1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Bitcoin Haberleri
  4. Milyonlarca dolar yine buhar oldu! Bitcoin neden düştü?

Milyonlarca dolar yine buhar oldu! Bitcoin neden düştü?

Milyonlarca dolar yine buhar oldu! Bitcoin neden düştü?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Nasdaq Bileşik Endeksi Haziran 2020’den bu yana en kötü düşüşünü yaşarken, Bitcoin ile birlikte neredeyse tüm kripto paralar da sert bir düşüşle karşı karşıya kaldı. Peki Bitcoin neden düştü? Piyasalardaki bu son düşüş arkasında ne vardı?

Bitcoin neden düştü?

ABD Merkez Bankası’nın 2000 yılından bu yana en sert faiz artırımını açıklamasının ardından henüz 24 saat geçmeden, piyasalar bir kez daha çöküşe doğru yol aldı.

Nasdaq Bileşik Endeksi Haziran 2020’den bu yana en kötü düşüşünü yaşarken, Bitcoin ile birlikte neredeyse tüm kripto paralar da sert bir düşüş yaşadı.

İlgili: Güncel Bitcoin teknik analizi: Bitcoin’de düşüş bitti mi?

Milyonlarca dolar yine buhar oldu! Bitcoin neden düştü?
,

İlgili: Güncel Bitcoin (BTC) fiyat tahmini, gelecek beklentisi 2022- 2025

Küresel piyasalar, dün ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımı konusunda alacağı karara odaklanmıştı. Beklenen açıklama nihayet geldi. FED, faiz oranlarını 50 baz puan artırarak yüzde 1 seviyesine yükseltti.

ABD Merkez Bankası, son yaptığı bu faiz artırımıyla birlikte 2018’den bu yana ikinci kez faiz artırımına giderken; aynı zamanda 2000 yılından bu yanaki en büyük faiz artışını da yapmış oldu. 

Bu karara tepki olarak küresel piyasalar düşerken; Nasdaq Bileşik Endeksi Haziran 2020’den bu yana en kötü düşüşünü yaşadı. Nasdaq, perşembe gününü %4,99 düşüşle kapadı.

Geleneksel piyasa yatırımcıları, fonlarını dijital varlıklara bağlandığı için, Bitcoin de son aylarda geleneksel piyasalarla güçlü bir korelasyon göstermeye başladı.

Kripto para piyasasına bakacak olursak; kripto paralar bir gecede toplam kapitalizasyonunun %6’sından fazlasını kaybederek, küresel piyasalardaki satışları takip etti.

CoinGecko verilerine göre, toplam kripto para piyasasının değeri, yazımızı yayına hazırladığımız sırada 1.77 trilyon ABD dolar civarında.

Milyonlarca dolar yine buhar oldu! Bitcoin neden düştü?

Kripto piyasalarında dün elde edilen kazançlar buhar olurken; Bitcoin ile birlikte tüm büyük tokenler de düştü.

Bitcoin yaklaşık %8, Ethereum ise %6’nın üzerinde değer kaybetti. Bitcoin en düşük seviye olarak 35.571 doları; Ethereum ise 2,683 doları test etti (Binance borsasında). 

Piyasalar düşerken; bu arada ABD 10 yıllık tahvil getirileri de %3.035’e yükseldi. Esasen bu, tahviller için 2018’den bu yana kaydedilen en yüksek puan.

İlgili: Bitcoin ve kripto para regülasyonları nedir? Regülasyonların kripto piyasalar üzerindeki etkileri

Kaynak

Etiketler: