Home Bitcoin Bitcoin mining sektörü durmaksızın büyüyor

Bitcoin mining sektörü durmaksızın büyüyor

Bitcoin mining sektörü durmaksızın büyüyor
0
koinmedya_brave

2017 yılından beri ayı sezonu yaşamayan tek oran var: O da hash oranları. Bitcoin madencilik sektörü dur durak bilmeden büyümeye devam ediyor.


Bitcoin mining sektörü kesintisiz büyüyor

Yaklaşık 10 yıl önce dünyaya gelen Bitcoin’in madencilik geçmişine göz attığımızda önemli aşamalardan geçtiğini görüyoruz. Bitcoin madencilik sektörü ilk olarak CPU tipi ile yolculuğuna başlamıştı. Bu dönem, 1 pizzaya 10 bin adet Bitcoin’in ödendiği döneme denk geliyor.

Sonra gerçek kimliği gizli ve Artforz mahlasını kullanan bir şahıs, ilk kez Bitcoin mining çiftliklerini kurmaya başladı. Artforz’un madencilik çiftlikleri ise GPU tipi madencilik sistemi üzerine kuruldu. Artforz’un çiftlikleri o dönemde 6 günde 1.700 BTC üretecek kapasiteye kadar ulaşmıştı. Artforz’un zamanla küresel hash oranının %20-30’u arasına hakim olduğu iddia edildi.

Daha sonra Bitcoin mining sektörü, Bitcoin havuzları ile tanışmaya başladı. Marek Palatinus, ilk Bitcoin mining havuzu kurucularından ve Slush isimli madencilik havuzunu kurdu. Havuzlarının oluşmaya başlamasından çok kısa süre sonra Bitcoin madencilik sektörü ASIC Devrimini yaşadı.

Bitcoin mining sekörü ASIC devrimi

ASIC madencilik cihazları sadece 1 iş yapmak için üretilmiş cihazlardır. O’da sadece kazmak, kazmak ve kazmak…

Artık çiftlikler ve havuzlar koskoca bir sektör oluşturdu: Bitcoin mining sektörü. Bu sektörde bireylerden ziyade kurumların isimleri duyulmaya başlandı: Bitmain, Kncminer, Hashfast, Bitfury, Cointerra ve Butterfly madencilik devlerinden bazıları.

ASIC’ler piyasaya merhaba dedikten sonra CPU, GPU ve FPGA’lar kârlı olmaktan çıktı.

25 Ocak 2016 tarihine kadar Bitcoin hash oranları, 1 exahash oranına ulaşamamıştı. Bu tarihten sonra Bitcoin madencilik sektörü Exahash Dönemine girdi. 2017 yılının Kasım ayında Bitcoin Hash oranları 10.8 exahash oranlarına kadar ulaştı. 2018 yılında Bitcoin fiyatları çakılmaya başlamasına rağmen hash oranları ise artmaya devam etti.

Bitcoin mining sekörü ASIC devrimi

2019 yılı madencilik Rig’leri ve kârlılık oranları

Aşağıdaki listede 2019 yılının Ağustos ayında en kârlı 6 SHA-256 madencilik rig’lerini görüyoruz. Elektrik maliyetleri içi 1 kWh =0,13 dolar varsayılmıştır.

Liste başında günlük 10,49 dolarlık kârla MicroBT Whatsminer M20S geliyor. Listede ilk 6’daki ürünlerde ise Bitmain cihazlarının hakimiyetini görüyoruz.

Artık Bitcoin mining sektörü o kadar büyüdü ki iki madencilik devi Bitmain ve Caanan ABD piyasalarında halka açılmaya çalışıyor.

Aşağıdaki resimde ise ön plana çıkan üç adet Bitcoin mining cihazlarını görüyoruz.

Bitcoin madencilik sektörü 2019 yılının 3’üncü çeyreğinden sonra yeni yarı iletkenlerle (7nm) ile tanışacak.

Lütfen Bkz: Bitcoin madencisi Bitmain ilk çeyrekte zarar etti ama 2019’dan umutlu

Siz değerli okuyucularımızın ve ailenizin Kurban Bayramını en içten dileklerimizle kutluyoruz.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

0
0
0