BTC : 79308 ₺ ETH : 1.732 ₺ XRP : 43.28 ₺ LTC : 7.712 ₺ USDT : 323 ₺ XLM : 0.2243 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Ayı sezonu Bitcoin hardfork çağını kapattı

Ayı sezonu Bitcoin hardfork çağını kapattı

Ayı sezonu Bitcoin hardfork çağını kapattı
0

Altcoin kışı ve ayı sezonu Bitcoin hardfork çağını kapattı. Birçok altcoin Bitcoin’in yerini almak iddiasıyla piyasaya çıktı ama hepsi başarısız oldu.


Ayı sezonu Bitcoin hardfork çağını kapatıyor

Bitcoin blockchain’inin yavaşlığı veya güvenlik sorunları kaygısı ile geçtiğimiz yıllarda birçok kripto para, Bitcoin’in yerini almak niyeti ile piyasaya merhaba dedi. Geldiğimiz yer itibariyle bu altcoinler büyük çapta hayal kırıklığı yaşattı. Sonuçta Bitcoin piyasanın en büyüğü ve piyasa hakimiyeti yüzde 68’in üzerinde. Aşağıdaki grafikte Bitcoin piyasa hakimiyetindeki değişimi görüyoruz. Bu oran, Ocak 2018’de yüzde 32’ye kadar gerilemişti. Ancak 2018 yılında yaşanan altcoin kışı diğer kripto paraları ezerken Bitcoin piyasa hakimiyetini tekrardan ele geçirdi.

Bitcoin hardfork Ayı sezonu Bitcoin hardfork çağını kapattıGeçtiğimiz dönemde yaşanan hardforklar ya da blockchain taklitleri ile oluşan yeni altcoinler Bitcoin’in yerini alamadı. Bitcoin taklidi kripto paralar copycat coinler olarak adlandırılıyor. Bu coinlerin başında ise Litecoin geliyor. Litecoin her ne kadar piyasa değeri açısından 6’ıncı sırada olsa da piyasa hakimiyeti yüzde 1,5’in altında.

Lütfen Bkz: Blockchain ve kripto paraların geleceğini etkileyecek 4 ana trend

koinmedya_brave

Hardfork sonucu doğan Bitcoin Cash ve Bitcoin SV gibi altcoinlerde Bitcoin’e alternatif olamadı. Bir de ismi tamamen piyasadan silinen hardfork mahsulü Pandacoin gibi kripto paralar var. Ayı sezonu Bitcoin hardfork cağını böylece kapatmış oluyor.

Bitcoin’in ilk geliştiricilerinden Hal Finney, 2011 yılında başarılı hardforkların sonraki kripto paraların ününü sarsacağını düşünüyordu. Finney’e göre hardfork sonrası başarılı olan bir kripto paranın ardından yatırımcılar, ya bir daha hardfork gerçekleşir ve elimdeki kripto para demode olursa ne olacak diye diye düşünebilir. Bu sürecin ise genel olarak piyasaya zarar vereceğini ileri sürüyordu.

Lütfen Bkz:  Japon hükümetinden Bitcoin kaldıraç oranlarına düzenleme

Ancak altcoin kışının beklenmedik olumlu bir sonucu hardfork ürünlerini başarısız kılması oldu.

Kaynak

Etiketler: