Home İnceleme Bitcoin madencilik karlılık oranları açıklandı
koinmedya_brave

Bitcoin madencilik karlılık oranları açıklandı

Bitcoin madencilik karlılık oranları açıklandı
0
fairspin_banner

Fundstrat Global’ın hazırladığı rapor, Bitcoin madenciliğinin karlılık yapısını ortaya seriyor. Bitcoin’in 10 bin doların üstüne çıkmasıyla eski madencilik donanımları bile kar bırakıyor.


 Fundstrat, Bitcoin madenciliğinin karlılık oranlarını açıklıyor

Bitcoin ve kripto para kışı döneminde düşen Bitcoin fiyatları karşısında Bitcoin madencileri, zor günler geçirdi. Bazı madenciler, zararına fiyatların artacağı umuduyla faaliyetlerine devam etti. Bazı küçük ölçekli madenciler ise kepenk kapatmak zorunda kaldı. Bitcoin fiyatlarının artmasıyla beraber Bitcoin madenciliği tekrardan karlı hale geldi. Haberimizin içeriğinde Bitcoin madencilik karlılık oranlarını veriyoruz.

Fundstrat Global’ın danışmanlarından Alex Kern, son verilerle Bitcoin madencilik karlılık oranlarını ortaya seriyor. Kern’in paylaştığı tablodan 1 Bitcoin kazımından elde edilen madencilik karlarının 7.300-8.500 dolar arasında değiştiğini görüyoruz. Bu kıyaslamada elektrik maliyetleri yaklaşık 0,35TL/kWh varsayılıyor.

Bitcoin madenciliğinin karlılık

Lütfen Bkz: Bitcoin madenciliğinde güneş enerjisi kullanılabilir mi?

Yukarıdaki tablodan Bitcoin madenciliğinin karlılık oranlarının eski nesil madencilik donanımlarıyla da karlı olduğunu görüyoruz.

Bitcoin madenciliğinin karlılık oranlarında artış, Bitcoin fiyatlarında  nasıl bir sonuç doğuruyor?

Bitcoin madencilerinin yüksek karlılığa sahip olması Bitcoin blockchain’inin sağlıklı işlemesine neden oluyor. Ancak bu NewsBTC’den Cole Petersen’a göre Bitcoin fiyatlarında yükselişin devam edeceği anlamına gelmiyor.

Fundstrat’ın kurucularından Thomas Lee ise yayınlanan son istatistikler için önemli bir açıklamada bulundu. Daha doğrusu bir hipotez öne sürüyor:

 “Madenciler para kazanıyorsa BTC’lerini satarak sermaye harcamalarını finanse ederler.”

Lütfen Bkz: Bitcoin madencisi Bitmain ilk çeyrekte zarar etti ama 2019’dan umutlu

Kısaca Thomas Lee, son zamanlarda Bitcoin fiyatlarında yaşanan dump’ın nedenlerinden biri olarak Bitcoin madenciliğinin artan karlılık oranları olarak görüyor. Çünkü madenciler, artan Bitcoin fiyatlarını değerlendirerek BTC’lerini satıyor ve şirketlerinin alt yapısını güncelliyor. Fakat şunu da belirtmekte yarar var: Para sektör içerisinde değerlendiriliyor.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X