Anasayfa Altcoin Cardano stake sistemi ve getirisi hakkında bilmeniz gereken her şey
koinmedya_brave

Cardano stake sistemi ve getirisi hakkında bilmeniz gereken her şey

Cardano stake sistemi ve getirisi hakkında bilmeniz gereken her şey
0

Cardano stake sistemi hakkında konuşmak için daha erken diyebilirsiniz. Ancak takvim daralıyor. 2019 son çeyreğinde aktive edilmesi planlanan stake sistemini sizler için inceledik.


Cardano Stake Sistemi

Cardano, Shelley güncellemesi yolunda ilerliyor. Bu güncelleme, sahip olduğu Oroborous Genesis konsensüs mekanizmasındaki ilk staking (stake etme) denemesine imkan verecek.

Cardano geliştirici ekibi olan IOHK bu güncelleme için sıkı bir çalışma içerisinde. Shelley büyük oranda tamamlandı ve artık uygun zamanın gelmesi bekleniyor. Güncelleme yayınlandıktan sonra kavuşacağı ortaya çıkacak olan yeni stake mekanizmasına birlikte göz atalım.

Cardano Stake Sistemi

Bazı açılardan Cardano stake sistemi diğer PoS algoritmalarında tanımlı stake sistemi ile benzerlik gösteriyor. Yani eğer Cardano (ADA) satın alır ve onu tutarsanız (HODL) belli oranda üzerine ilave kazanç elde edersiniz.

Hold sistemi PoS konsensüs mekanizmalarının kalbini oluşturur. Tutulan coin miktarı, doğrulayıcı vasfı sayesinde yeni blok oluşturularak blockchain ağının ayakta kalmasına yardımcı olur. Eğer bir doğrulayıcı olmak istemiyorsanız, elinizdeki tokenleri staking havuzlarına gönderebilir ve kardan pay alabilirsiniz. Ki bu yöntem çok daha basit ve kolay bir yöntemdir.

Ethereum’un aksine Cardano tekil stake imkanına izin vermeyecek. Ethereum’un 2020’de geçeceği PoS algoritmasında 32 adet ETH tutan her bir birey bir doğrulayıcı olabilecek. Cardano’da ise ya kendi havuzunuzu işletmeniz gerekiyor ya da mevcut havuzlardan birine dahil olmanız lazım. Bu yöntemin ağdaki doğrulayıcı çeşitliliğini artıracağı düşünülüyor.

“Eğer insanlar ödüllerini herhangi bir havuzu işletmeksizin veya bir havuza dahil olmaksızın elde edebileceklerse bu durumda başarılı bir ağ için lazım olan yeterli düğüm operatörüne ulaşılamayabilir.”

Yukarıdaki sözler IOHK sözcüsüne ait. Yani Cardano yeni sisteme geçtiğinde ödül kazanma maksadıyla tuttuğunuz ADA’ları bir havuza yönlendirmeniz gerekecek.

Cardano adresleri stake sistemini kendine has bir yöntemle meydana getirecek. Öyle ki ADA tokenleri harcamak için ayrı, stake etmek için ayrı şifreler olacak. Bunun manası, ADA tokenlerinizi stake etmek istediğinizde tokenler cüzdanınızı asla terk etmeyecekler. Buna ilaveten Cardano bir manada tokenlerinizi kilitlemenizi da talep etmeyecek.

Kilitlemek, vadeli banka mevduat hesap sistemine benziyor. Bankanın vadettiği faiz oranını almak istiyorsanız o zaman zarfında paranızı çekemiyorsunuz. Ethereum 2020’de geçeceği sistemde token kilitleme modelini uygulayacak. Buna mukabil Cardano’da kilitlemeye gerek kalmayacak. Yani istediğiniz anda stake özelliğini kaldırabileceksiniz. Bu esneklik Cardano’yu birçok rakibinin önüne taşıyacak.

Merkeziyetsizlik

Cardano stake sisteminin yatırımcıları havuzlara kanalize ettiğini söylemiştik. Ancak havuzlar büyüdüğünde tekelleşebilir ve tüm gücü elinde toplayabilir. Merkezileşmekten azami derecede kaçınan IOHK yazılımcıları bu sorunun da çözümünü buldu. Havuzlar büyüdükçe kazandırdıkları ödül miktarı da azalacak. Bu sayede aşırı büyümenin önüne geçilmiş olacak.

Yatırımcılar sürekli büyük havuzlardan küçük havuzlara doğru yönelecek. Ve yeni havuz kurmak daha karlı hale gelecek. Bu da sistemin merkeziyetsizliğini artıracak. Hatta sistem üzerinde tanımlı bir gereç sayesinde o an için en karlı havuzun hangisi olduğu taranarak kullanıcıların erişimine sunulacak.

Stake Prosedürü

Bir staking havuzuna dahil olduğunuzda her daim internete ihtiyacınız olmaz. Yani 7 gün 24 sat sürekli takip etmek zorunda değilsiniz. Ancak eğer bir havuz işletiyorsanız işte o zaman kesintisiz internete ve bazı temel teknik becerilere ihtiyacınız olacaktır.

Şurası da bir gerçek ki stake prosedürü madencilik gibi güçlü bilgisayarlara ya da RIG’lere ihtiyaç duymaz. Sıradan bir bilgisayar vasıtasıyla stake işlemlerini yürütmeniz mümkün. Bu yüzden PoS sistemlerinin enerji sarfiyatı da son derece az olur.

Yukarıda linkini verdiğimiz Ethereum stake sistemi yazımızda, Ethereum’daki ödül oranının henüz tanımlanmadığını belirtmiştik. Aynı durum Cardano’da da mevcut. Ödül oranları henüz netlik kazanmadı. Yine de kazanç oranının yıllık %1 ila %5 arasında tutulacağı düşünülüyor. Bu rakamlar elbette tahminden öteye gitmiyor ancak benzer blockchain modellerindeki oranlar da bu civarda.

Stake Yapmaya Ne Zaman başlıyoruz?

Cardano şimdilerde testnetin ilk aşamasında. Yani düğümler izole bir şekilde çalışıyor. İleride testnet ikinci aşamasına geçecek ve düğümler birbirleri ile irtibatlı bir şekilde çalışmaya başlayacaklar. Üçüncü safha ise teşvik ve delegasyon sistemlerinin entegre edilmesini izleyeceğiz.

Elbette bu saydığımız safhalarda stake etmenin bir getirisi olmayacak çünkü tüm operasyonlar Mainnette değil test ortamında gerçekleştirilecek. Testnet ortamındaki ADA tokenlerinin de herhangi bir değeri bulunmuyor.

Bazı stake havuzları şekillenmeye başladı bile. Ancak bu havuzların hiçbirinin resmi bir hüviyeti bulunmuyor. Sistem işlerlik kazandığında hangi havuzun ön plana çıkacağını kestirmek şimdiden güç.

IOHK’un son yayınladığı raporlara göre eğer işler yolunda gider ve beklenmedik sorunlar süreci uzatmazsa Cardano stake sistemi 2019 son çeyreğinde çalışmaya başlayacak. Raporda da belirtildiği gibi “iyi şeyler zaman alır”

Cardano şimdiye kadar düşünülmüş en orijinal, var edilmiş olası en merkeziyetsiz blockchain ağını kuracağını iddia ediyor. Öyle görünüyor ki ödül oranları da yatırımcının taleplerine göre şekillendirilecek. Ondan sonra artık geriye sadece havuzların düzgün çalışması kalacak.

Cardano hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

koinmedya_brave
Etiketler:
X