BTC : 86957 ₺ ETH : 3185 ₺ XRP : 2.172 ₺ LTC : 418.9 ₺ USDT : 7.354 ₺ XLM : 0.7637 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBorsa Haberleri
  3. Binance destekli IEO projeleri ICO’ların yolundan gitmeye başladı

Binance destekli IEO projeleri ICO’ların yolundan gitmeye başladı

Binance destekli IEO projeleri ICO’ların yolundan gitmeye başladı
0
huobi_koinmedya

Binance destekli IEO projeleri ICO’ların yolundan gitmeye başladı. Peki yatırımcıların dikkat etmesi gereken noktalar ne?    


Binance destekli IEO projeleri ICO’lara benzemeye başladı

 

2017 yılı ve öncesi piyasa girişlilerin çok iyi hatırlayacağı gibi, 2017 yılı tam bir çılgınlık yılıydı. Bitcoin her gün yeni bir tepe yaparken, ICO denilen projelerde millet voleyi vuruyordu. Ancak bu volelerin çoğu auta gitti. Çünkü ICO çılgınlığı tam bir ponzi çılgınlığına dönüştü ve yatırımcılar çok büyük zararlar etti. O gün bugündür insanların ICO projelerine ve altcoinlere bakışı değişti. Belki de Bitcoin’in bu denli yükselmesine karşı altcoinlerin yerinde saymasının yegane nedeni, 2017 yılındaki ICO çılgınlığıdır. Çünkü yatırımcının bir kez sütten ağzı yandı. Neyse biz asıl konumuza geçelim.

İlgili haber: ICO Nedir? Neden Her İddialı Girişimci ICO Yapmayı Düşünmeli?

koinmedya_brave

Sizlerin de bildiğiniz gibi 2017 yılında ICO ismi kirlendi. Ancak insanların içindeki kısa yoldan zengin olma dürtüsü yok olmadığından şimdi de karşımıza IEO denilen yeni bir terim çıktı. İngilizce açılımı Initial Exchange Offering olan IEO terimi, bir token projesi ile bir kripto para borsasının ortak hareket ederek fon toplama yoludur. Esasen ICO projeleriyle arasında çok büyük bir fark yoktur. Garanti edilen tek husus ise projenin kripto paraya dönüşerek anlaşmalı borsada alım satıma açılacağıdır. Ancak fonlama sonrası değerlenme, başlangıçta öngörülen fiyatın çok altında olabilir. Buna Binance IEO projelerinde çok sık rastladık.

Binance IEO projelerini incelediğimizde, Binance’nin en büyük 4 IEO projesinden %203 oranında kar ettiğini görüyoruz. Ancak bunun sadece en büyük dört proje için geçerli olduğunu tekrardan hatırlatmak isterim.

Binance destekli IEO projeleri

Coincodex’ten de görülebileceği gibi Binance’nin 77 projesinden %66’sı, değer düşüklüğüne uğramış ve yatırımcıların başlangıçta ödediklerinden daha düşük fiyatlarla işlem görmüştür. IEO’ların bu performansı ICO’lara oranla bir tık iyi gibi gözükse de, bugünlerde IEO’lara olan güveninde oldukça azaldığını söyleyebiliriz.

koinmedya_brave

Sonuç olarak, bir projenin arkası sağlam değilse dünyanın en büyük kripto borsasıyla yaptığı anlaşma bile çare olamayabiliyor. Bu sebeple kimsenin sözüyle bir IEO projesine yatırım yapmamanızı ve projeleri dikkatli bir şekilde incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Sağlıcakla kalın.

Etiketler: