Loading...
btc
BTC
-0.79%
Bitcoin
66.997,91 USDT
eth
ETH
2.64%
Ethereum
3.530,57 USDT
bch
BCH
-0.49%
Bitcoin Cash
383,94 USDT
xrp
XRP
-1.04%
Ripple
0,60 USDT
ltc
LTC
1.13%
Litecoin
72,06 USDT
bnb
BNB
0.27%
Binance Coin
588,86 USDT
sol
SOL
-0.76%
Solana
177,54 USDT
avax
AVAX
-3.83%
Avalanche
30,65 USDT
ada
ADA
-0.01%
Cardano
0,43 USDT
dot
DOT
0.52%
Poladot
6,13 USDT
doge
DOGE
-1.22%
Doge Coin
0,14 USDT
shib
SHIB
-0.6%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Bitcoin Haberleri
  3. İşte Bitcoin boğa ve ayı döngülerini hesaplama tekniği!

İşte Bitcoin boğa ve ayı döngülerini hesaplama tekniği!

Büyük Bitcoin çöküşünü bilen analistten çarpıcı yorum: Düşüş trendi bitti...
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Popüler bir kripto para analiz firması, nicel bir veri analiz yöntemini kullanarak Bitcoin boğa ve ayı döngülerinin nasıl tahmin edileceğini açıkladı.

Bitcoin boğa ve ayı piyasası nasıl tahmin edilir?

CryptoQuant tarafından nicel bir analiz yöntemi kullanılarak geliştirilen Bitcoin (BTC) NUPL metriği, geçmiş modele dayalı olarak yeni bir boğa koşusunun başlangıcının nasıl tahmin edileceğini açıkladı.

İşte Bitcoin boğa ve ayı döngülerini hesaplama tekniği!üşmeye başladı

İlgili: Güncel Bitcoin teknik analizi: Bitcoin’de düşüş devam edecek mi?

Peki NUPL metriği Bitcoin boğa ve ayı piyasalarının başlangıcını nasıl bulur?

CryptoQuant tarafından yapılan yakın tarihli bir paylaşımda açıklandığı gibi, NUPL indikatörünün çeşitli aşamaları, Bitcoin boğa ve ayı döngülerinin zamanlamasına biraz ışık tutabilir.

Gerçekleşmemiş net kar ve zarar (veya kısaca NUPL), piyasa değeri ile gerçekleşen piyasa değeri (realized cap*) arasındaki farkın piyasa değerine bölümü olarak tanımlanan bir ölçümdür.

İlgili: Ünlü kripto kahininden Bitcoin yatırımcılarına 2 önemli uyarı!

Realized cap, her bir tokenin son hareket ettiği fiyata dayalı olarak Bitcoin’in piyasa değerini hesaplama yöntemidir. Bu metriği daha iyi anlamak için şimdi, bu terimleri biraz daha açalım:

  • Realized price: Coin Metrics tarafından geliştirilen bir metriğe göre hesaplanan realized price yani gerçekleşen fiyat, kripto paranın mevcut fiyatından farklıdır. Realized price, aktif olarak işlem gören tokenler baz alınarak hesaplanır. Ve cüzdanlarda tutulan ve hiç işlem görmemiş ya da kayıp kripto paralar bu hesaplamaya dahil edilmez.
  • Realized cap: Her bir token, en son işlem gördüğü zaman baz alınarak hesaplamaya dahil edilir ve böylece ağın toplam değeri hesaplanır. Bu ölçüm ise, realized cap yani gerçekleşen piyasa değerinin dolaşımdaki mevcut arza bölünmesiyle elde edilir.
  • NUPL ise; piyasa değeri ile gerçekleşen piyasa değeri (realized cap) arasındaki farkın piyasa değerine bölümüdür.

NUPL = (Piyasa Değeri – Gerçekleşen Piyasa Değeri) ÷ Piyasa Değeri

Daha basit bir ifadeyle, bu göstergenin bize anlattığı şey, şu anda genel olarak Bitcoin yatırımcılarının gözlemlediği kâr veya zarar derecesidir.

NUPL değerlerinin sıfırın üzerinde olması, Bitcoin sahiplerinin ortalama olarak kârda olduğu anlamına gelir. Öte yandan, göstergenin değeri sıfırdan büyükse, piyasa bütünüyle kâr durumundadır.

Şimdi, BTC NUPL’deki son on yıllık eğilimi gösteren aşağıdaki grafiğe bir göz atalım:

İşte Bitcoin boğa ve ayı döngülerini hesaplama tekniği!
BTC fiyatı ile gösterge değerleri arasındaki korelasyon  –  Kaynak: CryptoQuant

Yukarıdaki grafikte de görebileceğiniz üzere; ölçüm, Bitcoin NUPL için üç farklı önemli bölgeyi gösteriyor.

Metrik kırmızı çizgiyi geçtiğinde, aynı zamanda bir Bitcoin boğa koşusu da başlamış gibi görünüyor. Yeşil bölge ise kriptonun değer kaybettiği ve dip oluşumlarının gerçekleştiği zaman dilimlerine işaret ediyor.

Analiste göre, sarı bölge Bitcoin boğa ve ayı trendleri arasında bir ayrıştırıcı görevi görüyor. Aynı zamanda bu çizginin altına geçmek, tarihsel olarak yeni bir ayı piyasasının başlangıcı demek.

Şu anda Bitcoin NUPL, bu bölgenin hemen üzerinde ve metrik aşağı yönelip bu çizginin altına düşerse yeni bir ayı döngüsü başlayabilir.

 Bununla birlikte analiz platformu, bu bölgenin daha önce de olduğu gibi, bir döngünün ortasında da destek görevi görebileceğini kaydetti.

İlgili: Güncel Bitcoin (BTC) fiyat tahmini, gelecek beklentisi 2022- 2025

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.