1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kaldıraçlı işlem rehberi: Bitcoin short ve long nedir? Margin işlem nasıl yapılır?

Kaldıraçlı işlem rehberi: Bitcoin short ve long nedir? Margin işlem nasıl yapılır?

Kaldıraçlı işlem rehberi: Bitcoin short ve long nedir? Margin işlem nasıl yapılır?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Margin işlemler ve kaldıraçlı işlemler merak edilen konuların başında geliyor. Bitcoin short ve long nedir? Margin işlemler nasıl açılır? Konuyla alakalı detaylı anlatım için lütfen haberimizin içeriğine bakınız.


Kaldıraçlı işlemler rehberi: Bitcoin short ve long nedir? Margin işlemler nasıl açılır? Detaylı anlatım

Bitcoin piyasalarında son günlerde sıklıkla duyduğumuz Kaldıraçlı işlemler, Margin ticareti, Bitcoin Short ve Bitcoin Long kavramları hakkında merak ettiğiniz bir şeyler varsa doğru adrestesiniz. Bu yazımında Bitcoin Long ve Bitcoin Short nedir, sorusuna cevap veremeye çalışacağız. Ardından Bitcoin Long ve Bitcoin Short nasıl yapılır, ona bakacağız.  Kaldıraç kullanarak Bitcoin short ve long nasıl yapılır örnekler üzerinden açıklayacağız.

Bitcoin piyasalarındaki temel mantık ticaretteki mantıktan farklı değil. Tacir, bir malı alır ve stok yapar, fiyatı arttığında ise pahalıya bu malı satar ve böylece kâr elde eder. Bitcoin yatırımcıları da benzer şekilde Bitcoin’i ucuza alıp pahalıya satmanın derdinde. Ancak Bitcoin Short sayesinde Bitcoin yatırımcıları, fiyatlar düştüğünde de kâr edebilir. Nasıl?

Lütfen Bkz: Ethereum Rehberi: Ethereum nedir? ETH nereden alınır? Ethereum‘um geleceği nasıl?

Bitcoin short ve long nedir?

Bitcoin Short

Açığa satış ya da Bitcoin Short fiyatların düşeceğini varsaydığınız zaman başvuracağınız bir strateji. Bu yatırım stratejisini belirleyen Bitcoin yatırımcısı, Bitcoin fiyatları artarken değil azalırken kâr ediyor ve para kazanıyor.

Bitcoin short, daha düşük fiyattan Bitcoin’i satın almak niyeti ile Bitcoin’i şu an ki yüksek fiyatından satma ile gerçekleşir. Alış ve satış fiyatı arasındaki fark ise sizin kârınızı oluşturuyor.

bitcoin shortÖrnek:

1 Bitcoin’i 60,000 dolardan sattınız ve 59,500 dolara düştüğünde geri aldınız. Bu alım satım sayesinde 500 dolar kâr elde edersiniz.

Bitcoin Long

Bitcoin’i düşük fiyattan alırsınız ve fiyatlar artınca satarak kâr edersiniz.

Örnek:

1 Bitcoin’i 56,000 bin dolardan alırsınız ve fiyatı 58,000 bin dolara çıkarsa 2,000 bin dolar kâr edersiniz.

Lütfen Bkz: Ethereum long emirlerindeki yığılma neyin habercisi?

Bitcoin Short ve Bitcoin Long yukarıda anlatılanlar kadar basit mi?

Evet, temel mantık yukarıda anlatılan kadar basit. Ancak borsalarda Bitcoin Short ve Long işlemlerini kaldıraç kullanarak yapabilirsiniz. Hatta gerçekten Bitcoin’inizin olmasına da gerek yok. Bitcoin’iniz varmış gibi Bitcoin Long veya Bitcoin Short pozisyonu alabilirsiniz. Birazdan bu konunun ayrıntılarına geçeceğiz.

Lütfen Bkz: Haftanın önemli Ethereum haberleri: Ethereum tahminleri ve Ethereum haber sayfası

Kaldıraçlı işlemler rehberi: Margin (kaldıraç) kullanılarak Bitcoin short ve long nasıl yapılır?

Bitcoin fiyatlarının artacağından eminsiniz ve sadece 1 Bitcoin’iniz var. Bitcoin fiyatları 60,000 bin dolardan 62,000 dolara çıkarsa 2,000 dolar kâr edersiniz. Bu durumda için için şu şekilde hayıflanabilirsiniz:

“Keşke 10 Bitcoin’im olsaydı da 2 bin dolar yerine 20 bin dolar kar etseydim.”

Kripto para borsaları bu şekilde hayıflanan yatırımcılara margin ya da kaldıraç kullandırma imkanı sağlıyor.

DİKKAT! Bundan sonra anlatacaklarımız aşırı risk içerir.

Biz sadece bilgilendirmek için bu yazıyı kaleme alıyoruz. Yüksek kaldıraçlı işlemleri kesinlikle TAVSİYE ETMİYORUZ.

Kaldıraçlı işlemler rehberi: Bitcoin short ve long nedir? Margin işlemler nasıl açılır? Detaylı anlatımYukarıda belirtildiği gibi kaldıraçlı işlem yapmak için 10 Bitcoin’iniz olmasına gerek yok. Sadece 1 Bitcoin ile 10 Bitcoin’lik işlem yapabilirsiniz. Bunun için 1 Bitcoin’inizi kaldıraç kullandıran borsaya teminat olarak yatırıyorsunuz. Diyelim ki kaldıraç kat sayısını 4 kullandınız:

Örneğin: Bitcoin fiyatları 60,000 dolardan 62,000 dolara çıktı. Bu durumda kaldıraç kullandığınız için 2 bin dolar değil, bunun 4 katı yani 8 bin dolar kâr etmiş oldunuz. Yukarıda “Keşke 10 Bitcoin’im olsaydı da 2 bin dolar yerine 20 bin dolar kar etseydim” diyen yatırımcı kadar hayıflanmazsınız.

Bir de madalyonun diğer tarafı var:

Ya Bitcoin fiyatları 60,000 dolardan 58,000 dolara düşerse ne olacak?

1 Bitcoin ile zararınız 2,000 dolar olur. Ama siz 4 kat kaldıraç (margin) kullandınız: Zararınız 2,000 doların 4 katı, yani 8,000 dolar olur.

Biz sizi uyarmıştık: Yüksek kaldıraçlı işlemleri kesinlikle TAVSİYE ETMİYORUZ.

Geçtiğimiz yıllarda bir grup İstanbul Kapalı Çarşı esnafı Forex piyasalarda yüksek kaldıraç oynayarak milyonlarca dolar para batırdı.

Lütfen Bkz: Ethereum 2.0 nedir? Ethereum 2.0 ETH fiyatlarını etkileyecek mi? Ethereum 2 hakkında bilmediklerimiz

Kaldıraçlı Bitcoin short ve long işlemlerini hangi borsalardan yapabilirim?

  • Bybit

2018 yılında kurulan Bybit borsası kısa sürede dünya devleri arasına ismini yazdırdı. 1 milyona yakın kullanıcı sayısı olan Bybit, 100’e kadar kaldıraç kullandırabiliyor. Bybit Bitcoin, Ethereum, XRP ve EOS üzerinden kaldıraçlı Bitcoin Short ve Long işlemlerine imkan tanıyor.

bitcoin short ve long nedir Kaldıraçlı işlem rehberi: Bitcoin short ve long nedir? Margin işlem nasıl yapılır?Bybit’in kullanışlı bir ara yüzü var. 7/24 müşteri temsilcisine ulaşabilirsiniz.

  • Bitmex

Son günlerde en yüksek işlem hacmine sahip olan kripto para borsası. Bu borsada Bitcoin short işlem hacmi Bitcoin long’ları geçiyorsa birçok analist, BTC fiyatlarında düşüş bekliyor. Tersine Bitcoin long işlem hacmi Bitcoin short işlem hacmini geçiyorsa bu durumda fiyatların prim yapacağını düşünüyor.

Kaldıraçlı işlemler rehberi: Bitcoin short ve long nedir? Margin işlemler nasıl açılır? Detaylı anlatımAlıcı için %0.075 işletim ücreti alıyor.

  • Binance

En büyük kripto para borsalarından Binance Bitcoin, Ethereum ve XRP başta olmak üzere birçok kripto paraya kaldıraç imkanı sunuyor. Dolar, sterlin ve Euro gibi para birimleri üzerinden işlem açabilirsiniz.

Kaldıraçlı işlemler rehberi: Bitcoin short ve long nedir? Margin işlemler nasıl açılır? Detaylı anlatımAlıcı için %0.075 işletim ücreti alıyor.

Bu borsalar x100 hatta x125’e kadar kaldıraç kullandırabiliyor.

Kaynak