1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin’den sonra Tesla bilançosundaki gariplikler!

Bitcoin’den sonra Tesla bilançosundaki gariplikler!

Bitcoin’den sonra Tesla bilançosundaki gariplikler!
0
koinmedya_telegram

Tesla 2020 yılında yaklaşık 500 bin adet Tesla marka elektrikli araç sattı. Sizce Tesla 2020’de mi daha fazla kâr etti yoksa içinde bulunduğumuz ayda mı?

Bitcoin’den sonra Tesla bilançosundaki gariplikler!

U.Today’den Alex Dovbnya, Tesla’nın Bitcoin yatırımından sonra bilançosunda meydana gelen önemli bir değişime dikkat çekiyor. Dovbnya’nın bulgularını siz değerli okuyucularımızla paylaşmak istiyoruz.

Hatırlanacağı üzere Tesla, radikal bir karar alarak 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın alarak oldukça dikkat çekti. Dovbnya’nın hesaplamalarına göre bu stratejik adımının ardından Tesla çok kısa sürede 1 milyar dolarlık kâr elde etti.

Elon Musk, geçtiğimiz günlerde Tesla’nın Bitcoin’e yatırım kararını bizzat kendisinin almadığını yönetim kurulu kararı alarak Bitcoin’e yatırımda bulunduklarını açıkladı.

Tesla’nın çok kısa sürede Bitcoin yatırımından elde ettiği kâr tüm yıl boyunca sattığı Tesla marka araçlardan elde ettiği kardan saha fazla. Bir otomobil markası olan Tesla’nın araba satışından daha fazla Bitcoin satışından kâr elde etmesi size de garip gelmiyor mu?

“daisyturkiye”

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Tesla’nın 1 aydan kısa sürede 1 milyar dolarlık kâr elde etmesinin ardından her halde Mercedes ve Toyota CEO’ları kepenk kapatıp Bitcoin satın alalım diye düşünüyordur.

2020 yılı verilerine göre Tesla 500 bin civarında araç satışında bulundu.

Aşağıdaki grafikte Bitcoin fiyatlarındaki haftalık değişimi görüyoruz. Yaklaşık 1 ay gibi kısa sürede Bitcoin değerini nerdeyse 2’ye katladı. Bu süreci değerlendiren T esla hayatının en kolay parasını kazanmış oldu.

tesla haber Bitcoin’den sonra Tesla bilançosundaki gariplikler!

Kaynak

“daisyturkiye”

Tesla haber: Kaç BTC’ye Tesla alınır?

Tesla geçtiğimiz gün 1.5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı yaptığını açıklamıştı. Bir sonraki aşamada BTC ile Tesla alımının önünün açılması bekleniyor. Merak edilen soru ise, tam donanımlı bir Tesla Model S kaç BTC’ye mal olacak?

Bu sorunun en kestirme yanıtı; eğer erken dönem bir Bitcoin yatırımcısı iseniz Tesla’nın size maliyeti sudan ucuz olacaktır.

Şimdiye kadar, Bitcoin milyonerlerinin gözdesi Lamborgini markalı otomobiller ola gelmişti. Anlaşılan o ki artık Tesla araçlar Bitcoin fenomenlerinin daha çok ilgisini çekecek.

Tesla, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu‘na 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını bildirdiğinde dosyada önemli bir ayrıntı dikkatlerden kaçmadı. Tesla Bitcoin satın almakla kalmadı ayrıca, yakında Tesla satışında BTC kabul etmeye de başlayacak.

Tesla’nın ana modeli olarak piyasaya sunulan Model S’in tam donanımlı sürümü, 149,990 dolar satış fiyatına sahip. Bitcoin’in 45.000 dolar olduğu durumda, yaklaşık 3.33 BTC’ye Model S satın alınabilecek.

Eğer, Tesla Model 3 Standart Range Plus müşterisi iseniz olay çok daha basit. Model 3’ün, tam otomatik direksiyon özelliği, artırışmış menzil ve otopilot özelliği olmayan modeli yalnız 37.900 dolar. Model 3 geçtiğimiz hafta 1 BTC ile alınabilirken, açıkçası Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık alımı ile birlikte, şimdi yalnız 0,84 BTC ile alınabilir.

tesla haber

Model Y biraz daha pahalı. Lüks aracın Performans modeli, 59,900 dolar değerinde. Bu da 1,5 BTC’nin biraz altında bir fiyata denk geliyor. Çift motorlu, dört çeker, tam otomatik direksiyon özelliklerine sahip olacak araca oto-pilot özelliği de eklenebiliyor.

Eğer kendinize bir Cybertruck almak istiyorsanız bütçenizi, standart modellere göre, biraz daha artırmalısınız. 79,900 dolar satış fiyatına sahip araç 2 BTC’nin altına satın alınabilir. Cybertruck 2021 yılı sonuna kadar piyasaya sürülmeyecek. Bu durumda eğer Elon Musk Bitcoin almaya devam ederse, belki de piyasaya çıktığında 1 BTC’ye bile Cybertruck alabilirsiniz.

Ancak bu noktada, unutulmaması gereken önemli bir ayrıntı var. Bitcoin ile alışveriş yaptığınızda yalnız ürün ücreti ödemiyorsunuz. Alınan ürün ücreti artı vergiler yanında bir de işlem ücreti ödüyorsunuz. Bunların dışında asıl sorun ise “sermaye kazanç vergisi” adı altında ek bir vergi daha ödeyecek olmanız.

Kaynak


Tesla haber: Ethereum ve Tesla
arasında benzerlik ne?

Nihayet boğalar sazı ele aldı. 9 Eylül’de Ethereum fiyatı  %8’den fazla artış gösterdi. Aslında beklenen geri dönüşü yaparak yatırımcısını sevindiren yalnız Ethereum olmadı; Wall Street’te Tesla (TSLA)da bir geri dönüşe imza attı.

Bu noktada iki varlığında da kazanım açısından farklılık gösterdiğini söylememiz gerekir. Ethereum ve Tesla son süreçte bir seri iniş ve çıkış yaşadı. Şimdi neredeyse her iki varlık da, ETH 368 dolar, TSLA 366 dolar(Yazının yazıldığında alınan fiyatlar) aynı fiyatlardan işlem görüyor.

eToro’nun profosyonel trade kolu olan eToroX Twitter’de bir anket yayımladı. eToroX takipçilerine; Ethereum ve Tesla arasından hangi varlığı satın almayı tercih edeceklerini sordu. Ankete gelen 300 cevabın ardından, Tesla %45’e %54’lük bir oranla önde görünüyor.

Bununla birlikte, işler market cap rakamlarına geldiğinde ise, TSLA kripto dünyası lideri Bitcoin’e daha çok benziyor. Elektrikli araç üreticisinin güncel market cap değeri yaklaşık 341 milyar dolar. Buna karşın Bitcon 189 milyar dolar, Ethereum ise 39.7 milyar dolar değere sahip.

ETH vs TSLA

ETH en son çalkalanma sürecinde bir kez daha kripto dünyasının spesiyal yemeği oldu. Bu sefer Ethereum ağlarından ICOs değil DeFi çalkantıların ortasındaydı. ETH fiyatı 2020 yılı başlarında bulduğu 130 dolar seviyelerinden 500 dolara kadar çıktı.

Öte yandan Tesla hisseleri bu yıl adeta yer çekimine meydan okudu. Üretim, teslimat sayılarında tahminlerin ötesine geçen Tesla hisseleri,  eylül ayı başına kadar %400’den fazla değer kazandı. Tesla ağustos ayında hisselerin 1’e 5 oranında bölündüğünü duyurdu. Ethereum ve Tesla  mukayesesi de ancak böyle mümkün olabildi.

İlgili: Kripto para nedir? Kripto para ile ilgili her şey!

İlgili: Ethereum için karar anı

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: