fbpx
BTC : 525206 ₺ ETH : 36335 ₺ XRP : 8.86 ₺ LTC : 1562.6 ₺ USDT : 13.714 ₺ XLM : 2.806 ₺
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. ABD’den sonra bir dünya devi daha stabil coinleri hedef aldı

ABD’den sonra bir dünya devi daha stabil coinleri hedef aldı

ABD’den sonra bir dünya devi daha stabil coinleri hedef aldı
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Dünyanın en büyük ekonomileri kripto para sektörünü düzenlemek için girişimlere devam ediyor. Yeni habere göre ise şimdi de Japonya kripto para ve özellikle de stabil coinleri hedef alan bir çalışma başlattı.


ABD’den sonra Japonya da stabil coinleri hedef aldı

Reuters haber ajansında yer alan özel habere göre, Japonya hükümeti kripto piyasasındaki keskin büyümeyi yakından izliyor ve ülkenin finansal sistemine etkisi konusunda endişelere sahip.

Tokyo yönetimi, global finansal düzenleyiciler ile çalışarak, özel dijital paralara daha sıkı kurallar getirmek istiyor. G7 ve G20’de yer alan dünyanın finansal patronları, değeri fiat paralara bağlı olan kripto paraları, yani stabil coinleri düzenleyecek daha ciddi düzenlemeler istiyor.

Japonya’nın en üst düzey finansal düzenleyicisi Finansal Hizmetler Ajansı (FHA), kripto düzenlemeleri için özel bir bölüm bile kurdu. Bu yeni bölüm “merkezsiz finans” piyasasına daha geniş bir bakış açısı sağlayacak. Sonuç olarak merkezi bir aracıya sahip olmayan tüm blockchain tabanlı finansal operasyonları gözetleyecek.

İlgili – Bitcoin ve kripto paralardaki düşüş ABD ve İngiltere’deki bu kritik gelişmeyle ilgili

Bakanlık da işe karıştı

Benzer şekilde Japonya Maliye Bakanlığı da bu yöndeki çabalarını artırdı. Bakanlıktan bir yetkili şöyle diyor:

“Japonya artık işleri denetimsiz bırakamaz. Özellikle de kripto paralarla ilgili global gelişmelerin bu kadar hızlı ilerlediği bir ortamda.”

Bu gelişmeler eşliğinde Japonya merkez bankasının da Dijital Yen çabalarına hız verdiğini öğreniyoruz. Bu ayın başında Japonya merkez bankası, Dijital Yen konusunda 2022 yılı sonunda daha net bir tabloya sahip olacaklarını açıklamıştı. Japonya, Dijital Yen’in özel para transferleri için daha güvenilir bir seçenek olacağını düşünüyor.

Dünya devleri stabil coinleri hedef alıyor

Japonya’dan gelen açıklamalardan birkaç gün önce Fed Başkanı Jerome Powell, bankalardan farklı olarak stabil coinlerin güçlü düzenleyici çerçeveden yoksun olduğunu söylemişti. Ona göre piyasada çok fazla stabil coin var ve sonuç olarak finansal alanı bölecekler.

Geçen ay İngiltere merkez bankası da tıpkı bankaların ödeme sistemlerinde olduğu gibi stabil coinlerin de düzenlenmesi gerektiğini bildirmişti.

Öyle görünüyor ki Çin hükümeti de bu görüşlere benzer açıklamalarda bulundu.

İlgili – Çin merkez bankasından bu kripto türü ile ilgili uyarı

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.