Loading...
btc
BTC
-4.36%
Bitcoin
66.506,31 USDT
eth
ETH
-6.11%
Ethereum
3.443,69 USDT
bch
BCH
-6.98%
Bitcoin Cash
436,35 USDT
xrp
XRP
-4.56%
Ripple
0,47 USDT
ltc
LTC
-3.98%
Litecoin
76,49 USDT
bnb
BNB
-4.26%
Binance Coin
598,41 USDT
sol
SOL
-7.94%
Solana
146,42 USDT
avax
AVAX
-4.76%
Avalanche
30,74 USDT
ada
ADA
-5.85%
Cardano
0,41 USDT
dot
DOT
-2.9%
Poladot
6,32 USDT
doge
DOGE
-7%
Doge Coin
0,13 USDT
shib
SHIB
-7.84%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin madencilerinin kredi çıkmazı büyüyor!

Bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin fiyatında yaşanan çöküş, madencilerin 4 milyar dolarlık kredinin geri ödemesinde çıkmaza sürüklüyor. Peki bu çıkmaz, madencileri kitlesel açığa satışlara sürükleyebilir mi?

Bitcoin madencileri zor durumda!

Bloomberg tarafından cuma günü yayınlanan bir habere göre, Bitcoin fiyatında yaşanan düşüşler, bazı madencilerin ekipmanlarıyla desteklenen 4 milyar dolarlık kredinin geri ödemesini zorlaştırıyor.

Habere göre analistler, kredi verenlerin teminat olarak kabul ettiği madencilik teçhizatlarının birçoğunun değerinin Bitcoin fiyatıyla birlikte yarıya indiğini ve bu nedenle çok sayıda kredinin ödemelerinde büyük sıkıntılar ile karşı karşıya kalındığını söylüyor.

Seattle merkezli madencilik şirketi Luxor Technologies’in kurucu ortağı Ethan Vera ise, şu anda madencilik teçhizatlar ile desteklenen 4 milyar dolarlık kredi olduğunu tahmin ediyor.

İlgili: Bitcoin madenciliği nedir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

Bitcoin madencilerinin kredi çıkmazı büyüyor!

Ayrıca habere göre şu ana kadar bazı madenciler borcunu ödeyemez iken; bazıları da Bitcoin rezervlerini satmak zorunda kaldı. Bu da Bitcoin fiyatları üzerinde daha fazla baskı oluşturuyor. Hatta kredi verenler, geri aldıkları madencilik teçhizatlarını tasfiye etmeye başlarsa, ekipman maliyetleri daha da düşebilir.

Bu arada Galaxy Digital’in kredilerden sorumlu direktörü Luka Jankovic, Bloomberg’e verdiği bir demeçte, Bitcoin madencilerinin genel olarak zor durumda olduğunu ifade etti. Madencilik araçlarının değerlerinin düştüğünü ve bununla birlikte piyasa üzerinde, değişken enerji fiyatları ve sınırlı arz kaynaklı bir baskı oluştuğunu söyledi.

Nitekim bazı büyük madencilik şirketleri hala yüksek kar marjlarının tadını çıkarırken; bu, daha küçük çaplı şirketler için geçerli olmayabilir.

Securitize Capital CEO’su Wilfred Daye de Bloomberg’e verdiği yakın tarihli bir röportajda, bazı madencilerin toplam maliyetinin halihazırda 20.000 doların üzerinde olduğunu ve bunun da Bitcoin’in mevcut fiyatıyla ilgili olduğunu söyledi.

İlgili – Güncel Bitcoin (BTC) fiyat tahmini, gelecek beklentisi 2021- 2025

Bitcoin fiyatının yüksek olduğu zamanlarda, madencilerin yeterli parası olur. Yani böyle dönemlerde elektrik ve diğer işletme giderlerini karşılayacak kadar nakit vardır, bu yüzden kriptolarını satmazlar ve tasarruf yapmayı tercih ederler. Ancak şimdi durum farklı: elektrik fiyatları artıyor ve madencilerin kârları kripto para fiyatlarıyla birlikte düşüyor. Bu koşullar altında şirketler, elektrik giderlerini ve çalışanların maaşlarını ödemek için açığa satış yapmak zorunda kalıyor.

Daha önce KoinMedya olarak bahsettiğimiz gibi, halka açık madencilik şirketlerinin mali raporları, son zamanlarda masraflarını karşılamak için kripto para satışlarını dört katına çıkarmaları gerektiğini gösterdi.

İlgili: Bitcoin için büyük tehlike! Madenciler çıkmazda!

Bu minvalde madenciler, mayıs ayından bu yana krizden kurtulmak için Bitcoin satıyor, bu da piyasa üzerindeki baskıyı daha da artırıyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.