Bloomberg Bitcoin’de kimsenin görmediği tehlikeye dikkat çekiyor!

bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin madencilerinin enerji tüketimi yine gündemin ana konusu oldu. Bloomberg, tüketimin boyutlarını ele alan bir makale yayınladı. Detaylar haberimizde.

Bloomberg Bitcoin’de kimsenin görmediği tehlikeye dikkat çekiyor!

Bitcoin finansal gücü ile ekonomi dünyasının ana gündemlerinden biri olmayı başardı. Ancak bu başarı bazı tartışmaları da beraberinde getirdi. Madencilik faaliyetlerinin finansal ve çevresel etkileri gün geçtikçe daha fazla tartışma konusu oluyor. BloombergNEF’e göre, şebekenin bu yılki güç tüketimi büyük olasılıkla Pakistan’ın güç tüketimine eşdeğer olacak ve bu kabaca 91 terawatt-saat.

Microsoft Corp. kurucu ortağı Bill Gates ve Tesla Inc. CEO’su Elon Musk, endüstriyi genellikle fosil yakıtlardan elde edilen ucuz enerjiye olan bağımlılığı nedeniyle eleştirdi. Hatta Elon Musk’ın bunu gerekçe göstererek Tesla satışlarında Bitcoin kabul etme kararını askıya aldığını biliyoruz. Bu karar kripto piyasasında deprem etkisi yaratmıştı.

Kripto para madencileri ise gelen eleştirilere tepkili. Madenciler Çin’deki yasakların ardından giderek yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiklerini belirtiyorlar. Ayrıca Bitcoin merkezli yeni güneş ve rüzgar çiftliklerini teşvik ederek dünyaya bir iyilik yapacaklarını söylüyorlar.

İlgili: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Teoride hepsi güzel, ancak pratikte kripto madencilerinin yüzleşmesi gereken çok daha acil bir sorun var: Ülkeler, pandemi sonrası toparlanmayı hızlandırmak ve tükenen stokları kıştan önce yeniden doldurmak için sınırlı doğal gaz kaynakları için savaşıyor. Bu savaş bir enerji krizini ortaya çıkarabilir.

Sorun sadece Bitcoin’in küresel etkisi değil, aynı zamanda yerel olarak nasıl hissedildiğidir. Ağ, dünya çapındaki enerji tüketiminin tahmini olarak %0,5’ini kullanıyor. Arzın düşük talebin ise yüksek olduğu zamanlarda Bitcoin madencileri gibi büyük bir alıcıya sahip olmak diğer herkes için maliyetleri artırabilir.

Bloomberg, enerji kısıtlılığı nedeniyle Avrupalı ​​sanayi devlerinin fabrikaları kapattığını veya üretimini kıstığını, İngiltere’deki enerji tedarikçilerinin ise iflas ettiğini belirtiyor.

Çin yasaklarının ardından madenciler için bir merkez haline gelen Teksas’ta geçtiğimiz kış yaşanan enerji krizinin kesintilere neden olduğuna dikkat çekiliyor.  Devletin yeni bir Çin eski madenci akışını karşılamaya hazır olup olmadığı veya şebekeye enerji satan yenilenebilir kripto çiftliklerinin eğiliminin sürdürülebilir olup olmayacağının açık olmadığı değerlendiriliyor.

Bu küresel krizin nedeni tabiki Bitcoin değil ancak ortada olan bu enerji krizi madenciler için soğuk bir kış anlamı taşıyabilir.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bloomberg Bitcoin’de kimsenin görmediği tehlikeye dikkat çekiyor!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.