1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. PoW nedir? Bitcoin blockchain’ini nasıl korur?

PoW nedir? Bitcoin blockchain’ini nasıl korur?

PoW nedir? Bitcoin blockchain’ini nasıl korur?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

PoW (Proof of Work) dağıtılmış ve merkezi olmaya Bitcoin blockchain ağını koruyan müşterek bir algoritmadır. Bu şekilde oluşturulmuş dağıtılmış düğümler üzerinden Bitcoin ağı korunuyor.


PoW nedir? Bitcoin blockchain’ini nasıl korur?

Bitcoin ve diğer kripto paraların blockchain ağını koruyan temel faktör, merkezi bir serverdan ziyade dağıtılmış bir server ağı üzerine inşa edilmesidir. Bu ağa dışarıdan müdahale etmek isteyen kötü niyetli dış aktörler, binlerce düğüme aynı anda saldırmalı ve bu düğümleri kontrol altına alması gerekmektedir. Düğümleri (node) küçük serverlara ya da bloklara benzete biliriz. Blockchain ağı ise bu ağlar arasında bir sistem kurarak var oluyor.

Bankalar veya merkezi şirketlerin Bitcoin ve kripto paraların aksine merkezi bir serverı bulunmaktadır. Hatta birçok uluslararası şirket server hizmeti ABD başta olmak üzere birkaç ülkede faaliyet göstersen server sağlayıcı firmalardan satın almakta. Bu serverların tek merkezde bulunması bazı fiziksel ve siber tehditleri beraberinde getiriyor. Aşağıdaki resimde Microsoft’un server merkezini görüyoruz. Google’un server merkezi ise aşağıdaki resimde belirtilen binadan daha büyük. Bir de domain satan şirketlerin serverları var ki bunlarda binlerce internet sitesine server hizmeti sağlıyor.

pow PoW nedir? Bitcoin blockchain’ini nasıl korur?

Yukarıdaki merkezi server ağlarına fiziksel bir saldırı yapıldığını düşünün. Dünyanın hafızasını silebilirsiniz.

Oysa Bitcoin ve kripto paraların ağlarının dağıtılmış olması bu riski ortadan kaldırıyor.

Gelelim PoW sisteminin çalışma mantığına. Belki Bitcoin madenciliği kavramını hepimiz duymuşuzdur. Madenciler kendilerine verilen bir matematik problemini çözmeye çalışıyor. İlk çözen ise karşılığında ödül alıyor. Bu matematik problemi 2 veya 3 denklemli basit bir çarpanlara ayırma problemi tabi ki değil. Komplike bir algoritmadan bahsediyoruz. Bu algoritmayı çözen madenci blockchain ağına bir blok daha çıkıyor ve ağın kırılmasını daha komplike hale getiriyor. Bu işlemi yapan donanımlar ise ciddi enerji tüketiyorlar.

Lütfen Bkz: MACD grafiğine bakılarak Bitcoin fiyat tahmini nasıl yapılır-1?

Aslında her madenci Bitcoin ağında gerçekleşen işlemleri ağa kaydediyor. Ancak bu bilgi her bloğa gidiyor ve bloklardan onay alıyor. Böylece sizin almış olduğunuz Bitcoin ya da satmış olduğunuz Bitcoin sisteme işlenmiş oluyor: Geleneksel borsalarda yapılan hisse senedi işlemlerinin Takas Banka kaydedilmesi gibi.

Bu kayıt işlemini yaparken Bitcoin madencileri hem donanım enerjisi hem de yüksek enerji tüketiminde bulunuyor. Tabi ki bu işlemi sadece iyilik olsun diye yapmıyorlar. Kazılan her blok karşılığında Bitcoin madencileri 6.25 adet Bitcoin ödül alıyorlar. Günlük ortalama 900 adet Bitcoin madencilere ödül olarak dağıtılıyor.

Kaynak