Loading...
btc
BTC
0.77%
Bitcoin
67.173,14 USDT
eth
ETH
0.45%
Ethereum
3.519,51 USDT
bch
BCH
0.91%
Bitcoin Cash
394,85 USDT
xrp
XRP
3.92%
Ripple
0,60 USDT
ltc
LTC
-0.49%
Litecoin
73,04 USDT
bnb
BNB
0.07%
Binance Coin
593,79 USDT
sol
SOL
2.92%
Solana
174,06 USDT
avax
AVAX
3.29%
Avalanche
29,09 USDT
ada
ADA
-0.48%
Cardano
0,44 USDT
dot
DOT
-0.2%
Poladot
6,33 USDT
doge
DOGE
7.04%
Doge Coin
0,13 USDT
shib
SHIB
1.94%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Bitcoin Haberleri
  3. Bitcoin halving döngüsünde bu seviye ezberleri bozabilir!

Bitcoin halving döngüsünde bu seviye ezberleri bozabilir!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Blockchain veri analiz platformuna göre, mevcut Bitcoin halving döngüsü öncekilerden çok farklı olabilir! Bu kez Bitcoin için bu kritik seviye tüm ezberleri bozabilir!

Bitcoin halving döngüsü değişiyor mu?

Bazı analistler, dört yıllık piyasa döngüsünün değiştiğine ve Bitcoin halving döngüsünün tam orta noktasına yaklaşırken, halving (yarılanma) etkinliğinin artık döngüsel koşulları belirleyemeyeceğine inanıyor.

Bitcoin halving döngüsünde bu seviye ezberleri bozabilir!

İlgili: Bitcoin nisan ayının en düşük seviyesini gördü! Geri çekilme devam edecek mi?

Bitcoin halving (yarılanma) nedir?

Bitcoin’in kodu, madencilerin ağın güvenliğini sağlamak için aldıkları blok ödülünü otomatik olarak azaltacak şekilde tasarlandı.
Halving (yarılanma), madenciler tarafından çıkarılan her yeni bir blok için verilen Bitcoin (BTC) ödüllerinin yarı yarıya azalmasıdır.

Yani yaklaşık her dört yılda bir, BTC madencilerinin bu performansları karşılığında kazandıkları ödül miktarı yarıya iniyor. En son halving ile birlikte, bu oran 12,5 BTC’den 6,25 BTC’ye düştü.

Bir sonraki yarılanma 5 Mayıs 2024 civarında gerçekleşecek ve blok ödüllerini 3.125 BTC’ye düşürecek.
İlgili: Bitcoin madenciliği nedir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır? 

 

Santiment’e göre, 50.000 dolarlık direnç seviyesi Bitcoin’in dört yıllık döngü eğilimini bozabilir!

Bitcoin tarihinde şimdiye kadar dört yarılanma yaşandı ve bunların hepsinde de Santiment tarafından açıklandığı gibi, dört yıl boyunca benzer bir dizi üç olay gördü. Ancak şimdi bu döngüden sapma başlamış gibi görünüyor.

Santiment tarafından paylaşılan grafik, geleneksel olarak her yarılanmadan sonra, ağ faaliyeti ile birlikte fiyatın artmaya başladığı bir boğa piyasasının gerçekleştiğini ve ardından fiyatın tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) çıkmasını sağlayan bir zirveye ulaştığını gösteriyor. Bu oluşum, en son Mayıs 2020 yarılanmasından Kasım 2021’de kaydedilen ATH’ye kadar olan zaman diliminde gerçekleşti.

Bununla birlikte, uzun süren bir ayı piyasası genellikle bir sonraki yarılanmaya kadar olan zaman diliminin ortasında gerçekleşir. Santiment, bu orta noktaya yaklaşırken, piyasanın şu anda bu dört yıllık döngünün son aşamada olduğunu, ancak henüz genişletilmiş bir ayı piyasasının görünmediğini belirtiyor.

Santiment analisti Alerzio, bu seferki Bitcoin halving döngüsünün neden farklı olduğunu detaylı bir şekilde açıklıyor: 

“Halving, yaklaşık olarak her 4 yılda bir gerçekleşen Bitcoin yaşam döngülerindeki en önemli olaylardan biridir. Geçmiş fiyat grafiğine dayanarak, bu yarılanmaların Bitcoin arzını yarıya indirdiğini ve bunun da fiyatlarda pumpa neden olduğunu açıkça görebiliriz. Her halvingin ÜÇ bölüme sahip olduğunu düşünüyorum.”

İlgili: Güncel Bitcoin (BTC) fiyat tahmini, gelecek beklentisi 2022- 2025

1. The Beginning – Başlangıç: Ağda halvingin gerçekleştiği zamandır. (Örneğin; 11 Temmuz 2016 veya 4 Mayıs 2020)

Bitcoin halving döngüsünde bu seviye ezberleri bozabilir!

Genellikle BTC arzı ikiye bölündüğünde fiyat yükselmeye başlar.

2. The Climax – Zirve: Fiyat bir ATH oluşturduğunda olur.

İlginç bir şekilde; son iki döngüde fiyatın ATH’ye ulaşması 518 gün sürdü. (climax1 & climax2)

Bitcoin halving döngüsünde bu seviye ezberleri bozabilir!

 

3. Mid – Halving Correction – Halving ortası düzeltmesi

Bitcoin halving döngüsünde bu seviye ezberleri bozabilir!

Bu zaman dilimine ilişkin analistin yorumu ise şöyle: 

“Bir önceki döngüye dayalı olarak, aynı zaman diliminde BTC fiyatı önemli bir dirençle mücadele ediyordu. Boğalar bu söz konusu direnç seviyesini kırmada başarılı olamadı ve bu da uzun süreli bir ayı piyasasının devam etmesine neden oldu.

Peki bu kez ne olacak? Şimdi BTC’nin önündeki en önemli direnç 50 bin dolar. 11 Nisan 2022, devam eden döngünün Halving ortası düzeltmesidir. Ve eğer fiyat, bu seviyenin üzerinde istikrar kazanırsa; o zaman şu tez daha da güçlenir: “Bu döngü, öncekilerden farklı.”  Şimdi, Yarılanma Ortasındaki Düzeltme döneminlerinden son ikisini karşılaştırmak için bazı on chain metrikleri kontrol edelim.”

Aktif Bitcoin adresleri

Temmuz 2018’de günlük yaklaşık 600K aktif adres varken; şimdi neredeyse 900K var.

Ağ etkinliği azaldı, ancak yine de mevcut oranlar, önceki yarılanmadan çok daha yüksek. Bu, 2018’e kıyasla ağ üzerinde daha fazla kullanımın olduğuna dair bir gösterge olabilir.

Bitcoin halving döngüsünde bu seviye ezberleri bozabilir!

Bitcoin balina faaliyetleri

Temmuz 2018’de balinalar kararsızdı ve kısa bir süre sonra 100 ila 1.000 BTC bakiyesi olan yatırımcılar Bitcoinlerini satmaya başladı. Daha zengin olanlar, ise alıcı oldu. 1.000 ila 10.000 BTC’lik bakiyeye sahip bu yatırımcı katmanı, Halving Ortası düzeltmesine sadece bir hafta kalmışken; Bitcoin satın almaya ve portföylerini genişletmeye başladı bile.

Bitcoin halving döngüsünde bu seviye ezberleri bozabilir!

Sonuç olarak; bence tarih tam olarak aynı şekilde tekerrür etmeyecek. Bu döngüde yatırımcılar farklı davranıyor, dolayısıyla sonuç farklı olabilir. Ve şu anda yaşadığımız ayı piyasası da eskisi gibi olmayacak. Bu illa ki Bitcoin fiyatının aya fırlayacağı anlamına gelmiyor. Ancak yatırımcıların olgunlaşması, BTC fiyat trendinin de giderek olgunlaşacağı anlamına geliyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.