1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Bitcoin alım satım zamanları bu metrikte gizli!

Bitcoin alım satım zamanları bu metrikte gizli!

Bitcoin alım satım zamanları bu metrikte gizli!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin’de alım zamanı mı, satım zamanı mı? Cevap blockchain verilerinde gizli!

Bitcoin alım satım zamanlarına en güzel yanıt bu metrik!

Bitcoin’de günlük Harcanan İşlemlerin Kar Oranını gösteren ve Spent Output Profit Ratio (SOPR) olarak adlandırılan metriğe göre Bitcoin yatırımcıları hala çok isteksiz!

Bitcoin alım satım zamanları bu metrikte gizli!

Popüler blockchain veri analiz platformu Glassnode, Bitcoin alım satım zamanı için yatırımcılara tüyolar veren bir grafik paylaştı.

Bitcoin SOPR, büyük fiyat artışına rağmen hala stabil!

Popüler on-chain metriklerinden Bitcoin SOPR hala sabit bir değerde hareket ediyor ve bu da yatırımcıların mevcut seviyelerden satış yapmak istemediğini gösteriyor.

Blockchain veri platformu CryptoQuant tarafından yayınlanan bir analize göre, Bitcoin fiyatı mayıs ayından bu yana ilk kez 55 bin dolara ulaşarak keskin bir yükseliş yaparken, SOPR hala düz bir çizgide.

Peki Bitcoin SOPR nedir? Bitcoin alım satım zamanları için ne anlam ifade ediyor?

SOPR, harcanan fonların işlem sırasında kârda mı yoksa zararda mı olduğunu gösteren bir metriktir. Blockchain veri analiz kaynağı Glassnode, Spent Output Profit Ratio (SOPR) olarak adlandırılan ve Bitcoin’de günlük Harcanan İşlemlerin Kar Oranını gösteren bu metriği, satılan fiyatı ödenen fiyata bölerek hesaplar.

SOPR esasen, tüm piyasanın kar oranını gösteren bir indikatördür. Bu metrik, on-chain işlemlerine bakarak ve bir satın alma işleminin gerçekleştiği fiyat ile aynı paranın satıldığı fiyatı karşılaştırır.

Konuyu biraz daha açmak gerekirse; SOPR değerinin 1’in üzerinde olması, işlemlerin karla gerçekleştirildiğini; zararına satılmadığını gösterir. 

Nitekim düşen bir piyasada, kazançlardan daha fazla zarar kaydedildiği için değer 1’in altına düşene kadar satış devam eder.

Yani 1’in altındaki SOPR değerleri, BTC’nin satılan dönemde ortalama zararla işlem gördüğünü ifade eder. Grafikteki “1” değeri ise, satıcıların ve alıcıların başabaş olduğu anlamına gelir.

Bitcoin alım satım zamanları bu metrikte gizli!
Glassnode grafiğinde indikatör, son zamanlarda düz bir görünüme sahip.

 

  • Göstergede yükselen bir değer, yatırımcıların paralarını satarak kar almaya başladıkları anlamına gelir.
  • Öte yandan, azalan bir değer ise, muhtemelen yatırımcıların piyasaya karşı güvenleri kalmadığını ve paralarını zararına sattıklarını gösterir.

Yukarıdaki grafikte de gösterildiği gibi, SOPR değerleri son zamanlarda ne düşüyor ne de artıyor. Göstergenin eğrisi şu anda yalnızca düz bir çizgi şeklinde. 

Normalde yükseliş dönemlerinde genellikle yatırımcıların kayda değer bir çoğunluğu kar almaya başlar. Ancak bu sefer durum böyle görünmüyor. Son zamanlardaki büyük yükselişe rağmen, Bitcoin yatırımcıları satmaya istekli değil. 

Bu eğilimin en mantıklı açıklaması, yatırımcıların çoğunluğunun Bitcoin fiyatının daha da yükseleceğine inanıyor olması. Yatırımcıların Bitcoin’lerini satma konusunda isteksiz olması, önemli bir yükseli işaretidir. Nitekim Bitcoin sahipleri kar almaya başladığında, bu da muhtemelen bir düzeltmenin gerçekleşeceği zamanı gösterecek.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: