Loading...
btc
BTC
-3.36%
Bitcoin
67.200,58 USDT
eth
ETH
-4.93%
Ethereum
3.487,25 USDT
bch
BCH
-4.99%
Bitcoin Cash
445,69 USDT
xrp
XRP
-3.38%
Ripple
0,48 USDT
ltc
LTC
-3.27%
Litecoin
77,06 USDT
bnb
BNB
-3.29%
Binance Coin
604,50 USDT
sol
SOL
-6.68%
Solana
148,43 USDT
avax
AVAX
-2.75%
Avalanche
31,39 USDT
ada
ADA
-4.36%
Cardano
0,42 USDT
dot
DOT
-2.06%
Poladot
6,37 USDT
doge
DOGE
-4.59%
Doge Coin
0,14 USDT
shib
SHIB
-5.14%
Shiba Inu
0,00 USDT

Balinalar Bitcoin topluyor, fiyatı nasıl etkiler?

balina
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin balinaları ve davranışları kripto para piyasalarında ilgi ile takip ediliyor. Zira Bitcoin balinalarının kokuyu önceden aldıkları tahmin ediliyor.


Balinalar Bitcoin topluyor

Son elde edilen verilere göre, hem kurumsal hem de bireysel Bitcoin balinaları, BTC almaya devam ediyorlar.

Blockchain içi verileri büyük ölçekli Bitcoin yatırımcılarının Noel gecesinden beri artan oranlarda BTC aldıklarını gösteriyor.

BTC satın alan Bitcoin balinaları arasında kurumsal yatırımcılar olduğu gibi bireysel yatırımcılar da var.

Santiment araştırma firması, küçük ölçekli adreslerden büyük ölçekli adreslere 650 milyon dolar değerinde BTC aktarıldığını söylüyor.

Santiment verilerine göre, Bitcoin balinaları, Noel öncesine göre, %0.13 daha fazla BTC’ye sahipler.

Bitcoin fiyatı yükseldikçe, bazı kilit seviyelerde yoğun balina alımları ve kümelenmeleri oluyor.

Bu kümelenmeler büyük oranda, Bitcoin yatırımı yapan kurumsal firmaların (AUM) hesaplarına BTC eklemeleri ve kişisel balina alımları ile gerçekleşiyor. Az sayıda balinanın satış yönlü hareket ettiği gözlemleniyor.

CryptoQuant CEO’su Young Ju, bu konuyla ilgili olarak,

Sanırım, kurumsal yatırımcılar satın almaya devam ettikçe, bu boğa koşusu da devam edecek. Borsa Balina Oranı %85’in altında.

Balinaların hareketi fiyatı nasıl etkiler?

Balinaların Bitcoin almasında iki önemli faktör etkili oluyor.

Bunları, yukarı yönlü devam eden trend ve son zamanlarda piyasada oluşan pozitif duyarlılık.

Bazı analistler Bitcoin’in yukarı trendinin devam edeceği ve BTC’nin dirençleri kıracağı görüşünde.

Başka analistler ise, Bitcoin’in yeni bir trend elde edinceye kadar biraz stabil kalacağı yönünde.

Her iki senaryoda da Bitcoin’in yakın bir dönemde derin bir düzeltme evresine girmeyeceği öngörülüyor.

Kaynak

Dünyanın en büyük Bitcoin balinaları harekete geçti!

Bitcoin’deki yüksek fiyat hareketliliğin ardından yüksek Bitcoin transferleri gözleniyor. Dikkat çeken ilk transfer kripto para borsalarında yaşandı. Kripto para borsalarından ciddi miktarlarda Bitcoin kaçışı yaşanıyor. Bitcoim yatırımcıları varlıklarını borsalardan çekiyor.

Sadece 10 Aralık 2020’de 800 milyon dolarlık Bitcoin, kripto para borsalarından çıkış gösterdi. Bu hareketlilik, analistler tarafından olumlu bir gelişme olarak yorumlanıyor. Zira, kripto para piyasalarından çıkan BTC’ler uzun vadeli saklanmak üzere soğuk cüzdanlara aktarılıyor. Şimdilik bir dumping korkusu yok.

Bugün ise değeri 1 milyar doları aşan iki transfer dikkat çekti. Bu esrarengiz transferin amacı ise şimdilik bilinmiyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin gündem, haber ve son dakika gelişmeleri

İlk olarak 24,494 adet BTC (473 milyon dolar) transferi yaşandı. Bu transfer bilinmeyen bir cüzdandan bilinmeyen başka bir cüzdana gerçekleşti. İki taraf da bir kripto para borsasına ait değil. Transferin gerçekleştiği Bitcoin adresi, sıralamada dünyanın en büyük 27’nci Bitcoin adresi idi ve şu anda sıfır bakiyeye sahip.

Yukarıdaki hareketlilikten sadece 22 dakika sonra, tek seferde, son günlerin en büyük transferi gerçekleştir. 32,352 adet BTC (627 milyon dolar), yeni yaratılmış bir Bitcoin adresine transfer edildi. Bitcoin’leri gönderen adres ise en büyük 22’nci adres idi ve şu anda bakiyesini sıfırladı.  

Yukarıdaki hareketlilikten önce deneme olarak sadece 1 BTC’lik transferin gerçekleşmesi her iki adresin de birbiri ile irtibatlı olabileceğini düşündürüyor.

Ayrıca şu bilgiyi de vermekte yarar var: Yukarıdaki dev hareketlilik Micro Strategy’nin 650 milyon dolarlık bono satışının hemen ardından geldi. Dolayısı ile yukarıda bahse konu olan hesaplar, Micro Strategy ile ilgili olabilir.

Kaynak

 

Bitcoin balinaları piyasayı nasıl manipüle ediyorlar?

Yöntem 1: Yüksek dump
Bu durumda aşırı satışlar gerçekleşecek. Bir panik havası oluşur ve domino etkisine yol açarsa herkesin ellerindeki Bitcoin’leri satmaya zorlarlar.
Yöntem 2: Tuzak
Korkunun ardından balinalar ucuza piyasada dump edilmiş kriptoları toplarlar.
Yöntem 3: Yön değiştirme
Balinalar yeni ve ümit vaat eden bir proje gördükleri zaman ellerindekinden kurtulur.

Kripto balinalar kripto piyasaları kolayca sallayabilir. Sizlerin akıllı oynamanız gerekir. Kripto piyasalarının aşırı dalgalı bir yapıda olması gibi bir gerçeklikle karşı karşıyayız. Bu nedenle piyasa uzmanları balina davranışlarını dikkatle izlerler.  

Kripto balinalarla ilgili üç olası senaryo

Son üç günde, bazı durağan sosyal medya hesaplarından balinalarla alakalı bilgiler paylaşıldı: Balinalar harekete geçti. Ya yüksek miktarda dump yapacaklar (yani piyasaya yüklü miktarlarda kripto para sürecekler) ya da cüzdanlarını tekrardan aktif hale getiriyorlar. Hey sen! Kripto tüccarı bu durumu görmezden mi geleceksin?

Senaryo 1: Yüksek dump

Bu durumda aşırı satışlar gerçekleşecek. Bir panik havası oluşur ve domino etkisine yol açarsa herkes ellerindeki kriptoları satmaya çalışacaktır. Sonuçta kripto piyasalarında ciddi krizler yaşanır.Kripto şirketlerinin sahiplerinin ele alacakları politika, etkili olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta balinalar karar alırken içeriden bilgi alarak hareket ederler.

Senaryo 2: Tuzak

Balinalar verdikleri yatırım kararlarını saklayamayacaklarının farkındalar. Böylece sıradan yatırımcılar ve tüccarların korkularıyla oynayarak manipülasyon yapma olanakları vardır. Manipülasyon şöyle  gerçekleşir: önce cüzdanlarındaki kriptoların bir kısmını piyasaya sürerler. Ardından panik oluşur ve sıradan oyuncular ellerindeki kriptoları satarlar. En sonunda balinalar ucuza piyasada dump edilmiş kriptoları toplarlar.

Senaryo 3: Yön değiştirme

Balina hesaplardaki hareketler yön değiştirme ile alakalı olabilir. Balinalar yeni ve ümit vaat eden bir proje gördükleri zaman ellerindekinden kurtulur. Yeni kripto ve blockchain projelerini değerlendirirler. Bu da kripto piyasalarında  gelecekte hangi projelerin değer  kazanacağı hakkında önemli ip uçları verir.

Yazarın Notu: Ünlü iktisatçı George A. Akerlof,  2001 yılında meşhur eseri “asimetrik bilgi” hakkındaki çalışmalarından dolayı Nobel Ödülünü kazandı. Asimetrik bilgi çalışmasında piyasa oyuncularının hepsinin eşit miktarda bilgiye sahip olmadıklarını belirtti.

Sonuç olarak içeriden bilgi elde edebilenler daha çok kazanıyor. Sıradan kripto tüccarlara ve yatırımcılara düşen ise içeriden bilgi aldıklarını düşündükleri kişileri yayınlarını ve demeçlerini takip etmek.

Siz  Koin Medya’yı takipte kalın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.