Loading...
btc
BTC
-0.93%
Bitcoin
66.900,13 USDT
eth
ETH
2.3%
Ethereum
3.518,65 USDT
bch
BCH
-0.89%
Bitcoin Cash
382,40 USDT
xrp
XRP
-1.02%
Ripple
0,60 USDT
ltc
LTC
0.43%
Litecoin
71,56 USDT
bnb
BNB
-0.29%
Binance Coin
585,56 USDT
sol
SOL
-0.85%
Solana
177,38 USDT
avax
AVAX
-3.83%
Avalanche
30,65 USDT
ada
ADA
-0.31%
Cardano
0,42 USDT
dot
DOT
0.33%
Poladot
6,12 USDT
doge
DOGE
-1.19%
Doge Coin
0,14 USDT
shib
SHIB
-0.6%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Güncel Haber
  3. Biden’in yeni planının kripto sektörü için büyük tehlikesi

Biden’in yeni planının kripto sektörü için büyük tehlikesi

Joe biden kripto
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD Başkanı Joe Biden’in kripto paralarla ilgili başkanlık kararnamesi bazı uzmanlar tarafından endişe ile karşılandı. Özellikle kripto sektörü için geri dönülemez bir yolun başlangıcı olabilir.


Biden’in yeni planının kripto sektörü için büyük tehlikesi

Biden yönetimi 9 Mart’ta yeni bir başanlık kararnamesi çıkardı. Burada uzun bir federal kurumlar listesi var. Bu kurumların dijital varlıkları inceleyeceği ve kullanımları ile ilgili çeşitli raporlar sunacağı belirtiliyor. Aynı zamanda dijital varlıkların regülasyonu ile ilgili öneriler de olacak. Bu başkanlık kararnamesinin büyük bir bölümü ise Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralara odaklanıyor. Blockchain teknolojine dayanan bu para birimleri son yıllarda yatırımcılar arasında hızla popüler oldu.

Başkan Joe Biden’in bu kararnamesinde hükumet kurumlarına verilen başka bir talimat da dikkat çekiyor. Buna göre ABD Başkanı hükumet kuruluşları ve Fed’den potansiyel bir yeni ABD para birimi yani dijital doların temellerini oluşturma çalışması yapmasını istiyor.

İlgili – Bitcoin fiyatı 45,000 doları aşabilecek mi? BTC teknik analizi

The Hill’de yer alan Justin Haskins imzalı bir makaleye göre, Biden’in başkanlık kararnamesinde bahsedilen türden bir para biriminin çıkarılması hem bireyleri hem de işletmeleri çok büyük bir tehlikeye atacak. Çünkü böyle bir gelişme federal gücün inanılmaz büyümesi anlamına geliyor. Çünkü söz konusu makaleye göre hem bireyler hem de işletmeler finansal özgürlüklerini kaybedecek.

Beyaz Saray söz konusu kararneme ile aynı zamanda başta Hazine Bakanlığı olmak üzere bir dizi federal kuruma yeni merkez bankası dijital parasını (CBDC) geliştirme çalışmaları yapma ve 180 gün içinde dijital doların potansiyel risk ve faydaları üzerine rapor hazırlanmasını istiyor.

kripto Biden’in yeni planının kripto sektörü için büyük tehlikesi

Buna ek olarak Hazine, Fed gibi kurumlardan 210 gün içinde bir dijital para birimi çıkarma “yasa önerisi” hazırlamasını da istiyor.

Dijital bir dolar sadece mevcut ABD Doları’nın dijital bir versiyonu olmakla kalmayacak. Tamamen yeni bir para ortaya çıkacak. En azından şimdilik mevcut para birimine paralel olarak çalışacak. Tıpkı nakit para gibi CBDC de mal ve hizmetler için ödemelerde kullanılacak. Aynı zamanda muhtemelen de ABD’nin merkez bankası olan Fed tarafından yönetilecek.

İlgili – Güncel Bitcoin fiyat tahmini ve BTC gelecek beklentisi 2022- 2025

Tabii dijital dolar, Bitcoin gibi olmayacak. Çünkü BTC gibi kripto para birimleri blockchain teknolojisine dayanıyor ve merkezsiz bir yapıya sahipler. Yani kimse tarafından kontrol edilmiyor.

Dijital dolar ise istenilen zaman Fed tarafından basılabilecek. Aynı zamanda tasarımında bazı kurallar ve kısıtlamalar olacak şekilde tasarlanacak.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz. Biden yönetimi ve Fed birlikte çalışarak kontrol edilebilir, izlenebilir ve programlanabilir bir dijital para çıkarmak istiyor. Eğer başarılı olurlarsa dijital para ve kripto para alanı eskisi gibi olmayacak.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.