Home İnceleme Borsa Mahremiyetini yitiren LocalBitcoins merkezsizliğini yitiriyor mu?
koinmedya_brave

Mahremiyetini yitiren LocalBitcoins merkezsizliğini yitiriyor mu?

Mahremiyetini yitiren LocalBitcoins merkezsizliğini yitiriyor mu?
0
fairspin_banner

LocalBitcoins merkezsizliğini yitirecek mi? Bu aydan başlamak üzere Bitcoin borsası LocalBitcoins yeni, know-your-customer ve “kara para aklama” karşıtı politikalarını uygulamaya başlıyor.


Kişisel verileri toplayan LocalBitcoins merkezsizliğini yitiriyor mu?

Bu uygulamalar doğrudan kullanıcıların mahremiyetini etkileyecek. Çünkü borsa hizmet vermeye başlamadan önce müşterilerinin kişisel verilerini toplayacak.

2019 Şubat ayından bu yana Bitcoin düşmüyor

LocalBitcoins Temmuz ayında yeni doğrulama sistemleri için Onfido ile birlikte çalışmaya başlayacaklarını duyurmuştu. Yeni doğrulama süreci 4 aşamalı olarak gerçekleşiyor. Kullanıcılar her yıl ne kadar ticaret yaptıklarına bağlı olarak bilgi vermek zorunda kalacaklar. Ve her yıl 200,000 euronun üzerinde ticaret yapanlar özel bilgilerini vermek zorunda kalabilecekler. Bunlar arasında fiziki adresleri, telefon numaraları ve extra kimlik bilgileri de var.

Finlandiya bazlı borsa, başlangıçta anonim ticaret yapan şirketleri destekleyenler arasındaydı. Fakat tüm dünyada regülatörlerin son zamanlardaki baskılarından LocalBitcoins de etkilenmiş gibi görünüyor. Bazı raporlara göre platformda yalnızca geçen ay Venezuela’dan 20 milyar bolivardan fazla para ile işlem yapıldı. Yeni doğrulama süreci ile otoriter ülkelerdeki insanların platformu kullanması sınırlanmış olacak. Böylece LocalBitcoins merkezsizliğini de yitirmiş olacak.

Filipinli boks şampiyonu Manny Pacquiao kripto para çıkarıyor

Borsalarda mahremiyet konusu her zaman önemi hakkında vaaz verilen bir konu oldu. Fakat yakın zaman içinde tüm dünyada regülatörler güvenlik nedeniyle kripto borsalarına müşterilerin verilerini toplamaları için baskı yapıyor.  Pek çok kripto meraklısı, müşterilerin kişisel bilgilerini toplamanın, kripto ticaretinin amacını bozduğuna inanıyor.

Kısa süre önce FATF da tüm kripto ticareti yapan borsalar için kara para aklamayla mücadele ve ticaret finansmanı için kılavuz yayınladı. Ve eğer uygulanırsa, kripto topluluğu için büyük bir darbe olacak.

Kaynak

 

koinmedya_brave
0
0
0
X