Loading...
btc
BTC
-0.43%
Bitcoin
65.379,79 USDT
eth
ETH
-1.52%
Ethereum
3.107,16 USDT
bch
BCH
-1.58%
Bitcoin Cash
517,38 USDT
xrp
XRP
-1.65%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
-1.83%
Litecoin
78,27 USDT
bnb
BNB
-0.94%
Binance Coin
561,07 USDT
sol
SOL
-2.51%
Solana
147,46 USDT
avax
AVAX
-2.22%
Avalanche
36,44 USDT
ada
ADA
-1.87%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-2.23%
Poladot
6,70 USDT
doge
DOGE
-2.42%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
-3.02%
Shiba Inu
0,00 USDT

Avrupa’dan bir kripto para açıklaması daha! Euro mu kripto para mı?

bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa, kripto paralar üzerine oynamaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde PoW’u yasaklamak için oylama yapan Avrupa’dan yeni açıklamalar geldi. Detaylar haberimizde.

Avrupa’dan bir kripto para açıklaması daha! Euro mu kripto para mı?

Avrupa Parlamentosu geçtiğimiz günlerde Bitcoin ve Ethereum gibi önde gelen kripto paraları ilgilendiren bir oylama yaptı. Proof of Work (iş kanıtı mekanizması) ile yapılan işlemlerin yasaklanması gerektiğini savunan tasarı parlamentoda oy çokluğu ile reddedildi.

İlgili: Proof of Work (PoW) nedir?

Ancak Avrupa, kripto paraları gündeminden indirmiyor. Avrupa Birliği’nin Menkul Kıymetler, Bankacılık ve Sigorta Gözlemcileri, bugün yaptığı ortak açıklamada, kripto para satın alan tüketicilerin her şeyi kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

İlgili: Avrupa’da Bitcoin ve Ethereum yasağı oylandı!

Yapılan açıklamalara kripto dünyasından itirazlar yükseldi. Gözlemcilerin bankada avro tutmanın risklerinden bahsetmediği konusunda bir fikir birliği bulunuyor.

kripto para

Reuters’e yapılan açıklamaya göre kripto paraların riskli varlıklar olduğu dile getirildi ve tüketiciler uyarıldı.

“Tüketiciler, bu varlıkları satın alırlarsa yatırdıkları tüm paraları kaybetme olasılığıyla karşı karşıyadır.”

Gözlemciler ayrıca, mevcut AB finansal hizmetler yasasına dikkat çekti ve kripto para satın alan ve elinde bulunduran tüketicilerin, bu yatırımlarda herhangi bir terslik olması durumunda herhangi bir korumaya veya tazminata başvurma hakkına sahip olmayacağı belirtildi. Açıklama da artan kripto yatırımlarından da endişe duyulduğu ifade edildi.

“Düzenleyiciler, daha fazla tüketicinin, risklerin tam olarak farkında olmadan, pazarın %60’ını oluşturan Bitcoin ve Ether dahil 17.000 farklı kripto varlık satın aldığından giderek daha fazla endişe duyuyor.”

Ancak bu durum sadece kripto paralar için geçerli değil. Eleştirilerin odak noktası da burada buluşuyor. Zira Euro’da tutulan tasarruflarında koruma altında olduğu söylenemez.

İlgili: Bitcoin fiyat tahmini

Avrupa Birliği ülkelerinde bankalarda tutulan mevduatların sadece 100,000 avroluk kısmı korunuyor. Bu rakam Birleşik Krallık ’ta 85,000 sterlin. Bir veya birkaç büyük bankanın batması durumunda nasıl bir koruma olacağı ise belirsiz. Böyle bir ihtimalin gerçekleşmeyeceğine dair hiçbir garanti bulunmuyor.

İlgili: Ethereum fiyat tahmini

Vatandaşların kripto paralara olan ilgilisini sadece getirileri ve yüksek kazanç beklentisi ile açıklamak gerçekçi değil. Dünya genelinde yaşanan enflasyon sorunlarının yatırımcıları son dönemlerde koruma iç güdüsü ile kontrolü daha zor olan kripto varlıklara yönlendirdiği gerçeği göz ardı edilmemeli. Ayrıca yaşanan Rusya-Ukrayna savaşı merkeziyetsiz yapıların önemini bir kez daha ortaya çıkardı. Bu açıdan bakıldığında yapılan bu açıklamaların karşılık bulacağı beklentisi gerçekle örtüşmüyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.