okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
0.21%
Bitcoin
68.541,69 USDT
eth
ETH
-0.15%
Ethereum
3.838,82 USDT
bch
BCH
-0.12%
Bitcoin Cash
469,84 USDT
xrp
XRP
-0.7%
Ripple
0,52 USDT
ltc
LTC
-0.26%
Litecoin
83,22 USDT
bnb
BNB
0.08%
Binance Coin
602,18 USDT
sol
SOL
-0.41%
Solana
168,00 USDT
avax
AVAX
-0.62%
Avalanche
36,79 USDT
ada
ADA
0.05%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-0.65%
Poladot
7,32 USDT
doge
DOGE
1%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
3.84%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin için büyük tehlike! Madenciler çıkmazda!

kripto piyasalar
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin fiyatında en son yaşanan büyük düzeltmeler üzerinde madencilik cüzdanlarından kaynaklı satışlar mı etkili oldu?

Madenciler mayıs ayında 4.411 Bitcoin sattı!

 Bitcoin (BTC) her ne zaman böyle büyük düzeltmeler yapsa, düşüşün açığa satış yapan madencilerden kaynaklandığı iddia edilir. Peki bu kez de öyle mi oldu?

Evet, madenciler mayıs ayından bu yana krizden kurtulmak için Bitcoin satıyor, bu da piyasa üzerindeki baskıyı arttırıyor.

İlgili: Bitcoin madenciliği nedir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

Halka açık madencilik şirketlerinin mali raporları, masraflarını karşılamak için kripto para satışlarını dört katına çıkarmaları gerektiğini gösterdi.

Nitekim mayıs 2022’de halka açık madencilik şirketleri 4.411 Bitcoin sattı. Bu da 2022 Ocak ve Nisan ayları arasındaki aylık ortalamanın dört katına tekabül ediyor. 

Bitcoin madecileri büyük çıkmazda!

İlgili: Ayı piyasasının bitişine işaret edecek 5 gösterge

Halka açık madencilik şirketleri mayıs ayında Bitcoin satışlarını artırdı

Dünya genelinde milyonlarca madenci, hash güçlerini birliştirerek, yaklaşık olarak her 10 dakikada bir blok kazıyorlar. Bu da her gün yaklaşık 900 bitcoin oluşturulduğu anlamına geliyor. Bu blokların içerisinde binlerce para transferi işlemi bulunuyor. Bu işlemlerin kaydedilmesi ve doğrulanmasından sorumlu olan madencilerin yer aldığı maden havuzuna, çıkarılan her blok için ödül veriliyor.

Her 210 bin blokta bir madencilere verilen ödül miktarı yarıya düşüyor. İlk olarak 50 BTC ile başlayan madencilik ödülü, 2. halvingde 25 BTC’ye, 3. halvingde ise mevcut ödül miktarı olan 12.5 BTC‘ye düşürüldü. En son 2020 Mayıs ayında üçüncü yarılanma etkinliğinde her blokla madencilere verilen BTC ödülü 6.25 BTC’ye düşürüldü. Son Bitcoin kazılana kadar da bu şekilde bölünmeye devam edecek. Bu sisteme “halving – yarılanma” deniyor.

Bitcoin madencileri zor durumda!

Kripto analiz firması CoinMetrics tarafından paylaşılan veriler, madencilerin kripto paralarını borsa cüzdanlarına taşımaya başladığını doğruluyor. Madencilerin para hareketleri hakkında güvenilir bilgi olmasa da dijital kripto para madenciliği yapan şirketlerin büyük bir çıkmazın eşiğinde olduğu oldukça açık.

Bitcoin madecileri büyük çıkmazda!

Nitekim Bitcoin fiyatının yüksek olduğu zamanlarda, madencilerin yeterli parası olur. Elektrik ve diğer işletme giderlerini karşılayacak kadar paraları vardır; bu yüzden kriptolarını satmazlar ve tasarruf yapmayı tercih ederler.

Ancak şimdi durum farklı; elektrik fiyatları artıyor ve madencilerin kârları kripto para fiyatlarıyla birlikte düşüyor. Bu koşullar altında şirketler, elektrik ve çalışanların maaşlarını ödemek için kazılan BTC’leri fiat paralar ile değiştirmek zorunda kalıyor.

Mayıs sonu itibariyle, kamu madencilerinin cüzdanlarında yaklaşık 46.500 BTC (o tarihte yaklaşık 1.5 milyar dolar değerinde) bulunuyordu. Şirketler, piyasadaki gidişat düzelmezse, işletme faaliyetlerini finanse etmek için muhtemelen Bitcoin satışlarını artırmak zorunda kalacaklar.

Böylece madenciler tarafından yapılan satışlar, dolaşımdaki kripto para hacmi ile birlikte, piyasadaki düşüş baskısını da artıracak.

İlgili – Güncel Bitcoin (BTC) fiyat tahmini, gelecek beklentisi 2021- 2025

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.