1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Dünya’nın en büyük Bitcoin madencilik havuzları hangileri?

Dünya’nın en büyük Bitcoin madencilik havuzları hangileri?

Dünya’nın en büyük Bitcoin madencilik havuzları hangileri?
0
“sportsbet”

Bitcoin madencilik havuzlarının tarihçesi yazısı hazırlamak buza yazı yazmak gibi. Zira madencilik havuzları da ekonomiler gibi. Büyüyor, küçülüyor, yükseliyor ve düşüyor.


Bugün aktif olanlardan daha çok faaliyetlerini sonlandırmış madencilik havuzları var. Hayatta kalanların hash gücü, BTC ve BCH gibi büyük koinlerden tutun da monero classic ve “zelcash” gibi altcoinlere kadar PoW (iş ispatı) odaklı kripto ağını güvence altına alıyor. Aşağıdaki rehber, kurucuları, coğrafyaları ve ideolojileri de dahil dünyanın en büyük madencilik havuzlarının kökenleri hakkında bir fikir veriyor.

İlgili haber: Bitcoin Madencilik Havuzu Nedir? Bitcoin madencilik Havuzunun Önemi

koinmedya_telegram

Bitcoin madencilik havuzlarının tarihçesine kısa bir bakış

Madencilik havuzları, 2010 yılının sonlarından beri, yalnız madencilerin bilgisayar kaynaklarını paylaşma ve blok bulma şanslarını artırmalarının bir aracı olarak ortaya çıktığı günden beri faaliyet göstermekte. O zamandan beri bitcoin madenciliğinde çok şey değişmiş olsa da, özel ASIC maden ocaklarının tanıtılması ve büyük maden çiftliklerinin yükselişi de dahil olmak üzere, havuzların temel öncülü hep aynı kalmış durumda. Özel olarak işletilen istisnalar haricinde havuzlar katılmak isteyen herkese açık durumda.

bitcoin madencilik havuzlarının tarihçesi Dünya'nın en büyük Bitcoin madencilik havuzları hangileri?

BTC ve BCH gibi baskın SHA-256 mayınlı koinlere ek olarak, popüler equihash gibi algoritmalar kullanılarak mayınlanabilen düzinelerce altcoin bulunuyor. Örnek olarak, madencilik havuzu 2miners.com, çok sayıdaki equihash koin karlılığını ve hashrate’ini, madencilerinin en karlı koinleri belirleme arayışlarına girmeye alıştıkları metriklerin türünü gösteren düzene göre kaydediyor.

koinmedya_brave

ilgili haber: Bitcoin madencilik karlılık oranları açıklandı

Yaklaşık dokuz yıllık bir geçmişi bulunan madencilik havuzları olarak, çoğu BCH ve ETH gibi koinlerin de bulunduğu en büyük dokuz BTC havuzunu inceleyerek günümüzdeki durumu ortaya koyalım. İşte Bitcoin madencilik havuzlarının tarihçesi.

bitcoin madencilik havuzlarının tarihçesi Dünya'nın en büyük Bitcoin madencilik havuzları hangileri?

BTC.com

Kuruluş Tarihi: 2015

Sahibi: Bitmain

BTC hashrate (dört günlük ortalama): Yüzde 17.7

Kripto paralar: BTC, BCH, ETH

madencilik

Tarihçe: Orijinal olarak Bitrail tarafından bir web cüzdanı olarak kullanılmak üzere yaratılan BTC.com, mobil ve masaüstü cüzdanlarının yanı sıra bir blok gezgini ve Bitcoin API’sini de sağlıyor. Madencilik üreticisi tarafından Temmuz 2016’da satın alındığından beri Bitmain’in elinde olan madencilik havuzu ile tanınmakta.

İlgili haber: Bitmain Dünya’nın en büyük kripto para IPO’sundan vazgeçmeyecek!

Diğer bilgiler: Haziran 2017’de, BTC.com, havuzun tesadüfi ücretini iade etme teklifiyle birlikte, 80 BTC ücrete tabi bir işlemin gönderilmesi için başvuruda bulundu.

F2POOL

Kuruluş Tarihi: Nisan 2013

Kurucular: Discusfish ve Wang Chun

BTC hashrate: yüzde 13,8

Kripto paralar: BTC, LTC, ETH, ZEC, SCC, SC, DASH, XMR, DCR, XZC, AION

bitcoin madencilik havuzlarının tarihçesi Dünya'nın en büyük Bitcoin madencilik havuzları hangileri?

Tarihçe: F2pool, Çin’in en eski bitcoin maden havuzu ve bugün BTC.com’dan sonra dünyanın en büyük ikinci BTC havuzu durumunda. Aynı zamanda üçüncü büyük ethereum madenciliği işletmesini işletiyor. Bitcoin Wiki’nin açıkladığı gibi, F2pool, operatörlerin birinin takma adı olan Discus Fish ismi nedeniyle bu şekilde anılıyor. Bugün, F2pool, BTC ağında 12.38 EH / s, LTC’de 50.36 TH / s ve ETH’de 21.42 TH / s gücü yakalamış durumda. Havuz ayrıca Android ve iOS uygulamaları ve madencilik gelir karşılaştırmaları dahil bir dizi araç da sunuyor.

İlgili haber: İşte Çin’de Madenciliğin Devam Edebilmesi İçin Gereken Asgari Kripto Para Fiyatları

Diğer bilgiler: F2pool, 2014 yılında BTC ağının yüzde 25’ini ve LTC’nin yüzde 31’ini kontrol ederek yüzde 51 saldırısına maruz kalabileceğinden endişe edilmişti.

Poolin

Kuruluş Tarihi: 2017

BTC hashrate: Yüzde 13,3

Kripto paralar: BTC, BCH, BSV, ZEC, LTC, DCR, DASH, XMR

Tarihçe: BTC.com’un kurucuları tarafından başlatılan Poolin.com, Blockin adında bir şirket tarafından denetlenen başka bir Çin havuzu. Daha yenilikçi maden havuzlarından biri olan Poolin, hangi ağın daha karlı olduğuna bağlı olarak BCH ve BTC arasında değişen otomatik geçiş özelliği gibi araçlar geliştirmiş durumda. Aynı zamanda oldukça basit bir Lightning Network mağazası, madencilik karı hesaplayıcısı ve diğer madencilik uygulamalarını da işletiyor.

Diğer bilgiler: Haziran 2019’da Bitmain’in Poolin’i başlatarak rekabet odaklı bir anlaşmayı ihlal ettiği için üç eski çalışana dava açtığı ortaya çıktı.

Antpool

Kuruluş Tarihi: 2014

Kurucular: Jihan Wu ve Micree Zhan

BTC hashrate: Yüzde 10,2

Kripto paralar: BTC, BCH, LTC, ETH, ETC, ZEC, DASH, SCC, XMC, BTM

Tarihçe: Bitmain’in bir diğer işletmesi olan Antpool, Jihan Wu’nun orijinal maden havuzu. Özellikle madencilik yapan deneyimli madenciler için bir dizi gelişmiş araç sunuyor. Üç günlük bir derinliğe kadar alt hesap madenciliği ve aynı gün ödemeleriyle birlikte anonim madencilik destekleniyor.

bitcoin madencilik havuzlarının tarihçesi Dünya'nın en büyük Bitcoin madencilik havuzları hangileri?

Diğer bilgiler: Madenciliğin merkezileşmesine katkıda bulunmakla suçlanmakla birlikte, Bitmain 2014 yılında Antpool’ü Bitcoin ağının merkezsiz hale gelmesini sağlamak ve hash gücünün çoğunluğunu tüketicilerin ellerine bırakma taahhüdüyle faaliyete başlamıştı.

Viabtc

Kuruluş Tarihi: 2016

Kurucu: Yang Haipo

BTC hashrate: Yüzde 7.8

Kripto paralar: BTC, BCH, BSV, LTC, ETH, ZEC, DASH, XMR, DCR

Tarihçe: Çoğu maden havuzu gibi, Viabtc de bir blok gezgini ve cüzdan sağlıyor. Yine bir başka Çin havuzu olan Viabtc, o zamandan beri, PoS (Varlık İspatı) odaklı koinlerde pasif bir getiri elde etmelerini sağlayan, esnetme hizmetleri sunacak şekilde genişledi.

bitcoin madencilik havuzlarının tarihçesi Dünya'nın en büyük Bitcoin madencilik havuzları hangileri?

Diğer bilgiler: Viabtc büyük blokların büyük destekçisi olarak biliniyor. 2016 yılında ilk Bitcoin Sınırsız bloğunu çıkardı. Ayrıca Bitcoin Cash adını da önerdi.

Slush Pool

Kuruluş Tarihi: 2010

BTC hashrate: yüzde 6.7

Kripto paralar: BTC, ZEC

Tarihçe: Dünyanın ilk maden havuzu olan Slush, tarihini Bitcoin Havuzlu Madencilik Sunucusu adı altında ilk kez teklif edildiği tarih olan Kasım 2010’a kadar izleyebilir. Tek kişilik operasyon olarak başlayan Slush, 1 milyon BTC’den daha fazla madenciye ulaşmış durumda.

madencilik

İlgili haber: Bitcoin mining sektörü durmaksızın büyüyor

Diğer bilgiler: Mart 2018’de Slush Pool, Asicboost teknolojisini kullanan ilk BTC bloğunu çıkardı.

BTC.top

Kuruluş Tarihi: 2017

Kurucu: Jiang Zhuoer

BTC hashrate: yüzde 5.6

Kripto paralar: BTC, BCH

Tarihçe: En sağlam Çin havuzlarından biri olan BTC.top, özel madencilik havuzu olarak faaliyet gösteriyor ve bu nedenle sıradan madencilere kapalı. Diğer Çin havuzları hizmetlerini İngilizceye çevirmeye çalışırken, BTC.top buna ihtiyaç duymuyor. Bu hamle de havuzu batılılara gizemli bir şey yapıyor.

İlgili haber: BTC.Top CEO’su Jiang Zhuoer; ”Bitcoin madencilik ekipmanlarını topladık 2020’yi bekliyoruz”

Diğer bilgiler: Temmuz ayında, BTC.top CEO’su Jiang Zhuoer, BSV’nin yolunu “aşırı” olarak nitelendirdiği için Craig Wright ile tartışmıştı.

Bitfury

Kuruluş Tarihi: 2011

Kurucu: Valery Vavilov

Kripto paralar: BTC

Tarihçe: Bitfury, en eski ASIC’lerin bazılarını yaratan bir sanayi madenciliği şirketi. 2014 yılına kadar sadece pool.io olarak bilinen bir havuzda madencilik yapıyordu. Haziran 2014’ün başlarında, sahip olduğu gücün yarısı Bitfury ASIC’lerden gelen bu havuz BTC ağının yüzde 51’inden fazlasını kontrol ediyordu. Bu durum şirketin gücünün bir kısmının havuzdan kaldırılmasını gerekli kılıyordu.

İlgili haber: Kripto madenciliği Gürcistan’ın enerjisinin yüzde 7’sini tüketiyor

Diğer bilgiler: Bitfury, bitcoin işlemlerini yeniden değerlendirmek ve mahremiyetin aşındırılması için kolluk kuvvetleriyle isteyerek işbirliği yapan geniş çapta güvensiz bir şirket.

Bitcoin.com

Kuruluş Tarihi: 2016

BTC hashrate: yüzde 0.6

Kripto paralar: BTC, BCH

Tarihçe: Bitcoin.com’un madencilik havuzu üç yıldan beri faaliyet gösteriyor ve 21 Eylül 2016’da başlatıldı. Bu durum daha büyük bloklar için hazırlanmayı zorunlu kıldı. İlk günden itibaren, Bitcoin.com havuzu 16 MB’a kadar blokları işleyebildi, ancak o zaman sadece BTC’nin konsensüs kurallarının kabul edeceği kadar 1 MB maden yapacaktı. Bugün. Bitcoin.com, donanım ve bulut madenciliği sunmakta. Bulut madenciliği, altı aydan iki yıla kadar değişen sözleşmeler olarak ortaya çıkıyor. Bitcoin.com kendi mobil izleme yazılımını sağlarken, Bitcoin.com Wallet 4.7 milyondan fazla kurulumla kendi başına büyük bir ürün durumunda.

Diğer bilgiler: Bitcoin.com, 15 Kasım 2018’de SV ile olan bölünmeyi takiben ilk BCH ABC bloğunu çıkardı. Sizlere dünyadaki Bitcoin madencilik havuzlarının tarihçesi olarak sunduğumuz madenlerin kısa bir bilgilendirmesini yaptık. Dünya’nın önde gelen BTC madencilik havuzları bu şekilde.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.