‘Bitcoin fiyatı neden düştü’ sorusuna en net cevap!

Bitcoin fiyatı son bir satın alma fırsatı mı sunacak?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Dünya, Rusya Ukrayna savaşına kilitlenmişken; Bitcoin bir kez daha kripto yatırımcılarını hayal kırıklığına uğrattı. Ve psikolojik olarak önemli bir seviye olan 40.000 dolarlık kritik desteğe geri döndü. Peki bugün Bitcoin fiyatı neden düştü?

Bugün Bitcoin fiyatı neden düştü?

Bitcoin (BTC) 2 Mart’ta etkileyici bir çıkış yaparak, 45.000 dolara yükseldikten tam 2 gün sonra yeniden düşüşe geçti. Ve Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaşın ortasında iki haftanın en yüksek seviyesinden 42.000$’ın altına düşerek, güvenli liman varlığı statüsüne dair inançları sarstı. Peki Bitcoin fiyatı neden düştü?

Coinbase CEO’su, Rus yöneticilerinin yaptırımlardan kaçınmak için Bitcoin’i kullandığı yönündeki iddiaları reddetmesinin ardından, en büyük dijital varlığın fiyatı bir kez daha 42.000 doların altına düştü.

Dünyanın en büyük dijital para biriminin fiyatı geçen hafta perşembe günü Rusya’nın Ukrayna’ya özel askeri harekat başlattığı yönünde çıkan haberlerin hemen ardından 39.000 dolardan 35.000 doların altına düşmüştü.

Ancak hızlı bir şekilde toparlandı ve Rus yöneticilerin, Batı’nın yaptırımlarından kaçınmanın bir yolu olarak kripto satın aldıklarına dair ortaya atılan söylentilerin de etkisiyle, bu hafta 45.000 dolara yaklaştı.

Ancak bugün, Bitcoin yaklaşık %4 oranında değer kaybederek 40,700 dolara düşerken; en büyük altcoin olan Ethereum ise %5,6’lık bir kayıpla 2,744 dolara düştü.

Peki Bitcoin neden düştü? Bugün kripto piyasalarında yaşanan bu düşüşün nedeni neydi?

Bugün, ABD’nin en büyük kripto borsası Coinbase’in CEO’su, Rus siyasetçilerinin yaptırımlardan kaçınmak için kriptoları kullandıkları konusundaki iddiaların yersiz olduğunu söyledi. Ünlü yöneticinin bu açıklamalarından sonra Bitcoin fiyatı düşüşe geçti.

'Bitcoin fiyatı neden düştü' sorusuna en net cevap!son 12 saatte dev fon girişi!

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, tüm Rusların platformu kullanmasını yasaklamak gibi bir planları olmadığını yineledi. Bununla birlikte şirket olarak, yaptırımların hedeflediği kullanıcıların hesaplarını ve işlemlerini engellediklerini söyledi.

Ayrıca ünlü CEO Twitter’da şunları söyledi:

“Burada açık bir defter olduğu için, kriptolar aracılığıyla yüklü miktarlarda gizlice transfer edilen paranın izi; ABD doları nakit, sanat, altın veya diğer varlıklara kıyasla daha kolay sürülebilir.

Tüm Rusların Coinbase kullanmasını önleyecek bir yasak getirmiyoruz. Kanunda aksi söylenmediği sürece, herkesin temel finansal hizmetlere erişim hakkı olduğunu savunuyoruz.”

“Rus halkının bazı kesimi, para birimleri çöktüğü için kriptoyu bir güvenli liman olarak kullanıyor. Birçoğu muhtemelen ülkelerinin yaptıklarına karşı çıkıyor ve böyle bir yasak onlara da zarar verir. Bununla birlikte, ABD hükümeti bu tarz bir uygulamaya karar verirse, elbette biz de yasalara uyacağız.

Bu arada işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance de Rus vatandaşların, platformu kullanmasını yasaklamayacağını; ancak yaptırım uygulananlara yönelik önlemler alınmasını sağlamak için gerekli adımları atacağını söyledi.

Esasen bu açıklamalar, Ukrayna’nın tam bir yasaklama getirilmesi yönündeki talebinin arkasından geldi.

Bu hafta Bitcoin neden yükseldi?

Daha önce KoinMedya olarak, Rusya’da Bitcoin fiyatlarının ve kripto para işlem hacminin tavan yaptığından bahsetmiştik.

İlgili: Rusya’da Bitcoin fiyatları tavan yaptı!

Nitekim kripto para araştırma platformu Kaiko’ya göre, işgalden sonraki günlerde ruble tabanlı Bitcoin işlem hacminin %132 artmasıyla, Rusya’da bir satın alma çılgınlığı ortaya çıkmıştı.

ConnectPay yöneticilerinden Simas Simanauskas konuya ilişkin şöyle bir değerlendirmede bulundu:

 “Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşın devam etmesi halinde, ruble düşmeye devam eder ve Rus hükümeti yerel-döviz ticareti üzerindeki kısıtlamalarını sürdürürse, kripto borsalarının ve stabil coinlerin yoğun bir şekilde kullanıldığına şahit olabiliriz. “

İlgili: Rusya Ukrayna savaşının ortasında Bitcoin ağ metriklerinden yeni rekor!

Bu arada geçtiğimiz haftadan bu yana yaşananları, Bitcoin’in güvenli liman varlığı olmadığına dair bir kanıt olarak gören analistler de var.

Örneğin; Ava Trade’in baş piyasa analisti Naeem Aslam, “Bitcoin fiyatları son kazanımlarını koruyor. Acak boğaların tam anlamıyla BTC fiyatını yükseltmeye kararlı olduğuna dair çok az kanıt var” dedi. Ve piyasadaki son durumu şöyle yorumladı:

‘Temeller açısından, Rusya’nın durumu, Bitcoin’in güvenli bir liman varlığı olduğuna dair var olan birtakım inançları sarstı.’

İlgili: Güncel Bitcoin (BTC) fiyat tahmini, gelecek beklentisi 2022- 2025

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
‘Bitcoin fiyatı neden düştü’ sorusuna en net cevap!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.