1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Bitcoin Haberleri
  4. Uluslararası Ödemeler Bankası: Kripto korkuları gerçekleşiyor

Uluslararası Ödemeler Bankası: Kripto korkuları gerçekleşiyor

Uluslararası Ödemeler Bankası: Kripto korkuları gerçekleşiyor
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Uluslararası Ödemeler Bankası, yeni raporunda kripto paralarla ilgili endişeleri paylaşırken, korkulanın gerçekleşmeye başladığını belirtiyor.


BIS: Bitcoin ve kripto paraların korkulan rüyası gerçekleşiyor

Dünyanın 63 merkez bankasının uluslararası finansal organizasyonu olan Uluslararası Ödemeler Bankası (The Bank for International Settlements – BIS), merkezsiz dijital varlıklar ve kripto paralarla ilgili risklerin artık bariz olmaya başladığını bildirdi.

Bankanın yıllık raporunda, Kasım 2021’den bu yana tüm kripto para piyasası değerinin 2 trilyon dolardan fazla düştüğüne dikkat çekiliyor.

BIS, para sisteminin geleceği ile ilgili kendi vizyonunu da paylaşıyor bu raporda. Buna göre merkez bankaları, kendi para birimlerinin dijital versiyonlarını geliştirmek için Bitcoin ve onun getirdiği bir ilk olan teknolojik avantajları kullanan bir sistem kuracak. Birçokları bunun insanların kripto para biriminden kaçınmalarına yardımcı olacağına inanıyor.

BIS ise genel olarak son yaşanan düşüşlerle kripto para piyasasının korkulan rüyasının gerçekleşmeye başladığını düşünüyor. Bundan dolayı da kripto paraların getirebileceği riskler konusunda uyarıyor.

İlgili – Bitcoin fiyatında yükselişin önünü kesen kritik seviye: Güncel BTC teknik analizi

Kripto kışı ve etkileri

Kripto kışı nedir? Yeni bir kripto kışına mı giriyoruz?

Bu arda kripto para piyasasında devam eden kripto kışının etkilerini görmeye devam ediyoruz. Avrupa merkezli bir kripto para borsası olan Bitpanda, 1,000 kişi olan işçi sayısını 730’a indirdiğini açıkladı. Benzer bir çalışan çıkarma olayı kısa süre önce Coinbase ve diğer kripto para şirketlerinde yaşanmıştı.

Kripto kışının etkileri devam ettikçe, bu alanda faaliyet gösteren ve çalışan sayısını azaltan şirketler arasında Crypto.com, Bitso, Buenbit, BlockFi ve Coinbase gibi sektörün önemli isimleri var.

Her ne kadar Bitcoin ve diğer kripto paraların fiyatı son günlerde bir miktar toparlansalar da hala ATH değerindeki yüzde 70-80 gerilemiş durumdalar. Birçok yorumcu ile bu kışın daha uzun süre devam edebileceği yorumunu dile getiriyor.

İlgili – Binance CEO’su Bitcoin’in ATH seviyesine ne zaman ulaşabileceğini açıkladı

Kaynak