fbpx
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin ve kripto paralardaki düşüş ABD ve İngiltere’deki bu kritik gelişmeyle ilgili

Bitcoin ve kripto paralardaki düşüş ABD ve İngiltere’deki bu kritik gelişmeyle ilgili

Bitcoin ve kripto paralardaki düşüş ABD ve İngiltere’deki bu kritik gelişmeyle ilgili
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Yahoo Finance, Bitcoin ve kripto para piyasasındaki düşüşün ABD ve İngiltere’deki bir kritik ekonomik veriyle ilgili olduğunu bildiriyor.


ABD ve İngiltere enflasyonu Bitcoin ve kripto para satışını tetikliyor

Yahoo Finance, kripto para piyasasındaki son düşüşün sebebi ile ilgili bir makale yayımladı. Bu makaleye göre, bu düşüş ABD ve İngiltere’de yükselen enflasyonla ilgili. Bu faktör, kripto para fiyatlarında dalgalanmaya yol açarken en çok da Bitcoin’i etkiliyor. Sonuçta kripto piyasası genelinde bir satış durumu tetikleniyor.

ABD ve İngiltere’de yükselen enflasyon haberi üzerine bugün sabah piyasanın tamamında düşüş yaşandı. Bu durum ise merkez bankalarının faizleri artıracağı yönündeki görüşleri daha da güçlendirdi.

Sonuç olarak lider kripto para Bitcoin’in değeri yüzde 3.8 düşüşle 31,894 dolara kadar geldi. BTC’nin Haziran ayı zirvesi 41,330 dolardı. Şimdi bu seviyeden daha fazla uzaklaştı. Bitcoin’in Nisan ayında 63,000 dolarda tüm zamanların en yüksek değerini gördüğünü ise artık hatırlatmaya gerek yok. Bu seviyeden yüzde 50’den fazla düştü.

Bu arada son düşüş sırasında Ethereum yüzde 6.7 oranında gerileme ile 1,883 dolara geldi. Elon Musk’ın favorisi Dogecoin ise yüzde 6.6 düşüşle 0.19 dolardan işlem gördü.

İlgili – Bitcoin ve kripto para piyasalarında düzeltme: Yeni destek hatları oluşuyor

Enflasyon neden yükseliyor?

Genel olarak enflasyondaki yükselişi kısıtlamaların gevşetilmesi tetikliyor. Mesela, enflasyon İngiltere’de Haziran’da yüzde 2.5 yükseldi. Bu oran Ağustos 2018’den bu yana görülen en yüksek artış ve ekonomik tahminleri altüst ediyor.

ABD’deki enflasyon ise Haziran’da 13 yılın zirvesine çıktı. Buradaki başlıca sebep ise ikinci el araçların fiyatlarındaki artış ve son bir yılda tüketici fiyatlarının yüzde 5.4 oranında yükselişi.

ABD ve İngiltere enflasyonu Bitcoin ve kripto para satışını tetikliyor

BTC-USD grafiği Kaynak: Yahoo Finance

Global faktörler

Son olarak kripto piyasasındaki düşüşün tek sebebinin enflasyon olmadığını da söyleyebiliriz. Son bir ayda kripto paralarla ilgili düzenleyicilerin atacağı adımlar konusunda çok haber gördük. Bu da genel bir endişeye yol açıyor ve fiyatları etkiliyor.

Bütün bunlar sonucu kripto para piyasası ülkeler ve merkez banlarından gelen baskı altında düşüşler yaşıyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.