BTC : 84459 ₺ ETH : 2928 ₺ XRP : 1.917 ₺ LTC : 370.1 ₺ USDT : 7.614 ₺ XLM : 0.595 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin FOMO, fiyatları daha yükseklere taşıyacak!!!

Bitcoin FOMO, fiyatları daha yükseklere taşıyacak!!!

Bitcoin FOMO, fiyatları daha yükseklere taşıyacak!!!
0

Bitcoin FOMO etkisiyle büyük bir boğa koşusu yapabilir! Bitcoin 2 aydan beri, müthiş bir performans sergiliyor ve fiyatlar daha da yükselebilir.


Bitcoin FOMO, büyük bir boğa koşusu başlatabilir!

Bitcoin, son 2 aydır müthiş bir yükseliş gerçekleştirdi ve nihayet dün boğalar, dijital varlığı 10.000 doların üzerine çıkarmayı başardı. Bitcoin şu anda, yeniden yılın en yüksek seviyelerine ulaşabilecek kadar güçlü görünüyor.

Bununla birlikte, boğaların aleyhine olan faktörleri ortaya koymak gerekirse, bunlardan en önemlisi işlem hacmidir. Ancak şu anki gibi yükselen bir piyasada, traderlar işlem hacminin artmasını beklerken, tam tersi oldu.

Bitcoin FOMO, fiyatları daha yükseklere taşıyacak!!! Fakat bu durum geçen ay için geçerli değildi. Bir bakıma, Bitcoin’e yönelik ilginin azaldığını gösterse de bu, muhakkak Bitcoin’in düşeceği anlamına gelmiyor.

koinmedya_brave

İşlem hacmi son birkaç hafta içinde önemli ölçüde azaldığı için, birçok trader ve analist, Bitcoin’in yarılanma gününde büyük bir düşüş yapmasından endişe duyuyor.

Ancak, ‘Santiment’den gelen son istatistikler, borsaların öncekinden daha az token tuttuğunu gösteriyor.
Bu da demek oluyor ki; insanlar, BTC’lerini borsalardan cüzdanlarına taşıyor, yani HODL ediyor ve satmıyorlar.

Bitcoin her ne zaman önemli bir seviyeden geri çevrilse, düşüş eğilimi gerçekten de az oluyor. Peki neden?

Bunun sebebi, insanların satmayı düşünmemesi. Böyle durumlarda, en azından yatırımcıların çoğu satmaz ve hodl eder.

Satış baskısı gerçekten düşükse, bu da ayıların, düşüş indikatörlerinden faydalanmak için yeterli güce sahip olmadığı anlamına gelir.

Bitcoin neden yükseldi?

Bu arada günlük RSI uzun süredir ‘aşırı alım’ bölgesinde ve ayılar herhangi bir şekilde harekete geçmedi. Bu süreçte Bitcoin, en fazla %3 civarında bir kayıp yaşadı.

Açıkçası, çoğu insan Bitcoin’de zaten uzun pozisyonda bekliyor. Peki o zaman fiyatı kim yükseltiyor? Görünen o ki; son zamanlarda Bitcoin FOMO, yeni yatırımcıları kripto alanına çekme konusunda oldukça etkili.

FOMO yatırımcıları, olası kazançları kaçırmamak adına Bitcoin’i herhangi bir fiyattan satın alıyor. Bu da ayılar zaten çok zayıf olduğu için, Bitcoin’in fiyatını düşük işlem hacimle bile daha da ileriye taşıyor.

Tabi ki de bu, Bitcoin’in artık devamlı yükseleceği anlamına gelmiyor ve bir çok riski de barındırıyor. En önemlisi de olası bir long squeeze.

Herkesin uzun pozisyonda olduğu zamanlarda, şiddetli bir ayı hareketi, birçok traderi pozisyonlarını kapatmaya zorlayabilir. Hatta çığ etkisi yaratarak, birçok pozisyonun likide olmasına neden olabilir.

Bitcoin FOMO nedir? Bitcoin FOMO etkisiyle yeni bir boğa koşusu yapabilir mi?

“Bitcoin FOMO nedir”, sorusuna gelecek olursak; İngilizce kökenli bir terim olan FOMO (Fear of Missing Out) kaçırma korkusu anlamına geliyor.

FOMO, başkalarının deneyimlediği şeylerden eksik kalma duygusu ile karakterize edilen bir tür sosyal kaygı olarak tanımlanıyor.

Bitcoin FOMO, fiyatları daha yükseklere taşıyacak!!!

Aynı zamanda FOMO, pişmanlık duygusu olarak da tanımlanabilir. Kişi bu durumda eğlenceli bir etkinlikten, karlı bir yatırımdan veya sosyal bir etkileşimden mahrum kalma korkusu yaşar. Kripto piyasasında ise, fırsatları kaçırma korkusu olarak kullanılıyor.

Kripto piyasasına yeni başlayanlar için, bu duygu kötü bir satın alma deneyimi ile sonuçlanabilir. Zira bunun en kötü örneği, 2017 yılının sonlarındaki boğa koşusu sırasında yaşandı. 

Bitcoin FOMO etkisiyle yeni bir boğa koşusu yapar mı?

Blockchain teknolojisinin kitlesel olarak benimsenme adına önemli bir noktaya geldiği dönemde, ilk kez Bitcoin yarılanması (halving), gerçekleşecek. Kripto piyasasında bu duygunun, son bir haftadır etkili olduğunu söyleyebiliriz. 

bitcoin fomo Bitcoin FOMO, fiyatları daha yükseklere taşıyacak!!!

Fakat bazıları, çok daha güçlü bir FOMO’nun olabileceğini söylüyor. Bazı popüler kripto traderleri ise, asıl FOMO dalgasının, Bitcoin 10.000 doların üzerine çıkınca ortaya çıkacağını düşünüyor.

Elbette, birkaç gün sonra gerçekleşecek olan halving, bu dalga üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Bitcoin 10.000 doların üzerinde kalırsa FOMO başlayabilir!

Bitcoin fiyatı, dün psikolojik olarak kritik bir seviye olan 10.000 doları gördü. Ancak bu seviyeden yavaş yavaş geri çekildi.

Uzun zamandır kripto para uzmanları, dikkatleri bu seviyeye çekiyor. Çünkü 2019 yılında da bu seviye, FOMO’nun devreye girmesinde önemli bir rol oynadı.

Ancak bu kritik fiyat, Bitcoin’in halving etkinliği gibi, tarihinde önemli yükselişleri beraberinde getiren temel bir dinamikle aynı döneme denk gelmedi.

Dahası geçmiş boğa döngülerine baktığımızda, FOMO seviyesi olarak adlandırdığımız bu eşiği bir kez kırdığı zaman, Bitcoin genellikle %200‘e varan hatta daha da fazla yükselişler kaydediyor.

Bitcoin için 10.000 dolar seviyesi oldukça önemli. Çünkü bu seviyenin aşılmasıyla birlikte, Bitcoin anakım medyada bolca yer alacak. Bu eşik, halvinge denk geleceği için, büyük bir FOMO’nun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Nitekim Bitcoin yarılanma, sadece fiyatı etkilemekle kalmayacak, aynı zamanda anaakım medya tarafından okuyucuların dikkatini çekmek için de kullanılacak. Tüm bunlar, halving öncesi büyük bir coşkuyla birlikte boğa koşusunu tetikleyebilir.

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak