Anasayfa Kripto para Haber Borsa Haber 2019’un en büyük 5 Borsa hack olayı

2019’un en büyük 5 Borsa hack olayı

2019’un en büyük 5 Borsa hack olayı
0
koinmedya_googlenews

2019 yılı boyunca her biri milyonlarca dolar kayıpla neticelenen 5 büyük borsa hack olayı yaşandı. En büyük 5 hack olayını sizler için derledik.


2019 yılında gerçekleşen en büyük 5 borsa hack olayı

Aşırı güvenlik tedbirleri ile bilinen kripto para borsasında bu kadar çok hacklenme hadisesinin vuku bulmasının sebebi uzmanlara göre kripto paraların dayandığı merkezsiz teknoloji. Bu sene meydana gelen borsa hack olaylarından 5 tanesine yakından bakalım

1- Cryptopia

Senenin ilk hacklenme olayı Yeni Zelanda’da gerçekleşti. Ülkenin en büyük kripto para borsası olan Cryptopia, 2.44 milyon dolar değerinde ETH tokeni ve 1.18 milyon dolar değerinde CENNZ tokeni kaybetti.

Hacklenme hadisesi ile ilgili borsa hiçbir teknik açıklama yapmadığı için olayın gizemi hala devam ediyor. Uğradığı zararı ve yerle bir olan imajını telafi etmek sene boyunca çok çaba sarf eden Cryptopia, maalesef buna muvaffak olamadı.

2- Binance

Piyasasının en büyük borsalarından birisi olan Binance de hackerlardan nasibini aldı. Sisteme sızdırılan kötü amaçlı yazılım borsadan 41 milyon dolar değerindeki 4000 BTC’nin çalınmasına sebep oldu. (Binance hacklendi – 7000 BTC çalındı)

Cryptopia borsasına kıyasla daha büyük ve güçlü bir kripto borsa olan Binance olayın şokunu çabuk atlattı ve kaybedilen meblağı kısa sürede müşterilerine iade etti. Ancak, yaşanan borsa hack olayı BNB tokeni fiyatlarını ciddi derecede etkiledi.

3- Bithumb

Mayıs ayında soyulan diğer bir borsa da ünlü Güney Kore kripto borsası Bithumb. Borsa ağına yapılan olağan dışı saldırı sonucu 19 milyon dolar değerinde token buhar oldu. Saldırı ile ilgili sonraki aylarda uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre hack olayı içeriden bir kişi tarafından yönlendirilmiş. Bu durum yatırımcıların borsaya olan güvenini derinden sarstı. (Flaş haber, Bithumb yine hacklendi!)

4- Gatehub

Kripto para cüzdan servisi platformu Gatehub, boğa koşusunun en zirve noktasında iken hackerların gazabına uğradı. 10 milyon değerinde XRP tokeni çaldıran Gatehub yetkilileri, saldırganın cüzdan ara yüzünden sızarak fonlara ulaştığını açıkladı. Ancak bunu nasıl başardığı hala gizemini koruyor.

5- Coinbene

Aslında Coinbebe borsasının hacklenmesi göz göre göre geliyorum demiş. Borsa yetkilileri mart ayından itibaren bir şeylerin yanlış gittiğini fark etmiş ancak gereken önlemi alamamışlar. Fonların sıcak cüzdanlardan gizemli bir şekilde ayrılması resmen borsa yetkililerinin gözü önünde gerçekleşmiş.

Saldırıdan sonra bir ay boyunca bakım altına alınan borsa her ne kadar müşterilerine bir sorun olmadığını duyursa da fonların yerinde yellerin esmesi her şeyi ortaya çıkardı. Bu hacklenme hadisesinde de zararın ne kadar olduğu açıklamadı.

Kaynak

X