BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Brezilya Bitcoin ETF’yi onaylayan ilk Latin Amerika ülkesi oldu!
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Brezilya Bitcoin ETF’yi onaylayan ilk Latin Amerika ülkesi oldu!

Brezilya Bitcoin ETF’yi onaylayan ilk Latin Amerika ülkesi oldu!
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin’e dayalı ETF oluşturmak, kripto para dünyası için çok önemli bir adım. Brezilya Kanada’dan sonra Bitcoin EFT’yi onayladı.

Brezilya Bitcoin ETF’yi onayladı.

Geçtiğimiz haftalarda Kanada’da üç Bitcoin  EFT’si onay almıştı. Kanada’nın ardından Brezilya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (CVM), Latin Amerika’daki ilk Bitcoin ETF’sini onayladı. QR Capital’in Bitcoin ETF’si, Sao Paulo merkezli trilyon dolarlık B3 borsasında QBTC11 borsası altında işlem görecek.

Bkz: Bitcoin, Bitcoin haber ve son dakika gelişmeleri

Bitcoin ETF’sinin günlük net varlık değerini (NAV) belirlemek için CME CF Bitcoin Referans Oranını kullanılacak. ETF’nin listelenme tarihi net olarak açıklanmadı ancak Reuters’e göre haziran ayına kadar borsada listelenmiş olacak.

QR Capital, CVM’nin verdiği kararın önemini bunun dünyadaki dördüncü Bitcoin ETF’si olduğu vurgulayarak açıkladı. Brezilya böylelikle dünyada Bitcoin ETF’sini onaylayan ikinci ülke oldu. B3 Borsası ise Bitcoin ETF’sinin işlem göreceği dünyadaki ikinci borsa.

Amerika’nın Bitcoin ETF’lerine onay verip veremeyeceği ise belirsizliğini koruyor. Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başvuruları kabul etmesine rağmen henüz karar vermedi. Ancak VanECK’nin başvurusunun işleyen takvime göre mayıs ayının başlarında kadar karara bağlanması bekleniyor.

Kaynak

Kuzey Amerika’nın ilk Bitcoin ETF’si onaylandı

Dün Kanada Ontario, menkul kıymet düzenleyicileri Kuzey Amerika kıtasının ilk Bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) onayladı.

The Purpose Bitcoin ETF (BTCC) isimli fon, Toronto Menkul Kıymetler Borsasında işlem görecek. ETF, borsa yatırımcılarının portföylerine Bitcoin’i de ekleme imkanı sunacak.

Bu noktada, ABD’de Gemini ve VanEck gibi firmaların yıllardır (SEC)’ten Bitcoin ETF izni almaya çalıştıklarını hatırlatalım. Böyle bir iznin Kanada tarafından onaylanması ABD firmalarının da işini kolaylaştırabilir.

ETF nedir? Bitcoin ETF’si nedir?

ETF, bir varlığın veya varlık grubunun fiyatını izleyen bir yatırım aracıdır. Borsalarda listelenir ve tıpkı bir hisse senedi gibi işlem görür.
Bu nedenle, bir Bitcoin ETF’si insanların Bitcoin’i fiilen satın almadan Bitcoin’e yatırım yapmalarına izin verir.
Yatırımcılar gerçekten BTC almadan portföylerinde BTC bulundurmanın avantajını yaşayabilirler.

Aslında, bu biraz, geleneksel yatırımcılara bir kripto para borsasına girmeden Bitcoin edinmenin yolunu sunan Grayscale Bitcoin Trust’a benziyor. GBTC’yi bir aracı kurum aracılığıyla trade edebilir ve hatta IRA gibi vergi avantajlı emeklilik hesaplarına dahi dahil edebilirsiniz.

ABD’de bir ETF olacak mı?

İlk olarak 2017’de bir Bitcoin ETF için başvuruda bulunan ve Aralık ayında başvurusunu yineleyen VanEck, bunu umuyor. VanEck Dijital Varlıklar Stratejisi Direktörü Gabor Gurbacs; “Kayıt aşamasında olan bir dosya hakkında yorum yapamam. Genel olarak Kanada onayının bir ABD Bitcoin ETF’si için yardımcı olacağını söyleyebilirim.” dedi.

Toronto merkezli kripto para borsası CoinSmart CEO’su Justin Hartzman, diğer ülkelerin Kanada ETF deneyimini takip ettikleri görüşünde.

Hartzman konuyla ilgili şunları söylüyor:

Bu, Kanada için benzersiz bir durum – genelde Kanada yasa düzenleyicilerinin ABD’de yapılanları takip ettikleri gözlemlenirdi.

Sadece Kanada’da değil, dünya genelindeki düzenleyiciler kriptoya daha fazla önem veriyorlar. [Bundan sonra] şüphesiz endüstri uzmanlarıyla daha fazla istişare yapılacak ve takip edilecek daha fazla düzenleyici rehber olacak.

Bu durum hemen gerçekleşmeyebilir, ancak bu olursa, dünyanın geri kalanı Kanada’yı örnek ve lider olarak görebilir.

Canlı BTC fiyatı: $ 21,254.00

İlgili: Bitcoin ETF nedir? Blockchain ETF ile farkı var mı?

İlgili: En iyi, en güncel Bitcoin forumları BTC konuşulan topluluklar

İlgili: Bitcoin cüzdan nedir? 2021’nin en iyi Bitcoin cüzdanları

Kaynak

Bitcoin ETF’si için yeni başvuru

2020 yılı sonuna yaklaşırken VanEck, Bitcoin‘e dayalı bir borsa yatırım fonu (ETF) oluşturmak için ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC)’e başvurdu.

VanEck, “VanEck Bitcoin Trust” ismiyle bir ETF oluşturmak için SEC başvurusunda bulundu.

ETF hisseleri, borsalarda alınıp satılabilecek. VanEck, başvuruyu daha önce de yapmış ancak Eylül 2019’da başvurusunu geri çekmişti.

VanEck’ten yapılan açıklamada, ETF, Cbole BZX Borsasında alınıp-satılacak.

Şu ana kadar SEC kendisine yapılan, Bitcoin temelli ETF başvurularını reddetti. Kurum, Ağustos 2018’de aynı gün, dokuz başvuruyu birden reddetmişti.

ETFSverige » Blogg arkiv market physically-backed Bitcoin ETF -  ETFSverige.se

Ekim ayında, SEC Başkanı Jay Clayton, kurumun ETF tekliflerini değerlendirdiğini ve başvuruları kabul ettiklerini söylemişti.

Başkan Clayton, geçtiğimiz hafta istifa etti. Kurum, yatırım yönetimi müdürü, Dalia Blass’ın da görev süreci ocak ayında son bulacak. Blass, 2018’de, BTC piyasasının, genişlik ve likidite konularında istenilen seviyede olmadığını dile getirmişti.

VanEck’in başvurusuna göre, tedavüldeki hisselerin sayısı, Trust’a ne kadar BTC teslim edildiğine ve henüz tespit edilmemiş olmakla beraber, emanetçi tarafından ne kadar BTC tutulduğuna bağlı olacak.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler:

Total
0