Loading...
btc
BTC
1.52%
Bitcoin
58.774,66 USDT
eth
ETH
0.64%
Ethereum
3.153,84 USDT
bch
BCH
0.51%
Bitcoin Cash
370,59 USDT
xrp
XRP
11.37%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
1.08%
Litecoin
70,00 USDT
bnb
BNB
-0.25%
Binance Coin
532,49 USDT
sol
SOL
0.25%
Solana
139,81 USDT
avax
AVAX
-0.78%
Avalanche
25,76 USDT
ada
ADA
2.16%
Cardano
0,43 USDT
dot
DOT
1.77%
Poladot
6,21 USDT
doge
DOGE
1.67%
Doge Coin
0,11 USDT
shib
SHIB
3.1%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Bitcoin Haberleri
  3. Bitcoin boğalarına kötü haber! Bu üç metrik hala ayıların lehine…

Bitcoin boğalarına kötü haber! Bu üç metrik hala ayıların lehine…

Elliot analizi ile ünlü analistten Bitcoin boğalarına kritik uyarı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto topluluğunun yakından takip ettiği bir analist, Bitcoin boğalarına kötü haberi verdi! Popüler analist, bu üç temel modelin Bitcoin ayı piyasasının daha uzun sürebileceğine dair işaretler verdiğini söylüyor.

İşte Bitcoin boğalarını korkutan sinyaller!

Youtube’da yayınladığı yeni bir piyasa değerlendirmesinde DataDash sunucusu Nicholas Merten, Bitcoin boğalarını korkutacak sinyallerden bahsetti. Takipçilerine, geçmişte BTC’nin dip seviyelerini doğru bir şekilde tahmin eden üç modelin yakın zamanda bir toparlanmaya işaret etmediğini söyledi.

 

Bitcoin boğalarına kötü haber! Bu üç metrik hala ayıların lehine…

 

İlk olarak; analist, Bitcoin yatırımcılarının gerçekleşmemiş kar veya zararını BTC piyasa değerine bölen net gerçekleşmemiş kar/zarar (NUPL*) metriğine işaret ediyor.

“Dip göstergelerinin üçü de hala herhangi bir net toparlanma veya güç belirtisi göstermiyor. Burada favori modellerimizden biri olan NUPL metriğini ele aldık. Hala kapitülasyon bölgesinde ama yine de önceki ayı piyasalarında gördüğümüzden çok uzakta.”

İlginizi çekebilir:

*Gerçekleşmemiş net kar ve zarar (veya kısaca NUPL), piyasa değeri ile gerçekleşen piyasa değeri (realized cap*) arasındaki farkın piyasa değerine bölümü olarak tanımlanan bir ölçümdür.

(*Realized cap, her bir tokenin son hareket ettiği fiyata dayalı olarak Bitcoin’in piyasa değerini hesaplama yöntemidir. Bu metriği daha iyi anlamak için şimdi, bu tremleri biraz daha açalım:

Coin Metrics tarafından geliştirilen bir metriğe göre hesaplanan realized price (gerçekleşen fiyat), kripto paranın mevcut fiyatından farklıdır. Realized price, aktif olarak işlem gören tokenler baz alınarak hesaplanır ve cüzdanlarda tutulan ve hiç işlem görmemiş ya da kayıp kripto paralar bu hesaplamaya dahil edilmez. Her bir token, en son işlem gördüğü zaman baz alınarak hesaplamaya dahil edilir ve böylece ağın toplam değeri hesaplanır. Bu ölçüm ise, realized cap (gerçekleşen piyasa değeri) değerinin dolaşımdaki mevcut arza bölünmesiyle elde edilir.)

NUPL; piyasa değeri ile gerçekleşen piyasa değeri (realized cap) arasındaki farkın piyasa değerine bölümüdür.

NUPL = (Piyasa Değeri – Gerçekleşen Piyasa Değeri) ÷ Piyasa Değeri

Daha basit bir ifadeyle, bu göstergenin bize anlattığı şey, şu anda genel olarak Bitcoin yatırımcılarının gözlemlediği kâr veya zarar derecesidir.

NUPL değerlerinin sıfırın üzerinde olması, Bitcoin sahiplerinin ortalama olarak kârda olduğu anlamına gelir. Öte yandan, göstergenin değeri sıfırdan büyükse, piyasa bütünüyle kâr durumundadır.

 

 

Merten daha sonra, şu anda yeşil bölgede olan BTC miktarını ölçen kârdaki arz metriğini inceliyor.

“Tipik, normal bir Bitcoin ayı piyasasında, yaklaşık 45 puan aralığına düşeriz. Şu anda 51’de duruyoruz ve en düşüş 49’u gördük. Henüz oraya ulaşmadık.”

İlginizi çekebilir:

Merten ayrıca, BTC madencilerinin genellikle işletme maliyetlerinin madencilik ödüllerinden daha yüksek olması nedeniyle, ne zaman kapitülasyona (teslim olma/pes etme) girdiklerini gösteren Hash Ribbons indikatöründen de bahsediyor. Bu indikatör, madencilerin, BTC’lerini satıp satmayacaklarını anlamak için hash gücünü analiz eder. 

 

Bitcoin Hash Ribbons nedir?

Charles Edwards tarafından yaratılan Hash Ribbons Indicator, Bitcoin madencilik zorluğuna ve hash gücüne dayalı hareketli bir ortalamadır. Madencilerin ne zaman capitulation sürecine girdiklerini, yani pes ettiklerini ve kripto paralarını ne zaman satmaya başladıklarını gösterir.
Ve bu dönemin ne zaman gerçekleştiğini belirlemek için bitcoin hash gücünün otuz ve altmış günlük hareketli ortalamalarını kullanır ve bunu da Bitcoin’in yerel dip seviyelerini tahmin etmek için kullanır.

 

 

“Daha da kötüsü, gerçek bir madenci kapitülasyonu görmedik. Normal bir ayı piyasasında gördüğümüz tipik teslimiyet örneği bile değil. Bitcoin fiyatı, madencilerin ortalama maliyetiyle karşılaştırıldığında çok düşük kalıyor. Şu anda gidişatın ne kadar kötü olduğu buradan da anlaşılabilir. Nitekim bu şirketler madencilik ve elektrik maliyetlerinin çok altında bir değere sahip olan Bitcoin’i çıkarmak için nakit para harcıyorlar.

Ciddi bir konsolidasyona ihtiyaç var. Yakın vadede burada toparlanma görmeden önce, işleri daha da kötüleştirecek çok sayıda satış baskısı olacak. Bu basit bir arz ve talep dengesi.”

( CoinMarketCap verilerine göre, yazımızı yayına hazırladığımız sırada Bitcoin fiyatı 16.740 dolardan işlem görüyor.)

İlginizi çekebilir:

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.