Home Altcoin Uyarıyoruz: Yakında birçok altcoin, shitcoin olacak
koinmedya_brave

Uyarıyoruz: Yakında birçok altcoin, shitcoin olacak

Uyarıyoruz: Yakında birçok altcoin, shitcoin olacak
0
fairspin_banner

Artık beklenen regülasyonlar ete kemiğe bürünmeye başladı. Ancak çok az sayıda altcoin regülasyonlara hazır. Yakında birçok altcoin, çöplük haline gelebilir.


Yakında birçok altcoin, shitcoin olabilir

Siz değerli okuyucularımıza bu köşeden Bitcoin ve kripto para piyasalarında beklenmekte olan regülasyonlar hakkında birçok haber paylaştık. Bu regülasyonlar, altcoinler ve kripto para borsaları üzerinde kesinlikle bir sonuç doğuracaktır. Hatta birçok altcoin, shitcoin yani çöplük haline gelebilir. Birçok kripto para borsası kepenk kapatabilir.

Kripto para piyasalarında regülasyonlar konusu KYC/AML protokolleri üzerinde odaklanıyor. KYC, ilgili kripto para işlemlerini gerçekleştirenlerin kimliğinin açık olmasıyla ilgili. AML ise kara para aklama ve terörün finansmanı konusuyla alakalı. Konuyla ilgili Kripto regülasyonları geliyor: Çoğu Bitcoin borsası hazır değil, başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

KYC/AML ile ilgili standartlar, G7 ve G20 toplantılarında gündeme geldi. 7’ler ve 20’ler grubu ülkeler, bu standartları kabul etti ve ortak bir regülasyon oluşturma konusunda anlaşmaya vardılar. IMF 2019 tahminlerine göre G20, dünya ekonomisinin %78’ini oluşturuyor. G20 ülkelerini altcoin’ler için bir pazar olarak düşünürsek en kaba tahminle regülasyonlar, kripto para piyasalarının en az %80’ini etkileyecek boyutta.

KYC/AML protokolleri hem altcoin’leri hem de kripto para borsalarını etkiliyor. Yani hem altcoin’ler hem de kripto para borsaları KYC/AML protokollerini yerine getirmedikçe ilerleyen dönemlerde G7 ve G20 ülkelerinde işlem göremeyebilir. Yani binlerce altcoin, çöplük haline gelebilir.

Regülasyonların geleceğini öngören akıllı kripto para borsaları ve altcoin’ler, regülasyonlar için şimdiden hazırlık içerisinde. Örneğin, Binance Borsası, ABD pazarını kaybetmemek için Binance US etiketi altında yeni bir kripto para borsası kurdu. Bittrex ise regülasyonlar korkusu ile birçok altcoin’i listelemekten vazgeçti. Devamı da gelebilir (Lütfen Bkz: ABD kaynaklı kripto regülasyonu korkusu: Bittrex birçok altcoin’i listeden çıkarıyor).

Neden birçok kripto para, çöplük olabilir

Peki asıl can vurucu noktaya gelelim: Hangi altcoin’ler Amerika ve 20’ler grubu ülkelerin kripto para borsalarında listelenecek? Büyük ihtimalle bu ülkelerin borsalarında listelenemeyen birçok altcoin, shitcoin olacak. Hayatta kalacak altcoin’lerin tam listesini vermek ise oldukça güç.

Ama pratik bir yöntem geliştirebiliriz. Regülasyonlara hazır olduğunu düşündüğümüz kripto para borsalarında listelenen altcoin’ler KYC/AML protokollerini yerine getirmişlerdir, ön kabulünde bulunarak bir liste hazırlayalım.

İlk olarak Coinbase’de listelenen altcoin’leri yatırım yapılabilir altcoin’ler listesine alabiliriz. Coinbase’i benchmark olarak kabul etmemizin nedeni öğrenmek istiyorsanız Hangi kripto para borsası kaliteli ve İşlem hacmi doğru bir gösterge mi? başlıklı haberimize tıklamanızı tavsiye ediyoruz. Benchmark olarak ikinci kripto para borsası Binance US’yi ele alabiliriz.

Coinbase’de hali hazırda listelenen 16 kripto para var. Coinbase, 15 altcoin’i ise değerlendiriyor. Binance US ise 29 kripto parayı değerlendirdiğini açıkladı. Bu veriden hareketle aşağıdaki tabloyu oluşturduk. Kripto para piyasalarına yatırımda bulunmak isteyenler için faydalı olabileceğini düşünüyoruz. Liste dışı kalan birçok altcoin, çöplük haline gelebilir.

altcoin shitcoin Uyarıyoruz: Yakında birçok altcoin, shitcoin olacak

Tablodaki altcoin’ler yukarıda belirttiğimiz gibi 3 farklı sınıflandırmaya tabi tutuldu:

1- Coinbase’de listelenen

2- Binance US’de listelenmesi planlanan

3- Coinbase’in değerlendirdiği

Yukarıdaki tablo şu an ki durumu yansıtıyor. Coinbase ve Binance US bu listeyi gelecekte güncellemesi kuvvetle muhtemel.

Sonuç olarak CoinMarketCap’te listelenen 2,000’in üzerinde altcoin var. Yukarıda hazırladığımız listede ise 40 adet altcoin var ki bu altcoin’lerden bazıları daha aday konumunda.

Regülasyonlar uygulanmaya başladıktan  sonra birçok altcoin, shitcoin haline gelebilir.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X