Anasayfa Kripto para Haber Bitcoin düşüşünün ardındaki sebep “en zayıf halka”!

Bitcoin düşüşünün ardındaki sebep “en zayıf halka”!

Bitcoin düşüşünün ardındaki sebep “en zayıf halka”!
0
koinmedya_googlenews

Bitcoin düşüşünün ardında hangi etken var? Haziran’da elde ettiği 2019 zirvesinin ardından bir ileri bir geri hareket eden BTC son bir kaç gündür aşağı doğru hareket görüntüsü veriyor. Peki bu görünümün ardında ne olabilir?


Bitcoin düşüşünün ardındaki neden

Altcoinler, ilk 10’dakilerde dahil, can çekişirken Bitcoin muhtemelen yeni bir zirveye doğru yol alıyor. Bu yıl Nisan’da başladığı ralliyi şu ana kadar aslında çok büyük geri çekilme yaşamadan getirdi. Mart ayında 3,500 dolarda iken şu anda yazımızı hazırladığımız bayram sabahı 11,375 dolarda. Haziran ayında ulaştığı 13.000 dolar civarı rakam bu yılın zirvesi. Ancak son günlerde 12.000 doları yakalayıp tekrar geri çekilmeye başladı Bitcoin.

Bitcoin düşüşünün ardındaki nedeni araştırıken, önce altcoinlere de bakmak gerek diyor bir uzman. Daha önce az çok birlikte hareket eden Bitcoin ve altcoinler son rallide iyice koptular. Bitcoin ve altcoin fiyat korelasyonunu bozan önemli etkenler var tabii, en öne çıkanı ise artan düzenleyici baskısı.

Altcoinlere karşı yaklaşım aşırı derecede olumsuzlaşmaya başladı. Altcoinlerde oluşan korku, belirsizlik şüphe gibi unsurlar Bitcoin rallisini de etkiler mi? Bu soruya olumlu cevap veren birisi var, diyor ki” zincirin en zayıf halkası en önce kopar” Bitcoin düşüşünün ardındaki neden ” en zayıf halka”!

En zayıf halka en önce kopar!

2017 yılında kripto treni Bitcoin, Ethereum ve piyasanın diğer kriptolarını tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarırken çoklarını da milyoner yapmıştı. Ancak olan bireysel olarak 2017 den sonra piyasaya giren ve yüksek fiyattan coin alıp hala o seviyeye çıkmasını bekleyen yatırımcılara oldu. Kriptolar o zamanki fiyatlarından % 99 geriye düştüler ve pek çok kişi inanılmaz zarar etti.

Bu arada Bitcoin de Aralık 2018 de dibe vurmuştu. Aylarca o seviyeden çıkmak için çabaladı BTC. Bitcoin 2017 seviyesini tekrar yakalayamadı ama bu konuda 2019 yılı epey yol aldığı yıl oldu. Bitcoin şu anda öyle bir noktada bulunuyor ki, bir sonraki büyük fiyat hareketi sadece Bitcoin değil tüm kripto piyasasının kaderini belirleyecek.

Bknz: Neden Altcoinlere değil Bitcoin’e yatırım yapmalısınız?

Acaba altcoinlerin içinde bulunduğu olumsuz pozisyon Bitcoin’i de etkileyebilir mi? Kripto karşıtı ve altın taraftarı Peter Schiff’e göre evet etkileyebilir.

Ünlü altın yatırımcısı Schiff’e göre” bir kere altcoinlere güven sarsıldı mı, sırada Bitcoin var”. Altcoinlere olan talep nasıl Bitcoin’i yukarılara çıkarıyorsa, altcoinlere olan güvensizlik de Bitcoin’e zarar verecek diyor Schiff. Bitcoin düşüşünün ardında güven sorunu mu var peki?

Her ne kadar Schiff’in kripto tavrı bilinse ve ciddiye alınmasa da, altcoinlere karşı olan tutumun Bitcoin’e de zarar vereceği ve fiyatı aşağılara çekeceği de bir gerçek. Ama bu demek değil ki Bitcoin başarısız olacak. Bitcoin düşüşünün bir felaket olacağını kim söyleyebilir ki?

Bknz: Bitcoin’i altına tercih ederim!

Bitcoin düşüşünün ardında altcoinler mi var?

Schiff’in anlamadığı bir şey var, altcoin satış baskısını oluşturan farklı faktörler var. Bu faktörlerin bir tanesi de Bitcoin’in kendisi.

Altcoinlerin yükseliş trendi neredeyse bir yıldır yok. Bitcoin rallisi piyasanın tüm alım baskısını emiyor ve hatta altcoin sermayesi bile Bitcoin’e kayıyor. Bitcoin rallisini kurumlar desteklerken, altcoinler neredeyse tamamen bireysel yatırımcıların elinde. Son şahit olduğumuz BTC düşüşünün kurumlarla ilgisi olabilir mi?

Bknz:Bitcoin kripto piyasasına %68 ile tek hakim! Peki bu ne anlama geliyor?

Altcoinler ayrıca tüm zamanların en yüksek fiyatına hala yetişemediler. Elinde altcoin olanlar beklemeye zorlandı ve ne yazık ki Bitcoin tırmanırken kaybettiklerine şahit oldular. Bu psikoloji altcoinlerde sadece kapitülasyona neden oldu.
Hepsinden öte, düzenleyicilerden gelecek yaptırımlar nedeniyle, hangi altcoin yasaldır endişeleri ortaya çıktı ve paniğe neden oldu. Düzenleyiciler altcoinlere erişimi de kesmekle işi daha da kötüleştirdiler. Altcoinlerin içinde bulundğu ölüm spirali Bitcoin fiyatını da etkiliyor, dileyelim etkilemesin. Bitcoin düşüşünün ardında muhtemelen altcoin etkisi var diyebiliriz.

Hayırlı bayramlar

Kaynak

Etiketler:
X