1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. AB’den kripto para konusunda şimdiye kadarki en büyük adım

AB’den kripto para konusunda şimdiye kadarki en büyük adım

AB’den kripto para konusunda şimdiye kadarki en büyük adım
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Avrupa Birliği (AB) kripto para piyasalarını düzenlemek için şimdiye kadarki en büyük adımını attı. MiCA olarak bilinen yasa meclisten geçti. Ne zaman yürürlüğe gireceği ve diğer önemli ayrıntılara bakalım.


AB’den kripto para konusunda en büyük adım: Yeni yasa kabul edildi

Avrupa Birliği (AB) kripto para sektörünü düzenlemek için adımlar atmaya başladı. Avrupa Konseyi üyeleri artık kripto paralarla ilgili bir yasa tasarısını onayladı. Onaylanan yasanın başlığı ise Kripto Kara Piyasaları Düzenlenmesi (Markets in Crypto Assets Regulation) ve kısaca MiCA olarak biliniyor. Bu AB’nin kripto para sektörünü düzenlemek için şimdiye kadar attığı en büyük adım. Bu yasa AB üyesi ülkelerde kripto para borsaları ve diğer servis sağlayıcıların nasıl çalışması gerektiğini yönetiyor.

Bugünkü oylamadan sonra Avrupa Parlamentosu da bu tasarı ile ilgili 10 Ekim’de bir oylama yapacak. Bu oylamadan sonra da resmi olarak kabul edilecek. Eğer kabul edilirse bu yasanın 2024’ün başlarında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

İlgili – Ünlü analist Van de Poppe’tan Bitcoin ve kripto için yeni uyarı

Yasa, stabil coinlere de odaklanıyor

Stabilcoin nedir? Öne çıkan Stabil Coinler hangileridir?

MiCA ile kripto para servis sağlayıcılarının düzenlenmesi öngörülüyor. Bu yasanın getirdiği önlemler arasında kimlik kontrolleri ve stabil coin rezervleri için minimum gereksinimler getirmek de var. Kripto işletmelerinde zorunlu kimlik kontrolleri kara para aklama önlemleri için zaten bir süredir uygulanıyor. Ancak stabil coinler ile ilgili önlemler yasa koyucuların odağına kısa süre önce girdi. Özellikle de Terra’nın yaşadığı büyük çöküşten sonra.

MiCA ile USDT ve USDC gibi dolar destekli stabil coinler için kısıtlamalar getirilecek. Bazen kripto destekçileri piyasada Euro destekli stabil coinlere ihtiyaç olduğunu da dile getiriyordu. Söz konusu yasaya stabil coinler konusundaki değişiklikler ise geçen ay yapılmıştı. Ancak ardından katı kısıtlamalar Fransız yetkililerin endişelerini dile getirmesi üzerine eklenmişti. Burada Euro’nun egemenliği söz konusu olduğu belirtiliyor.

Tabii kripto para yasaları konusunda adımlar atan sadece AB değiş. Beyaz Saray da bu alandaki çalışmalarına hız verdi.

İlgili – ABD, Bitcoin ve kriptoya savaş açtı: Topluluk nasıl tepki verecek?

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: