1. Anasayfa
  2. EğitimKripto Para
  3. Avrupa Parlamentosu Bitcoin ve Ethereum’u oyladı! İşte sonuç

Avrupa Parlamentosu Bitcoin ve Ethereum’u oyladı! İşte sonuç

Avrupa Parlamentosu Bitcoin ve Ethereum’u oyladı! İşte sonuç
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Avrupa Parlamentosu, Bitcoin ve Ethereum’ u yasaklamayı öngören kural teklifini oyladı. Detaylar haberimizde.

Avrupa Parlamentosu Bitcoin ve Ethereum’u oyladı! İşte sonuç

Dünya genelinde kripto paraları ilgilendiren regülasyon çalışmaları hız kazanmışken Avrupa Parlamentosu’nun Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi, pazartesi günü Bitcoin ve Ethereum gibi önde gelen kripto paraları ilgilendiren bir kural teklifini oyladı.

Karar teklifi, Avrupa Birliği sınırları içerisinde Proof of Work (PoW) tabanlı madencilik faaliyetlerinin yasaklanmasını içeriyordu. AB’nin bu karar teklifindeki temel motivasyonunu, PoW mekanizmasının enerji tüketiminin ve çevresel zararlarının fazla olması oluşturuyor.

İlgili: PoW nedir? 

Kripto Varlıklarda Piyasalar (MICA) yasa tasarısı parlamento üyelerinin onayına sunuldu. Tasarı, 32’ye karşı 24 oyla reddedildi. 6 üye ise çekimser kaldı. Böylece kripto para madenciliğinin MiCA çerçevesinde ele alınmayacağına karar verilmiş oldu. Bu karar kripto dünyasında büyük bir rahatlamaya yol açtı.

MiCA, AB’nin dijital varlıkları yönetmeye yönelik mevzuatıdır. Şubat ayının başlarında, Uluslararası Menkul Kıymet Komisyonları Örgütü’nün (IOSCO) sürdürülebilir finans başkanı, MiCA’daki bir teklifle Avrupa Birliği’nde iş kanıtı madenciliğinin yasaklanması gerektiğini belirten bir öneride bulundu.

İlgili: Bitcoin madenciliği nasıl yapılır

Oylamanın 28 Şubat’ta yapılması gerekiyordu. Ancak o tarihte yapılması gereken oylama Avrupa Parlamentosu üyesi Dr. Stefan Berger’in talebi üzerine 14 Mart’a ertelendi. Sonuç olarak PoW’un yasaklanmasını öneren tasarı reddedildi.

Dr. Berger, teklifin blok zincirlerin enerji tüketimi etrafında üretken bir çerçeve oluşturmak yerine PoW madenciliğini kullanan tüm blok zinciri ağlarının fiili olarak yasaklanmasına yol açacağından endişe ediyordu. Karar Berger’i de memnun etti.

Bilindiği gibi Bitcoin ve Ethereum gibi önde gelen kripto paralar başta olmak üzere birçok madencilik faaliyeti PoW (iş kanıtı) mekanizması ile çalışıyor.

İlgili: Bitcoin fiyat tahmini

Kripto dünyasından ise PoW’un karbon ayak izinin fazla olduğu iddiasına karşı Avrupa Parlamentosu’na eleştiriler geldi. Kripto dünyası bu yasaklama talebinin asıl nedeninin kripto paraların hükümetlerin çıkarlarını tehdit etmesi olarak görüyor.

Sonuç olarak kripto ekosistemi her türlü engelleme çabasına rağmen büyümeye ve kalıpları yıkmaya devam ediyor.

Kaynak

 

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.