Anasayfa Altcoin Dash yıl sonuna kadar Venezuela’da 1 milyon kullanıcıya ulaşabilir!
koinmedya_brave

Dash yıl sonuna kadar Venezuela’da 1 milyon kullanıcıya ulaşabilir!

Dash yıl sonuna kadar Venezuela’da 1 milyon kullanıcıya ulaşabilir!
0

Dash yıl sonuna kadar  kullanıcı sayısını milyonlara çıkarabilir.  Venezuela’da hiperenflasyon 

kripto paraları cazibe merkezi yaptı.


Dash yıl sonuna kadar 1 milyon

Dash Ocak ayınını en çok değer kazanan kripto paralarından birisi oldu. Özellikle Venezuela’da tutulan Dash diğer kripto paralardan farklı bir kripto para. Nasıl bir kripto Dash?  Dash bir gelişim platforumu değil. Hatta ilk kripto paralar gibi çok büyük işlem ücreti, uzun süren işlemler ve volatilite gibi göze batan problemleri de yok. Dash tamamen farklı bir düzey kripto para. Dash elektronik nakit paraya benzer bir kripto para olarak tanımlanıyor geliştiriciler tarafından. Geliştiricilerin amacı Dash’in çevrimiçi kullanılan fiat paralar kadar hızlı ve akıcı olması.

Dash Litecoin temeline inşa edilmiş kullanıcıdan kullanıcıya merkeziyetsiz elektronik nakit para olarak da tanımlanabilir. Öne çıkan en belirgin iki özelliği GizliGönderim (PrivateSend) ve AnındaGönderim (InstaSend). Dash merkeziyetsiz bir yapıda, madencilik yapılarak üretiliyor kendi ağı üzerinden. Madencilik üzerine oluşan kriptoparalar gibi kendi kullanıcıları dışında her hangi bir otoritenin yönetimi altında değil. Dash blockchaininde ortalama blok üretim zamanı 2.5 dakika ve bu özellliği ile Bitcoinden daha hızlı.

Bknz: Dash 2 günde yüzde 100’e yakın değer kazandı

Dash ile ilgili gelen haberlere göre geçtiğimiz Mayıs ayından bu yana aktif olarak Dash kullananların sayısı %562 oranında arttı. Sadece Aralık ayında ile Dash kullananların artış oranı %29.

Dash Halkla İlişkiler temsilcisi Mark Mason, Dash kullanıcı sayısındaki artış ile ilgili olarak, bu sayının aktif olarak Dash kulllananlara işaret ettiğini söyledi. Aktif demekle Mason’ın söylemek istediği son 30 gün içinde çevrimiçi olan kullanıcı.  Şu andaki bu büyüme oranına bakılırsa yıl sonuna gelmeden aktif kullanıcı sayısı 1 milyon civarında olacak.

Venezuela’da bu kadar artış oranının görülmesinin ardında yatan en önemli etken işlemsel bir paraya olan ihtiyaç. Ülke parasının değersiz hale gelmesine yol açan büyük bir hiperenflasyon yaşadı ve böyle olunca insanlar enflasyondan etkilenmeyen kritpo paralara yöneldiler, Kripto paralar içinde ise ülkede en kullanışlı olarak Dash benimsendi .

Bu tür enflasyon nedeniyle ülkenin para birimi olan Bolivar bir çeşit şakaya dönüşmüş oldu sanki. Bir şişe süt almak için bir el arabası dolu Bolivar vermeniz gerekiyor. Böyle bir iklimde herhalde tüketicilerin hükümete bağlı olmayan para arayışında olmaları çok doğal. İşlemlerde stabil paraya ihtiyaç duyunca halk bütünüyle Dash ve hatta Bitcoine yönelmeye başladı.

Bknz: CNBC: Bitcoin güvenli bir yatırım limanı

Kripto paraların önemini fark eden Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro da ülkenin kendi dijital parasını çıkararak bu hiperenflasyon kriziyle mücadele etmeye çalıştı. Ülkenin kripto parası Petro PTR. Hükümet çalışanları ve emeklilerin her birine yarım PTR verildi. Yerel uçakların yakıtlarının kripto para ile satılması istendi.

Ne var ki  halk bu resmi kripto para PTR’ye sıcak bakmıyor çünkü arkasında hükümet var.  Hükümete olan güvensizlik halkı başka kripto paralara yönlendirince Venezuela’da Bitcoin zirve yaptı. Dash milyon kullanıcıya ulaşabilir.

Bknz:Venezuela’daki Hiper Enflasyon Kripto Para Dünyasında İlginç Gelişmelere Neden Oluyor

Geleneksel fiyat paradan kaçıp dijital paralara yönelmenin ardında ekonomik bir gerçeklik yatıyor. Kripto para analistlerinin ve uzmanlarının söylediği ve bir çok kereler bu şekilde şahit olduğumuz hükümetlerin paraların değerini manipüle edebilmeleri insanların ellerindeki paraya güven duymamalarına neden oluyor. İnsanların ekonomik olarak en çok ihtiyaç duydukları şey güven. Herkes elindeki paranın geleceğini güvence altına almasını istiyor.  Böyle olunca hükümetlerin yanlış politikaları yüzünden gelecekleri tehlikeye düşen insanların artık kaçacak bir sığınakları var o da kripto paralar.

Bknz:Bitcoin 1 milyon dolara ne zaman ulaşır? Cevap enflasyon oranında gizli

Hükümetlerin uyguladıkları yanlış politikalar sonucu ellerinde avuçlarında ne varsa kaybetme riski ile karşı karşıya kalmak, herhalde kimsenin yaşamak istemeyeceği bir sonuç. Kripto paraların ise bu  şekilde bir manipülasyona maruz kalma ihtimalleri yok. Kripto paraların değerlerinde dalgalanma olsa bile dış güçler tarafından manipüle edilme ihitmalleri yok. Bu da onları güvenli liman statüsüne rahatlıkla yerleştiriyor. Dünya çapında bir ekonomik krize yaklaşmakta olduğumuz bir gerçek, böyle dönemlerde kimse elindekini kaybetmek istemez, gelecek yıllarda kripto paraların bu nedenle daha çok rağbet göreceğini söylemek de fazla hayalcilik olmaz herhalde.

Bknz:Venezuela’nın Yeni Para Birimi Bitcoin! Hiper Enflasyona Çözüm Kripto Para mı?

Kaynak

koinmedya_brave
Etiketler:
X