1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Çin merkez bankasından bu kripto türü ile ilgili uyarı
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Çin merkez bankasından bu kripto türü ile ilgili uyarı

Çin merkez bankasından bu kripto türü ile ilgili uyarı
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Çin merkez bankasından bu kripto türü ile ilgili uyarı geldi. Buna göre finansal sisteme risk oluşturmakla birlikte yasa dışı faaliyetlere de yol açıyor.


Çin merkez bankasından bu kripto türü ile ilgili uyarı

Çin merkez bankası, bir kripto para türü olan stabil coinlerin global finansal sisteme risk oluşturduğunu iddia ediyor. Diğer yandan ise Çin’in dijital yuan’ının bu tür problemleri olmadığını savunuyor.

Ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası Başkan Yardımcısı Fan Yifei, dün yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Stabil coinler de dahil olmak üzere özel kurumlar tarafından çıkarılan dijital para birimleri, finansal güvenliği ve sosyal istikrarı tehdit eden spekülatif araçlar haline geldi ve yasadışı faaliyetler ve kara para aklama için ödeme olarak kullanılmaya başlandı.”

Fan ayrıca Çin hükümetinin artık şimdiden ülkede stabil coinlerin yayılmasının önünü almak için bazı adımlar attığını da belirtiyor.

Stabil coinlerin değeri ABD Doları ya da altın gibi rezerv olarak görülen varlıklara bağlanıyor. Teoride bu coinlerin değeri Bitcoin ve diğer kripto paraların değeri gibi volatiliteli değil. Bundan dolayı yatırımcılar için cazip geliyor.

İlgili – Stabil coinler ne işe yarar?

Şu an yatırımcılar temel olarak stabil coinleri bir ara para birimi olarak kullanıyor. Kripto paralarını nakde çevirip hesaplarına çekme ihtiyacı olmadan stabil coine çevirerek kripto para borsalarında tutabiliyorlar.

Kripto paralar yaygınlaştıkça stabil coinlerin de kullanımı artıyor. Piyasa değerine göre iki en büyük stabil coin olan Tether (USDT) ve USD Coin’in (USDC) piyasa değeri Mayıs sonuna kadar 25 milyar dolardan 100 milyar dolara kadar çıkmıştı.

İlgili – Circle da Coinbase’in izinden halka arza gidiyor

Geçen ay ise IRON isimli stabil coinin değeri aninden 1 dolardan 66 cent’e kadar düşmüştü. Bundan dolayı stabil coinler düzenleyicilerde endişelere yol açıyor. ABD yetkilileri ve Fed de stabil coinler ile ilgili endişelerini dile getiriyor.

Çin’deki Bitcoin hash gücü yüzde 90 eridi

Diğer yandan Çin sadece stabil coinlere karşı değil. Son attığı adımlar ile tüm kripto paralar ile ilgili sert yasaklar getirdi. Çin’deki Bitcoin madenciliği hash gücü yasakların başlamasından bu yana yüzde 90 oranında düştü.

Diğer yandan Çin kendi ulusal dijital parasını çıkarma çalışmalarına ve denemelere hızla devam ediyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.