1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto neden saklanıyor?

Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto neden saklanıyor?

Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto neden saklanıyor?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto kimliğindeki gizem, Bitcoin lehine önemli bir reklam etkisi oluşturuyor. Satoshi Nakamoto bu nedenle mi kimliğini saklı tutuyor?


Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto neden hala saklanıyor?

Davranışsal İktisat, İktisat Biliminin bir ana bilim dalı olarak gelişmeye ve popüler olmaya başladı. Davranışsal İktisat, ekonomik olguları rasyonel ve matematik formüllerinden ziyade insan davranışlarından ve psikolojisinden hareket açıklamaya çalışıyor. Robert Shiller, Davranışsal İktisat alanında gerçekleştirdiği mükemmel çalışmaları sayesinde 2013 yılında Nobel Ödülüne layık görüldü.

Nobel Ödüllü İktsatçı Robert Shiller'in Bitcoin tahmini dikkat çekici

Robert Shiller yakın zamanda bir konferansta kendisine yöneltilen Bitcoin hakkında sorular karşısında Davranışsal İktisat perspektifinde önemli açıklanmalarda bulundu.

Shiller, Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto isminden bahsederken Nakamoto’nun çok güzel bir hikaye oluşturduğunu ve bu hikayenin piyasa tarafından satın alındığını vurguladı. Bitcoin’in yakaladığı başarıyı Satoshi Nakamoto’nun hikayesi olumlu yönde etkili oluyor. Kompakt şifreleme metotları ile geliştirilen ve korunan Bitcoin’e Nakamoto’nun gizemi ayrı bir reklam sosu katıyor.

Shiller; “Büyük adamlar yoktur. Büyük hikayeler vardır!” diyerek aslında Satoshi Nakamoto’nun başarısını ve Bitcoin’i yakaladığı rüzgârı özetliyor.

Büyük adamlar yoktur. Büyük hikayeler vardır

Satoshi Nakamoto’nun kimliğini saklı tutmasına yönelik başka iddialar da var.

Diğer bir iddiaya göre Bitcoin, ABD istihbarat teşkilatı CIA tarafından geliştirildi. Bitcoin, CIA ajanlarının yurt dışındaki eylemlerinin finansmanı için kullanılıyor. Bu nedenle Nakamoto’nun gerçek kimliği ortaya çıkmıyor.

Lütfen Bkz: Dubai’den Bitcoin’de dengeleri değiştirecek bir adım!

Satoshi Nakamoto’nun kimliği Decryped isimli İngiliz yapımı bir filme de konu oluyor. Filimde NSA’in kripto paraları çökertme planını deşifre etmeye çalışan Satoshi, NSA ajanları tarafından alı konuluyor. Satoshi çeşitli işkencelere maruz kalıyor.

Belki de güvenlik güçleri ile sorun yaşamamak için Satoshi Nakamoto, kimliğini saklı tutuyor olabilir. Bitcoin’in birçok illegal işlemlerinin finansmanında kullanıldığı ileri sürülüyor. Bitcoin’in illegal kullanımı Satoshi Nakamoto’yu hukuki açıdan zora sokabilir. Nakamoto’nun kimliğini saklamasının bir nedeni de bu olabilir.

Kaynak