1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Pakistan’dan kripto para madenciliği kararı!

Pakistan’dan kripto para madenciliği kararı!

Pakistan’dan kripto para madenciliği kararı!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Pakistan hidroelektrik kripto para çiftliği açmak için çalışmalara başladı. Detaylar haberimizde.

Pakistan’dan kripto para madenciliği kararı!

Pakistan’da bir eyalet hükümet destekli hidroelektrik kripto para çiftliği inşa etmek istiyor. Eyalet, kripto para birimlerine olan ilginin artması ve kripto paraların giderek kurumsal destek görmesi nedeniyle kripto para madenciliği yapacak iki hidroelektrik çiftlik kurmayı planlıyor.

Pakistan’ın Khyber Pakhtunkhwa eyaletinin hidroelektrikle çalışan iki pilot madencilik çiftliği inşa ederek kripto para akışına girme hazırlıklarına başladığı bildirildi. Eyalet, kripto paraların yükseliş trendinden faydalanmak istiyor.

Güney Asya ülkesi yeni kripto politikasını belirlemek için bir federal komite kurdu. Madencilik faaliyetinin maliyeti henüz hesaplanmadı. Ancak hükümetin teknoloji danışmanı Zia Ullah Bangash “insanlar zaten yatırım için bize talepte bulunuyorlar ve onların Khyber Pakhtunkhwa’ya gelmelerini, biraz para kazanmalarını ve ilin de bundan kazanmasını istiyoruz.” dedi.

Pakistan, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini benimseme konusunda kararsızdı. Son birkaç yıldır ülke, kripto varlıkların yasallaştırılması veya yasaklanması konusunda bazı ikilemler yaşadı.

2018 yılında Pakistan Devlet Bankası (SBP) kripto para birimlerini yasa dışı ilan etti ve ülkede kimseye kripto varlıklar işlem yapma yetkisi vermedi. SBP ayrıca o dönemde banklara ve finans kurumlarına kripto paralar ile işlem yapmamaları tavsiyesinde bulunmuştu.

Birkaç ay önce Pakistan Sindh Eyaletindeki Pakistan Yüksek mahkemesi SBP’ye kripto paraların ülke genelinde yasak olup olmadığını sordu. SBP ise mahkemeye faaliyetin yasak olmadığını ancak kripto paralar konusunda düzenleme yapılmadığını bildirdi.

Eyaletin kripto madencilik kurma kararı alması kripto para birimleri ile ilgili artan kurumsallığın Pakistan’ın da ilgisini çekmiş gözüküyor.

Kaynak

SBI Bitcoin madencilik havuzunu hizmete açıyor!

Tokyo merkezli finansal hizmetler şirketi SBI, Bitcoin madencilik havuzu hizmeti başlatıyor. Holding, cuma günü, yan kuruluşu SBI Crypto altında sunulacak olan kripto para madencilik havuzu hizmetinin tanıtımını yaptı.

Kripto endüstrisinde yatırımları olan firma 2017 yılının ağustos ayından bu yana denizaşırı madencilik çiftliklerinde madencilik yapıyor. Şimdi de bu hizmeti madencilik havuzu haline getirerek kitlelere açıyor.

SBI Crypto madencilik havuzu, şu anda Bitcoin madencilik endüstrisinin %1.16’na sahip. Firma, 1.82 EH/s oranı ile üretim yapıyor. Ölçeğini genişletmeye çalışan firma bu alanda Poolin, F2Pool ve Binance gibi devlerle rekabet ediyor.

SBI, Alman teknoloji devi Northen Data AG ile anlaşarak alt yapısını güçlendirmişti. Bu anlaşma ile veri merkezi hizmetleri geliştirildi. SBI, şu anda talepler üzerine yeni madencilik hesaplarına izin veriyor. Firma önümüzdeki aydan itibaren talepler olmadan da kayıt açacak.

SBI yaptığı açıklamada, “havuz hizmetinin bu yılın başlarında sınırlı olarak piyasaya sürülmesinin ardından, şimdi bunu halka açmaktan memnuniyet duyuyoruz.” dedi. Geliştirilen özelliklerin çoğu kurumsal müşterileri hedeflerken, hizmet artık bireysel müşterilere de sunuluyor.

Döviz hizmetlerinden kredilendirmeye kadar kripto endüstrisinde önemli paya sahip büyük bir Asya şirketi olan SBI daha önce sınır ötesi ödemelerde blockchain alt yapısını kullanmak için Ripple ile anlaşmıştı.

Firma, kripto işletmelerinin küreselleşmesi için uluslararası finans firmalarıyla ortak bir kripto girişimi kurmayı da planlıyor.

Kaynak

Bitcoin madencilik havuzlarının tarihçesine kısa bir bakış

Madencilik havuzları, 2010 yılının sonlarından beri, yalnız madencilerin bilgisayar kaynaklarını paylaşma ve blok bulma şanslarını artırmalarının bir aracı olarak ortaya çıktığı günden beri faaliyet göstermekte. O zamandan beri bitcoin madenciliğinde çok şey değişmiş olsa da, özel ASIC maden ocaklarının tanıtılması ve büyük maden çiftliklerinin yükselişi de dahil olmak üzere, havuzların temel öncülü hep aynı kalmış durumda. Özel olarak işletilen istisnalar haricinde havuzlar katılmak isteyen herkese açık durumda.

bitcoin madencilik havuzlarının tarihçesi Pakistan’dan kripto para madenciliği kararı!

BTC ve BCH gibi baskın SHA-256 mayınlı koinlere ek olarak, popüler equihash gibi algoritmalar kullanılarak mayınlanabilen düzinelerce altcoin bulunuyor. Örnek olarak, madencilik havuzu 2miners.com, çok sayıdaki equihash koin karlılığını ve hashrate’ini, madencilerinin en karlı koinleri belirleme arayışlarına girmeye alıştıkları metriklerin türünü gösteren düzene göre kaydediyor.

ilgili haber: Bitcoin madencilik karlılık oranları açıklandı

Yaklaşık dokuz yıllık bir geçmişi bulunan madencilik havuzları olarak, çoğu BCH ve ETH gibi koinlerin de bulunduğu en büyük dokuz BTC havuzunu inceleyerek günümüzdeki durumu ortaya koyalım. İşte Bitcoin madencilik havuzlarının tarihçesi.

bitcoin madencilik havuzlarının tarihçesi Pakistan’dan kripto para madenciliği kararı!

BTC.com

Kuruluş Tarihi: 2015

Sahibi: Bitmain

BTC hashrate (dört günlük ortalama): Yüzde 17.7

Kripto paralar: BTC, BCH, ETH

madencilik

Tarihçe: Orijinal olarak Bitrail tarafından bir web cüzdanı olarak kullanılmak üzere yaratılan BTC.com, mobil ve masaüstü cüzdanlarının yanı sıra bir blok gezgini ve Bitcoin API’sini de sağlıyor. Madencilik üreticisi tarafından Temmuz 2016’da satın alındığından beri Bitmain’in elinde olan madencilik havuzu ile tanınmakta.

İlgili haber: Bitmain Dünya’nın en büyük kripto para IPO’sundan vazgeçmeyecek!

Diğer bilgiler: Haziran 2017’de, BTC.com, havuzun tesadüfi ücretini iade etme teklifiyle birlikte, 80 BTC ücrete tabi bir işlemin gönderilmesi için başvuruda bulundu.

F2POOL

Kuruluş Tarihi: Nisan 2013

Kurucular: Discusfish ve Wang Chun

BTC hashrate: yüzde 13,8

Kripto paralar: BTC, LTC, ETH, ZEC, SCC, SC, DASH, XMR, DCR, XZC, AION

bitcoin madencilik havuzlarının tarihçesi Pakistan’dan kripto para madenciliği kararı!

Tarihçe: F2pool, Çin’in en eski bitcoin maden havuzu ve bugün BTC.com’dan sonra dünyanın en büyük ikinci BTC havuzu durumunda. Aynı zamanda üçüncü büyük ethereum madenciliği işletmesini işletiyor. Bitcoin Wiki’nin açıkladığı gibi, F2pool, operatörlerin birinin takma adı olan Discus Fish ismi nedeniyle bu şekilde anılıyor. Bugün, F2pool, BTC ağında 12.38 EH / s, LTC’de 50.36 TH / s ve ETH’de 21.42 TH / s gücü yakalamış durumda. Havuz ayrıca Android ve iOS uygulamaları ve madencilik gelir karşılaştırmaları dahil bir dizi araç da sunuyor.

İlgili haber: İşte Çin’de Madenciliğin Devam Edebilmesi İçin Gereken Asgari Kripto Para Fiyatları

Diğer bilgiler: F2pool, 2014 yılında BTC ağının yüzde 25’ini ve LTC’nin yüzde 31’ini kontrol ederek yüzde 51 saldırısına maruz kalabileceğinden endişe edilmişti.

Poolin

Kuruluş Tarihi: 2017

BTC hashrate: Yüzde 13,3

Kripto paralar: BTC, BCH, BSV, ZEC, LTC, DCR, DASH, XMR

Tarihçe: BTC.com’un kurucuları tarafından başlatılan Poolin.com, Blockin adında bir şirket tarafından denetlenen başka bir Çin havuzu. Daha yenilikçi maden havuzlarından biri olan Poolin, hangi ağın daha karlı olduğuna bağlı olarak BCH ve BTC arasında değişen otomatik geçiş özelliği gibi araçlar geliştirmiş durumda. Aynı zamanda oldukça basit bir Lightning Network mağazası, madencilik karı hesaplayıcısı ve diğer madencilik uygulamalarını da işletiyor.

Diğer bilgiler: Haziran 2019’da Bitmain’in Poolin’i başlatarak rekabet odaklı bir anlaşmayı ihlal ettiği için üç eski çalışana dava açtığı ortaya çıktı.

Antpool

Kuruluş Tarihi: 2014

Kurucular: Jihan Wu ve Micree Zhan

BTC hashrate: Yüzde 10,2

Kripto paralar: BTC, BCH, LTC, ETH, ETC, ZEC, DASH, SCC, XMC, BTM

Tarihçe: Bitmain’in bir diğer işletmesi olan Antpool, Jihan Wu’nun orijinal maden havuzu. Özellikle madencilik yapan deneyimli madenciler için bir dizi gelişmiş araç sunuyor. Üç günlük bir derinliğe kadar alt hesap madenciliği ve aynı gün ödemeleriyle birlikte anonim madencilik destekleniyor.

bitcoin madencilik havuzlarının tarihçesi Pakistan’dan kripto para madenciliği kararı!

Diğer bilgiler: Madenciliğin merkezileşmesine katkıda bulunmakla suçlanmakla birlikte, Bitmain 2014 yılında Antpool’ü Bitcoin ağının merkezsiz hale gelmesini sağlamak ve hash gücünün çoğunluğunu tüketicilerin ellerine bırakma taahhüdüyle faaliyete başlamıştı.

Viabtc

Kuruluş Tarihi: 2016

Kurucu: Yang Haipo

BTC hashrate: Yüzde 7.8

Kripto paralar: BTC, BCH, BSV, LTC, ETH, ZEC, DASH, XMR, DCR

Tarihçe: Çoğu maden havuzu gibi, Viabtc de bir blok gezgini ve cüzdan sağlıyor. Yine bir başka Çin havuzu olan Viabtc, o zamandan beri, PoS (Varlık İspatı) odaklı koinlerde pasif bir getiri elde etmelerini sağlayan, esnetme hizmetleri sunacak şekilde genişledi.

bitcoin madencilik havuzlarının tarihçesi Pakistan’dan kripto para madenciliği kararı!

Diğer bilgiler: Viabtc büyük blokların büyük destekçisi olarak biliniyor. 2016 yılında ilk Bitcoin Sınırsız bloğunu çıkardı. Ayrıca Bitcoin Cash adını da önerdi.

Slush Pool

Kuruluş Tarihi: 2010

BTC hashrate: yüzde 6.7

Kripto paralar: BTC, ZEC

Tarihçe: Dünyanın ilk maden havuzu olan Slush, tarihini Bitcoin Havuzlu Madencilik Sunucusu adı altında ilk kez teklif edildiği tarih olan Kasım 2010’a kadar izleyebilir. Tek kişilik operasyon olarak başlayan Slush, 1 milyon BTC’den daha fazla madenciye ulaşmış durumda.

madencilik

İlgili haber: Bitcoin mining sektörü durmaksızın büyüyor

Diğer bilgiler: Mart 2018’de Slush Pool, Asicboost teknolojisini kullanan ilk BTC bloğunu çıkardı.

BTC.top

Kuruluş Tarihi: 2017

Kurucu: Jiang Zhuoer

BTC hashrate: yüzde 5.6

Kripto paralar: BTC, BCH

Tarihçe: En sağlam Çin havuzlarından biri olan BTC.top, özel madencilik havuzu olarak faaliyet gösteriyor ve bu nedenle sıradan madencilere kapalı. Diğer Çin havuzları hizmetlerini İngilizceye çevirmeye çalışırken, BTC.top buna ihtiyaç duymuyor. Bu hamle de havuzu batılılara gizemli bir şey yapıyor.

İlgili haber: BTC.Top CEO’su Jiang Zhuoer; ”Bitcoin madencilik ekipmanlarını topladık 2020’yi bekliyoruz”

Diğer bilgiler: Temmuz ayında, BTC.top CEO’su Jiang Zhuoer, BSV’nin yolunu “aşırı” olarak nitelendirdiği için Craig Wright ile tartışmıştı.

Bitfury

Kuruluş Tarihi: 2011

Kurucu: Valery Vavilov

Kripto paralar: BTC

Tarihçe: Bitfury, en eski ASIC’lerin bazılarını yaratan bir sanayi madenciliği şirketi. 2014 yılına kadar sadece pool.io olarak bilinen bir havuzda madencilik yapıyordu. Haziran 2014’ün başlarında, sahip olduğu gücün yarısı Bitfury ASIC’lerden gelen bu havuz BTC ağının yüzde 51’inden fazlasını kontrol ediyordu. Bu durum şirketin gücünün bir kısmının havuzdan kaldırılmasını gerekli kılıyordu.

İlgili haber: Kripto madenciliği Gürcistan’ın enerjisinin yüzde 7’sini tüketiyor

Diğer bilgiler: Bitfury, bitcoin işlemlerini yeniden değerlendirmek ve mahremiyetin aşındırılması için kolluk kuvvetleriyle isteyerek işbirliği yapan geniş çapta güvensiz bir şirket.

Bitcoin.com

Kuruluş Tarihi: 2016

BTC hashrate: yüzde 0.6

Kripto paralar: BTC, BCH

Tarihçe: Bitcoin.com’un madencilik havuzu üç yıldan beri faaliyet gösteriyor ve 21 Eylül 2016’da başlatıldı. Bu durum daha büyük bloklar için hazırlanmayı zorunlu kıldı. İlk günden itibaren, Bitcoin.com havuzu 16 MB’a kadar blokları işleyebildi, ancak o zaman sadece BTC’nin konsensüs kurallarının kabul edeceği kadar 1 MB maden yapacaktı. Bugün. Bitcoin.com, donanım ve bulut madenciliği sunmakta. Bulut madenciliği, altı aydan iki yıla kadar değişen sözleşmeler olarak ortaya çıkıyor. Bitcoin.com kendi mobil izleme yazılımını sağlarken, Bitcoin.com Wallet 4.7 milyondan fazla kurulumla kendi başına büyük bir ürün durumunda.

Diğer bilgiler: Bitcoin.com, 15 Kasım 2018’de SV ile olan bölünmeyi takiben ilk BCH ABC bloğunu çıkardı. Sizlere dünyadaki Bitcoin madencilik havuzlarının tarihçesi olarak sunduğumuz madenlerin kısa bir bilgilendirmesini yaptık. Dünya’nın önde gelen BTC madencilik havuzları bu şekilde.

Kaynak