Home İnceleme Kripto madenciliği Gürcistan’ın enerjisinin yüzde 7’sini tüketiyor

Kripto madenciliği Gürcistan’ın enerjisinin yüzde 7’sini tüketiyor

Kripto madenciliği Gürcistan’ın enerjisinin yüzde 7’sini tüketiyor
0
koinmedya_brave

Kripto madenciliği ve blockchain teknolojisi Gürcistan’da günden güne gelişiyor.  Kripto madenciliği Gürcistan’da enerji arzının yüzde 7’sini tüketiyor.


 Kripto madenciliği Gürcistan’ın önemli bir sektörü

Bitcoin ve kripto mining için harcanan enerji, artan hash oranları ile beraber artmaya devam ediyor. Bu enerji gereksinimi ister istemez bazı ülkelerde elektrik üretimini ve dağıtımını olumsuz etkiliyor.

Gürcistan devlet politikası olarak Bitcoin ve kripto madenciliğini özendiren ülkelerin başında geliyor. Bu nedenle başta Bitfury madencilik şirketi olmak üzere birçok madencilik şirketinin Gürcistan’da tesisleri bulunmaktadır.

Bitcoin ve kripto madenciliği, Gürcistan’da önemli bir sektör haline geldi. Gürcistan eğitim sisteminde blockchain teknolojisi ve kriptografiye de özel önem atfedilmektedir.

Gürcistan’ın en büyük bankalarından TBC Capital Bank’ın hazırladığı bir rapora göre kripto mining Gürcistan’ın toplam elektrik üretiminin %7’sine denk geliyor. Kripto madenciliği Gürcistan’da 2018 yılı verilerine göre 1.7TWh’lık enerji tüketerek ülkenin toplam elektriğinin %7’sini tüketmiş oluyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin ve kripto madenciliği gelecekte nasıl olacak?

Bitcoin ve kripto madenciliğinin küresel anlamda tükettiği toplam enerji miktarı, ülkelerin tükettiği enerji maliyeti ile yarışıyor. 2017 yılının Kasım ayındaki Bitcoin Cash hardfork’u sonrasında enerji tüketiminde kısmi bir düzelme yaşandı. Ancak artan hash oranları nedeniyle enerji tüketimi tekrardan eski seviyesine geri döndü.

bitcoin enerji

Digiconomist’in verileri göre sadece Bitcoin madenciliği için yıllık harcanan elektrik miktarı 73.12 Twh. Bu oranla Bitcoin, Avusturya’nın ülke olarak harcadığı elektrik miktarından daha fazla elektrik harcamaktadır. Aşağıdaki grafiğin ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.

Bitcoin ve kripto para transferleri ve işlemleri yaygınlaştıkça elektrik gereksinimi de artacaktır. Bitcoin fiyatları $20K’ları tekrardan bulursa enerji gereksinimi de benzer oranda artacaktı. Bu sorunun üstesinden gelinmesi için alternatif yöntemlerin bulunması gerekmektedir. Bu konuda güneş enerjisi bir yöntem olarak kullanılabilir. Ayrıca yeni nesil ASIC makineleri ve 7nm chip’ler bir nebze de olsa bu sektörün enerji gereksinimi azaltacaktır.

Ancak Bitcoin madenciliği kazandırmaya devam edecektir.

Lütfen Bkz: Bitcoin madenciliğinde güneş enerjisi kullanılabilir mi?

Siz değerli okuyucularımızın ve ailenizin Kurban Bayramını en içten dileklerimizle kutluyoruz.

 Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

0
0
0