“Bitcoin yükselir mi?” sorusuna en güzel cevap!

bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin yükselir mi? Yeni bir ATH daha yapar mı? Herkesin merak ettiği sorulara en güzel cevabı, bu indikatörler veriyor.

Bitcoin yükselir mi? Yeni bir zirve daha yapar mı?

Şu sıralar Bitcoin‘de yükselişin devam edeceğine dair sinyaller veren bazı indikatörler mevcut. Bunlardan ikisi, şu anda işlem görmekte olan BTC’lerin yaşını belirlemek amacıyla kullanılan Coin Days Destroyed (CDD) ve Binary Coin Days Destroyed (Binary CDD) indikatöleridir.

"Bitcoin yükselir mi?" sorusuna en güzel cevap!

Bu on-chain indikatörleri, uzun vadeli yatırımcıların BTC’lerini satmamakta ısrarcı olduğunu gösteriyor. Şöyle ki; devam eden fiyat artışına rağmen, CDD son üç aya kıyasla sürekli olarak düşük değerler gösteriyor. Bu da eski paraların hareket etmediğini ve uzun vadeli Bitcoin yatırımcılarının büyük olasılıkla daha fazla yükseliş beklentisi ile hodl etmeye devam ettiğini gösteriyor.

bitcoin yükselir mi "Bitcoin yükselir mi?" sorusuna en güzel cevap!

Gerçekten de Bitcoin’in Binary Coin Days Destroyed grafiğine baktığımızda coinlerin harcama trendini çok daha net bir şekilde görebiliyoruz. Bu indikatör özellikle bize, büyük yatırımcıların hareketlerini izleme imkanı veriyor.

Esasen CDD, işlem gören coinlerin ömrünü ölçmek için kullanılan bir göstergedir. Daha detaylı olarak açıklamak gerekirse; bir coinin bir işleme dahil olmadan önce kaç gün hodl edildiğini ölçer.

Coinlerin harcanmadan beklediği günler hesaplanır ve bu günler, coinler işleme dahil edildikten sonra yok edilir.

CDD değerleri, her bir günde yok edilen gün sayısını gösterir. Sayı ne kadar yüksek olursa, bu paraların harcanmadan önce akümüle olduğu süre o kadar uzun olur.

Gösterge genellikle piyasa döngüsündeki zirvelerden önce ve çöküşlerden sonraki ilk sıçrama sırasında yükselir. Bunun nedeni, uzun vadeli yatırımcıların piyasada zayıflık hissettiklerinde pozisyonlarını tasfiye etmek için acele etmeleridir.

2020/2021 boğa piyasasındaki hareketlere bakıldığında, BTC fiyatının ilk kez 40.000 doların üzerine çıktığı 8 Ocak’ta bu göstergede önemli bir artış oldu. Bu, CDD’nin 36 milyon (siyah daire) değerine ulaşmasından bu yana, uzun vadeli yatırımcıların ilk kâr elde etme girişimine dair bir işaretti.

Daha sonra, 31 Temmuz’da (mavi daire) önemli bir artış daha yaşandı. Uzun vadeli olarak tutulan coinlerin satılması nedeniyle yukarı yönlü hareket bir rahatlama rallisi gibi göründü. Dolayısyla o zamanlar bu bir düşüş işaretiydi.

Bununla birlikte, şu sıralar devam eden yükseliş hareketi sırasında, CDD çok düşük seviyeleri görerek 15 milyona (siyah ok) ulaştı. Bu, BTC fiyatının 30.000 dolara düştüğü 2021 Mayıs ayı sonları ve Haziran başlarında kaydedilen seviyelerle karşılaştırılabilir.

Dolayısıyla, BTC fiyatı artıyor olsa da hodl olarak kalan coinlerin çoğu hareket etmiyor. Bu, yükseliş piyasasına dair güçlü bir inancın olduğunu gösterir.

Bu arada Binary CDD (İkili CDD), CDD ölçümünün ortalamasını alır. Belirli bir günün hesaplaması ortalamadan yüksekse bir, daha düşükse sıfır değeri verir.

BCDD 1 Ağustos’tan bu yana, sadece sekiz gün ortalamadan daha yüksek değerler ortaya koydu. Bu yükseliş işareti olarak görülüyor. Ve BTC fiyatı arttığı için CDD ortalaması düşüyor. Sonuç olarak; bu da piyasada güçlü bir yükseliş inancı olduğunu doğruluyor.

bitcoin yükselir mi "Bitcoin yükselir mi?" sorusuna en güzel cevap!

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
“Bitcoin yükselir mi?” sorusuna en güzel cevap!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.