Home Kripto para Haber Hukuki Haber İsrail, kripto fonlarını dondurma kararı aldı
koinmedya_brave

İsrail, kripto fonlarını dondurma kararı aldı

İsrail, kripto fonlarını dondurma kararı aldı
0
fairspin_koinmedya

İsrail bankaları, kripto fonlarını kapsayan banka hesapları ve işlemlerini dondurdu. Traderler kripto para kaynaklı varlıkları ile ilgili bankalarda işlem yapamıyor.


Bankalar, kripto fonlarını yasa dışı işlere bulaşma riski olarak görüyor

İsrail’de bankalar kripto paralara karşı tavır aldı. Kripto traderler bankaların kripto para hesaplarını dondurduğunu ve işlem yapamadıklarını belirtiyor.

İsrail basınından Haaretz gazetesi, kripto para kazançlarından sağlanan yaklaşık 86 milyon dolar ödenmemiş borç olduğunu belirtiyor. Bundan dolayı da bankalar mevduat kabulünü durdurma kararı aldı.

İsrail gazetesinin yaptığı araştırmaya göre, bankalar kripto paralardan sağlanan gelirleri kabul etmiyor. Bankaların endişesi bu paraların yasa dışı işlerde kullanıldığı yönünde. Bundan dolayı da bazı traderler, varlıklarını fiat para olarak İsrail’e aktaramıyor. Böyle bir durum İsrail’de kripto ticaretinin sürdürülebilirliğini soru altında bırakıyor.

Bu arada İsrail vergi kurumu, bu durumun farkında olmadığını belirtiyor. Ancak sorunun kendileri ile ilgili olmadığını, ülkenin bankacılık yasalarıyla ilgili olduğunu kaydediyor.

İsrail vergi kanunları, kripto paraları bir varlık olarak görüyor. Bundan dolayı da kripto paralar, bireyler için yüzde 25, kurumlar için ise yüzde 47 sermaye vergisine tabi tutuluyor. Vergi kurumu, bu alanda ödenmemiş vergilerden dolayı kan kaybediyor. Tabii olay bununla da sınırlı değil. İşin içinde kripto para faaliyetleri ve kripto para kullanılarak yapılan kara para aklama iddiaları da var.

Şimdi de İsrail bankaları kripto para hesaplarını donduruyor. Bankaların bu kararı, beş yıl önce İsrail finans makamlarının yayımladığı bir uyarıya dayanıyor. Söz konusu uyarıda kamu ve bankalard, yasa dışı işlere bulaşma riskinden dolayı kripto paralardan uzak durmaları isteniyor. Bu yasa dışı işlerin başında kara para aklama ve terör finansmanı geliyor.

Haaretz’e konuşan bir Bitcoin yatırımcısı Roy Arav, benzer bir durumla banka aracılığıyla vergi ödemeye çalışırken karşılaşmış. Arav, bundan dolayı da banka ile arasındaki sorunu mahkemeye taşımış.

Komisyon kuruluyor

Arav’ın gelirlerinin, trader Bit2C tarafından tutulan emanetçi hesabından, kişisel banka hesabına aktarılmasına izin verilmedi. Bankanın politikası, müşteri hesaplarındaki kripto para birimlerinden kaynaklanan faaliyetlere izin vermiyor. Sebep olarak ise bankanın yasa dışı işlere bulaşma riski gösteriliyor.

Arav, İsrail vergi kurumunun, bu yasal sorun aşılana kadar kendisine vergi ödeme için süre tanıdığını belirtiyor.

Bu arada İsrail’de kripto paraları, kripto para hesaplarını ve banka mevduatlarını ilgilendiren sorunu incelemek için bir komisyon kuruldu. Arav’ın açtığı dava da bu komisyonun yapacağı araştırma sonuçlanana kadar ertelendi.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X