Rusya Ukrayna savaşının ortasında Bitcoin ağ metriklerinden yeni rekor!

bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya gündemi Rusya Ukrayna savaşına kilitlenmişken, Bitcoin ağ metriklerinden yeni bir rekor geldi!

Bitcoin ağ metrikleri yeni bir ATH yakaladı

Piyasada yaşanan son konsolidasyonun ardından, bakiyesi sıfır olmayan Bitcoin(BTC), adreslerinin sayısı tekrar artmaya başladı ve yeni bir ATH’ye ulaştı.

Bakiyesi sıfır olmayan, yani pozitif bakiyeli cüzdanların sayısı ve en az bir BTC’lik bakiyeye sahip adreslerin sayısı, yeni bir rekor kırdı! Bu arada Bitcoin ile ilgili on chain metrikler de son düşüş sinyallerinden sonra tersine dönmüş oldu.

Bu rekor ise, balinaların ve diğer büyük fon sahiplerinin, Ukrayna ile Rusya arasında devam eden savaşın ortasında gerçekleştirdiği devasa miktarlardaki BTC transferlerinden kısa bir süre sonra geldi.

Bitcoin adresleri yükselişte!

Adından da anlaşılacağı gibi, non-zero addresses yani bakiyesi sıfır olmayan adresler, çok az miktarda bile olsa Bitcoin içeren cüzdanlar anlamına geliyor.

Rusya Ukrayna savaşının ortasında Bitcoin ağ metriklerinden yeni rekor!

Popüler blockchain veri analiz platformu Glassnode tarafından paylaşılan yakın tarihli bir grafik, bu tür adreslerin son zamanlarda artmaya başladığını ve nihayetinde 40 milyonu aştıktan sonra tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydettiğini gösteriyor.

Aşağıdaki grafikte de görüldüğü gibi, genel olarak perakende yatırımcıların davranışlarını gösteren bu tür adresler, 2017’nin sonlarında yani bir önceki boğa döngüsünün ortasında yükseldi. Bununla birlikte, kısa bir süre sonra BTC geri çekilmeye başlayınca, yine bu adresler de düşüş yaşadı.

Rusya Ukrayna savaşının ortasında Bitcoin ağ metriklerinden yeni rekor!

Ancak sonraki yıllarda, 35 milyon civarında durağan bir noktaya gelmeden önce, yükselmeye devam etti.


Glassnode 28 Şubat itibariyle bu adreslerin sayısının 40.276.163 olduğunu kaydetti. Ancak son zamanlarda artan yalnızca pozitif bakiyeli adresler değildi.

Analitik şirketi ayrıca, en az bir BTC’ye sahip adreslerin (wholecoiners) son zamanlarda gördüğü düşüşten kurtulduğunu ve 10 ayın en yüksek seviyesine ulaştığını bildirdi. Şu an itibariyle, bu grupta 800.000’den fazla cüzdan var.

Bitcoin fırtına sonrası sessizliği mi yaşıyor?

Geçtiğimiz hafta dünya gündemi, Rusya’nın haftalardır devam eden tansiyonun ardından Ukrayna’ya karşı “özel bir askeri operasyon” başlattığı haberiyle sarsıldı. Doğal olarak, Avrupa’nın 70 yılı aşkın bir süredir yaşanan ilk savaşı, finans piyasalarını kargaşaya sürükledi. Gelen düşüş sinyallerinin ardından Bitcoin fiyatı, saatler içinde yaklaşık 5.000 dolar kaybetti.

Bu belirsizlik, birçok BTC yatırımcısının varlıklarını transfer etmesine neden oldu. Genellikle benzer durumlarda perakende yatırımcılar panik yapma eğiliminde olsa da başka bir blockchain analiz kaynağı olan Santiment’ten alınan verilere göre balinalar bu sefer devasa büyüklükte transferler yaptı.

Santiment, BTC 35.000 doların altına düşerken, yaklaşık bir ay içinde 100.000 dolar ve 1.000.000 doların üzerindeki en büyük BTC işlemlerini gözlemledi. Ayrıca analiz platformu, Bitcoin’in token dolaşımının 9 ayın en yüksek seviyesine ulaştığını ve bunun da traderların savaşta nasıl kutuplaştığını ortaya koyduğunu ifade etti.

Yine Santiment’e göre bu BTC hareketi, dünyanın COVID-19 pandemisi ile tanıştığı Mart 2020’deki olaylara benziyordu. Ancak, savaşın netleşmesinden sonraki günlerde bu durum biraz olsun sakinleşmiş görünüyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Rusya Ukrayna savaşının ortasında Bitcoin ağ metriklerinden yeni rekor!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.