Loading...
btc
BTC
0.59%
Bitcoin
64.289,37 USDT
eth
ETH
2.67%
Ethereum
3.086,86 USDT
bch
BCH
2.2%
Bitcoin Cash
490,19 USDT
xrp
XRP
2.85%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
1.09%
Litecoin
78,20 USDT
bnb
BNB
0.1%
Binance Coin
553,69 USDT
sol
SOL
3.56%
Solana
143,37 USDT
avax
AVAX
6.14%
Avalanche
35,98 USDT
ada
ADA
2.06%
Cardano
0,45 USDT
dot
DOT
4.11%
Poladot
6,65 USDT
doge
DOGE
0.48%
Doge Coin
0,15 USDT
shib
SHIB
3.68%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin short ne demek? Borsada short işlem ile nasıl para kazanılır?

Bitcoin düşecek diyenlere 600 milyon dolarlık ağır fatura!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsada, short ya da diğer adıyla kısa pozisyon, bir finansal varlığı, fiyatının düşeceği beklentisi ile satışa çıkarmak anlamına gelir.

Bitcoin short ne demek? Bitcoin short emir nasıl yapılır?

Borsada short ne demek ve Bitcoin short emir nasıl girilir? Bitcoin fiyatı düşerken de para kazanabilir miyim? 

Bitcoin short ne demek? Borsada short işlem ile nasıl para kazanılır?

Borsada short ne demek?

Short ya da diğer adıyla kısa pozisyon, bir finansal varlığı, fiyatının düşeceği beklentisi ile satışa çıkarmak anlamına gelir.

İlgili: Bitcoin (BTC) nedir ve geleceği nasıl? Bitcoin nasıl alınır?

Short ne demek? Bitcoin short emir nasıl girilir?

Short ya da fiyattaki düşüşlerden faydalanabileceğiniz bir pozisyon yaratmak, bir varlıkta hızlı bir şekilde para kazanmak ya da kaybetmemek için etkili bir yoldur. Long pozisyonun aksine, short pozisyonlar size sonsuz risk verebilir.

Sermayenizi, satın alma meblağı kadar riske atmak yerine, sermayenizi varlığın yükselebileceği maksimum seviyeye kadar riske atıyorsunuz. Yani burada sonsuz bir riskten bahsedilebilir.

Short emri anlamak için geleneksel alım satım mantığından çıkmak gerekiyor.

Geleneksel mantıkla bir varlığı satmak için önce ona sahip olmanız gerekir. Ancak günümüzde finansal enstrüman enflasyonu yaşanıyor.

Ekonomistler, farklı işlem türleri icat ederek finansal araç yelpazesini iyice genişletti. Short işlem, bir varlığa sahip olmadan satabilmek demektir. Yani açığa satış.

Bitcoin short ne demek? Borsada short işlem ile nasıl para kazanılır?

Bitcoin fiyatı düşerken de kâr edebilir miyim?

Evet, Bitcoin fiyatı düşerken de kâr edebilirsiniz. Aslında short pozisyon açtığınız zaman, işlem yaptığınız kripto para ile borçlanmış olursunuz. Yani düşeceğini düşündüğünüz kripto para ile borç alırsınız, ve bunu ilerde değeri düşünce kapatarak kar etmeye çalışırsınız.

Bitcoin short ne demek?

Diyelim ki; değeri 50 bin dolarken 1 BTC borçlandınız. Elinizde 1 BTC ile birlikte 1 BTC borcunuz var. Daha sonra bu 1 BTC’yi piyasadan sattınız. Elinizde 50 bin dolar ve yine 1 BTC borcunuz olmuş oldu. Piyasa diyelim ki; 48 bin dolara düştü ve siz de elinizdeki 50 bin doların 48 bin doları ile 1 BTC aldınız. Ve borcunuzu kapadığınızda size 2 bin dolar kalmış olacak. Short pozisyonun basit mantığı bu.

Bitcoin short ne demek? Borsada short işlem ile nasıl para kazanılır?

Açıkçası Bitcoin’deki değer kaybı teorik olarak sonsuza kadar devam etmeyecek. Ancak fiyatı yükselmeye devam ettikçe hesabınızda sahip olduğunuz sermayenin short pozisyonu kapatmak için yetersiz olduğu gerçeği ile yüzleşeceksiniz.

Bu nedenle traderler, short pozisyonlar konusunda doğal olarak çekingen davranır. Çünkü pozisyonun girdiği zarar, hesaptaki parayla kapatılamayacak seviyeye geldiği anda sistem, pozisyonu otomatik olarak sonlandırır. Ve işin kötüsü bütün paraya da zararı tazmin etmek üzere el koyar. Sistem tarafından gerçekleştirilen bu işleme de “liquidation” denir.

Dolayısıyla traderlerin, hesaptaki miktarın kaybı kapatıp kapatamayacağı konusunda dikkatli olmaları gerekir. Bu nedenle, genellikle short pozisyon alanların teminat olarak kayda değer bir sermaye temin etmeleri gerekir.

Bitcoin short emir nasıl girilir?

Bitcoin short emir girmek için öncelikle kaldıraçlı işlemlere izin veren bir platformda üyelik açmalısınız. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

  • BitmexBitfinex
  • Binance
  • Kraken
  • FTX

En çok bilinen kaldıraçlı kripto para borsası ise BitMex‘dir. Ayrıca 2019 yılı ortalarında Binance de kaldıraçlı işlem opsiyonlarını hayata geçirdi. Bunlara ilaveten bir diğer önemli borsa olarak FTX‘i anabiliriz.

Bitcoin short ne demek? Borsada short işlem ile nasıl para kazanılır?
Bitcoin short ne demek ve Bitcoin short emir nasıl girilir?

Risk ile kazanç yüzdesi beraber yükselir veya alçalır. Yani bir yatırım aracının riski yüksekse; getiri oranı da yüksek olur. Bu yüzden tecrübeli traderlar, long işlemlere nazaran short işlemlerden daha çok kazanırlar.

Bitcoin short ne demek? Borsada short işlem ile nasıl para kazanılır?

Short ne demek? Esasen short işlem açmak, işlerin kötüye gideceğine inanmak manasına gelir. ABD merkezli 2008 yılında yaşanan büyük ekonomik kriz öncesi olan da tam olarak buydu.

Ekonominin kötüye gideceğine inanırsanız ne yaparsınız? Short işlem açarsınız. 2015 tarihli The Big Short filmi işte tam olarak bunu anlatıyor. Short emrin ne olduğunu tam olarak anlamak için, bu harika filmi izlemenizi öneririz.

Bitcoin’in volatilitesi, geleneksel şekilde short pozisyonda Bitcoin’i riskli bir varlık haline getirir. Fiyatlardaki sık artışlar bir sıkışıklığı tetikleyebilir. Yani düşüş bekleyen ve açığa satış emri giren kripto traderlarini şaşırtan bir short squezee oluşabilir.

Bu da daha sonra short pozisyon satıcılarının, açığa satış yaptıkları Bitcoin’i geri almak için pozisyon açmalarına neden olur. Ve dolayısıyla fiyatı, kendi kendini besleyen bir döngüde daha da yükseltir.

Short squezee ne demek?

Short squeeze, boğaların fiyatları yükselterek, açığa satış yapmak için pozisyon açmış olan yatırımcıları zora sokması ve pozisyonlarını kapattırmak için baskı yapması anlamına gelir.

Aralık 2017’nin, sonunda zirveye ulaştığında, Bitcoin short emir girmek iyi bir hamleydi. Ancak zamanlama her şeyden önemli. Bitcoin ile ilgili geçmiş fraktallar, genel olarak bu tarz balonların, 3 veya 4 yıllık döngüden sonra sona erme eğiliminde olduğunu göstermiştir.

Gerçi bu durum Bitcoin için düşük bir olasılık ve teknoloji ilerlemeye devam ediyor. En önemlisi, fiyatta daha fazla “esneklik” kalmaz. Ne kadar uzun süre psikolojik açıdan önemli olan seviyelerin üstünde işlem görürse, piyasa tarafından bir bütün olarak “kabul edilen” değer haline gelir.

Bitcoin short ne demek? Borsada short işlem ile nasıl para kazanılır?

Bitcoin short emir yöntemleri

Geleneksel short pozisyon yöntemi, yani Bitcoin’i shortlamak, aldığınız Bitcoin’i satmayı, fiyatın düşmesini beklemeyi ve sonra geri almayı gerektirir. Bu yöntem, yukarıda bahsettiğimiz tüm nedenlerden dolayı risklidir. Ve bu ticareti, benzer bir getiri ile yürütmek için daha farklı yollar da var.

İlgili – Güncel Bitcoin fiyat tahmini ve BTC gelecek beklentisi 2022- 2025

Geleneksel short pozisyon yöntemleri

Vadeli işlem piyasaları
İkili opsiyonlar
Tahmin piyasaları

Vadeli işlem piyasaları

  • Vadeli işlem piyasaları, traderlerin gelecekteki belirli bir fiyat üzerinden Bitcoin almasını veya satmasını sağlar. Kullanıcı, varlıktaki pozisyonlarını yansıtan bir fiyata kilitlenir ve sonra bekler. CBOE‘den sonra Bakkt da Bitcoin için bu tarz ürünler sunmaya başladı ve hızla artan başka seçenekler de var.
Short ne demek? Borsada short işlem nasıl açılır?

Kripto para piyasasında ikili opsiyonlar

  • İkili opsiyonlar yukarıdakine benzer, ancak belirli bir fiyatla garantili bir ticaret kurmak yerine, belirli bir fiyattan işlem yapma yetkisini satın almak veya satmak mümkün hale gelir.

Bu yöntem varlığın gittiği yön için “bahis” oynamaya benzer ve risk altındaki tek sermaye (satın aldığınızı varsayarsak), seçenekleri satın alarak harcadığınız tutardır. Bitcoin short ne demek diye sorulduğunda cevap genelde bu seçenektir.

Bitcoin short ne demek? Borsada short işlem ile nasıl para kazanılır?

Kripto para tahmin piyasaları

  • Son olarak, basit ifadesiyle Bitcoin’in gelecekteki fiyatına kumar oynamanın bir yolu olan tahmin pazarları vardır. Bu, ekosistemin gelişmekte olan bir yönüdür, ancak bu, geleneksel bir short pozisyondan daha az risklidir.
Bitcoin short ne demek?

Kısacası, Bitcoin gibi volatil bir varlıkta short pozisyon alacaksanız çok dikkatli olmalısınız. Tasfiye sürecinde olan büyük perakendeciler gibi, ya da rekabet avantajı olan bir şirket gibi, daha güvenli bir şekilde short pozisyon alabileceğiniz birçok varlık var. Ancak, Bitcoin’de geleneksel şekilde short pozisyon almak hafife alınacak bir şey değildir.

Bu yazımızda “Bitcoin short ne demek, Bitcoin short emir nasıl girilir” sorularına cevap bulmaya ve short pozisyonlarının yöntemlerini ve mekaniğini anlatmaya çalıştık.

Kaldıraçlı işlem piyasaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Short ne demek?

Short, bir finansal varlığı, fiyatının düşeceği beklentisi ile satışa çıkarmak demektir.

Açığa satış nedir?

Açığa satış ya da diğer adıyla short pozisyon, bir finansal varlığı, fiyatının düşeceği beklentisi ile satışa çıkarmak anlamına gelir.

Short işlem, açığa satış nasıl yapılır

Short işlem açmak için öncelikle kaldıraçlı işlemlerin yapıabildiği bir platforma kayıt olmalısınız. Daha fazla bilgi çin tıklayınız.

İlgili – Bitcoin madenciliği nedir ve BTC nasıl üretilir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.