1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin dominance/hakimiyet teknik analizi: Altcoin kaderi bu grafiğe bağlı!

Bitcoin dominance/hakimiyet teknik analizi: Altcoin kaderi bu grafiğe bağlı!

Bitcoin dominance/hakimiyet  teknik analizi: Altcoin kaderi bu grafiğe bağlı!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin dom, piyasadaki paranın hangi yöne gittiğini gösteriyor. Yatırımcılar Bitcoin dom’a bakarak yatırımlarını nasıl değerlendirebileceğini anlayabilir ve buna göre pozisyon alabilir.

bitcoin dominance/hakimiyet Bitcoin dominance/hakimiyet teknik analizi: Altcoin kaderi bu grafiğe bağlı!
Bitcoin dominance

Bitcoin dominans aralıksız yükselişine devam ediyor. Dom 70 engelini aşarak hızla 2018’den 2020’ye kadar yükselişe trendinin desteğini test etmeye hazırlanıyor. Bu seviyeyi önümüzdeki 3 gün içerisinde test ederse yaklaşık 75.5 civarlarında. Eğer bu seviyeyi de aşarsa son durak 79.43!


Bitcoin dominance/hakimiyet (DOM) nedir?

Bitcoin Dom, İngilizce dominance (hakimiyet) kelimesinin kısaltmasıdır. Btcoin Dom, yatırımcıların toplam kripto piyasasında Bitcoin’in değerini hızlı bir şekilde anlamak için kullanabilecekleri bir ölçüdür. Herhangi bir varlığın fiyatı, arz ve talebin bir sonucudur. Bu nedenle bu endeks, altcoin talebine göre Bitcoin talebini etkin bir şekilde ölçer.

Altcoin geleceği bu kapanışa bağlı

Bitcoin 21 Aralık’ta hızla düştü, piyasada bir belirsizlik hakim; ancak unutulan bir gerçek var. Bitcoin hayal gibi görülen eski ATH’sinin oldukça üzerinde. Peki bu durumda altsezonun çoktan başlaması gerekmez miydi?

BTC Dominance, diğer bütün kripto paraları Bitcoin’e karşı ölçeklendiren bir birim. Ethereum, XRP ve diğer bütün altcoinller Bitcoin Dom’un aralık ayı kapanışına odaklanmış durumda.

Altcoin sezonu gelecek mi?

Altcoinlerin yükselmekte sorun yaşadığı dönemde Bitcoin güçlü ve BTC Dom yükselmeye devam ediyor. Bütün kripto para piyasasının market cap değerinin %72’sine sahip durumda.

3 Teknik gösterge BTC Dom yükselecek diyor

Yukarıdaki grafikte görülen MACD göstergesi Bitcoin’in yükselebileceğini gösteriyor. Kısa süren bir DeFi trendi grafikte kırmızılara neden oldu ancak aralık ayı yine Bitcoin için yeşil, altlar için kırmızı oldu.

Yükselişle birlikte gösterilen MACD değerlerinin ikisinde de yükseliş eğilimi var. Son boğa geçişinde Dom %40’lardan %70’lere ulaştı. Şimdi başka bir geçiş dönemindeyiz ama onaylanması için aylık kapanış gerekli. Yani son bir ümit olarak altcoinler için hala biraz zaman var.

İkinci gösterge, Bolinger Bantları. Bolinger, aylık bazda altoinlerin nasıl tükenmekte olduklarını gösteriyor. Aylık kapanışta, hareketli ortalamanın, orta çizginin altında ya da üzerinde olmasıyla alım-satım kararı verilebilir.

NOT: Eski analizlerimize göz gezdirebilirsiniz.

bitcoin dominance btc.d ichimoku
Bitcoin Dom Ichimoku bulutu. Tradingview

Eğer aralık kapanışı orta çizginin üzerinde olursa, Dominance %70’in üzerine çıkarak altları ezebilir. Orta çizginin altına inmesi ise altsezonu getirebilir.

Bununla birlikte Bitcoin Dom, aralık ayını Ichimoku Bulutu dışında kapatırsa, altcoinler için kötü haber anlamına gelebilir. Normalde, Tenkan-Sen (mavi çizgi) üzerinde işlem yapan varlıklar boğada kabul edilir. Grafikte mavi ve kırmızı oklarla gösterilen hatlar yükseliş eğiliminin devam ettiğini gösteriyor.

BTC Dom grafiğindeki Ichimoku bulutu ya da “Kumo” üzeri kapanış, altcoinler için kıyamet senaryosu getirebilir.

Kumo, fiyatın gelecek hareketlerine ışık tutar. Bu durumda bulutun kırmızı olması, BTC Dom’un, potansiyel olarak, düşüş içerisinde olabileceği sinyali veriyor.

Bitcoin Dom’un aralık ayı kapanışı, kilit seviyelerden birinin üzerinde çıkarsa, altcoinler BTC karşısında eriyebilir. Eğer işler tersine dönerse ve kapanış önemli bölgelerden birinin altındaysa sonunda altsezon geldi denilebilir.

Kaynak

Bitcoin dominance/hakimiyet teknik analizi 20 Aralık

bitcoin dominance/hakimiyet Bitcoin dominance/hakimiyet teknik analizi: Altcoin kaderi bu grafiğe bağlı!
Bitcoin Dom 1 günlük grafiği

Bitcoin dominance/hakimiyeti önceki gün sonunda doji mumu oluşturdu. Doji mumları trend dönüşünü ifade eder. Altcoinlerde bekleyen tüm piyasa katılımcıları için sabırsızlıkla beklediği bir gelişmeydi. Ancak DOM dün gün sonunu doji mumunun üzerinde kaparatak bu beklentimizi boşa çıkardı.

Analizin hazırlandığı saat itibariyle DOM günlük desteğinde. Altcoin yatırımcılarının beklentilerinin devam etmesi için öncelik gün sonunu 66.55’in altında kapatması gerekiyor. Bunun gerçekleşebilme ihtimali için öncelikle Bitcoin grafiğine bakalım.

bitcoin dominance/hakimiyet Bitcoin dominance/hakimiyet teknik analizi: Altcoin kaderi bu grafiğe bağlı!

Bitcoin tekrar kutu ile işaretlediğimiz alana girdi. Bu bizim Altcoinler için boğa senaryomuz. Bitcoin 1100 dolarlık volatilitede konsolide olmaya başlarsa, sermaye BTC’den çıkar ve altlara geçer. Bu da altcoin yatırımcısının uzun zamandır beklediğinin karşılığını 1 ayda alması demek. Daha detaylı bilgi almak için Bitcoin teknik analizi yazımızı tıklayınız.


Altcoin boğa koşusu ne zaman?

21 günlük hareketli ortalama, 50 günlük hareketli ortalamayı ne zaman yukarı yönlü kesse, Bitcoin altcoinden sermaye alıyor. 21 günlük hareketli ortalama 50 günlük hareketli ortalamayı ne zaman aşağıya doğru kesse, bu kez altcoinler bitcoin’den sermaye alıyor ve uzun soluklu altcoin boğa koşusu başlıyor.

Etiketler: