Home Bitcoin Bitcoin ne zaman uçuşa geçer?

Bitcoin ne zaman uçuşa geçer?

Bitcoin ne zaman uçuşa geçer?

brave
0

Bitcoin ne zaman uçuşa geçer? Bir fikriniz var mı? Bu satırları okuyorsanız muhtemelen Bitcoin’e yani kripto paralara yatırım yapmış olmalısınız. Peki şu an hepimiz kimi/neyi bekliyoruz? Bitcoin neden yükselmiyor?


Bitcoin Ne Zaman Uçuşa Geçer?

Eğer bir Bitcoin yatırımcısıysanız şu aralar kendinizi biraz sabırsız hissedebilirsiniz. Hatta uzun süredir sabrettiğinizi düşündüğünüz için sabrınız taşmaya başlamış da olabilir. Türkiye’deki yatırımcıların çoğu gibi 2018 yılında sektöre giren bir yatırımcıysanız muhtemelenen tek hayaliniz zararı kurtarmaktır.

Zararı azaltmanın yöntemlerinden biri de dip seviyesinden yapılacak ilave alımlardır. Böylece alım ortalamasını düşürmüş olursunuz. Fiyat ilk aldığınız seviyeye bile değil, ortalama hattına yükseldiğinde siz de zararınızı kurtarmış olursunuz.

Başta kripto para olmak üzere tüm yatırımcı araçlarının en büyük korkutucu yanı taşıdığı belirsizliktir. Ne zaman alım yapmalıyım, dip görüldü mü, daha düşer mi, hangi seviyede satış yapayım, ben sattıktan sonra hala çıkar mı? Bunlara ilaveten Bitcoin yatırımcısının kafasındaki en büyük soru: Bitcoin ne zaman uçuşa geçer?

Eğer tarihsel verilere bakacak olursak her varlık gibi Bitcoin’in de eski zirveleri tekrar görebileceğini yani 20.000 dolara ulaşabileceğini kabul etmemiz gerekir. Lakin Bitcoin salt kendi gücü ile artık o seviyelere ulaşamaz. Çünkü artık çok daha az insan kripto para sektörü ile ilgileniyor. İlgilenenlerin büyük kısmı da zararda ve zararını kurtarmaya çabalıyor.

Peki toplum tabanında Bitcoin’e olan ilgi neden düştü?

Çünkü insanlar artık Bitcoin’den para kazanamamaya başladılar. İnsan ırkı pragmatiktir. Çıkarı olduğu şeye ilgi duyar. Bitcoin’den para kazanabildiği müddetçe Bitcoin iyidir, zarar ediyorsa Bitcoin kötüdür. Bitcoin’in taşıdığı teknoloji, blockchain sisteminin doğrulama sistemi, küresel sistemde enflasyonu olmayan bir para birimine olan ihtiyaç, bu düşüncenin devrimsel niteliği gibi konuların kimsenin umrunda olmaz. Herkes çıkarına göre hareket eder.

Şunu biliyoruz ki BTC’nin tekrar uçuşa geçmesi için Bitcoin’e olan ilginin zirve yapması lazım. İlginin zirveye çıkması demek kripto para sektörüne sermaye aktarılması demek. Yani en başta olduğu gibi insanların Bitcoin’den para kazanmaya başlaması gerekiyor. Peki bu nasıl olacak?

Bunun gerçekleşmesi için en ideal yol büyük fonlara hükmeden kadronun hükümetlerden yeterli izni alarak bu sektöre yatırım yapması. Büyük yatırım firmaları, bankalar, finansal kuruluşlar ellerindeki sermayeyi artırmak için araç ararlar. Eğer bu yapılar kar edeceklerini düşünürlerse Bitcoin’e yatırım yaparlar ve danışmanlık şeklinde çevresine hizmet sunarken bu alanı müşterilerine tavsiye ederler.

Bu gerçekleştiğinde kitlesel bir transfer akışına şahit olabiliriz. Fiyatın kritik eşiğin üzerine çıkması durumunda bireysel yatırımcıya da cesaret gelecek ve risk almaya başlayacaklardır. Bitcoin’in artışı haber bültenlerine yansımaya başladığında, bu yükselişten sokaktaki vatandaşın da haberi olduğunda ilgi yeniden zirveleri zorlayacaktır. Çünkü sokaktaki vatandaşın Bitcoin hakkında bildiği 2 şey var. Birinicisi Bitcoin’in 20.000 dolara çıktığı, ikincisi ise o seviyelerden düşüş yaşadığı.

Bitcoin 20.000 dolar yolunda tırmanmaya başladığında (tıpkı 2017’de olduğu gibi) FOMO tetiklenecektir. Yani dışarda kalma korkusu ile çılgınca alım yapılan dönem. Kurumsal sermayenin Bitcoin’i ayağa kaldırması yeterli olacaktır, gerisini birseysel yatırımcılar halleder.

Kısacası:

Uzun sözün kısası, Bitcoin ancak piyasa dışı aktörlerin birinci elden müdahalesi yani yatırım kararı alması ile yükselebilir. Şu anda müşahade ettiğimiz şey Bitcoin’in vitesi boşa alıp gitmesinden başka bir şey değil. Bitcoin’i arkadan iten, ona güç veren, hızlandıran bir etmen aylardır görünmüyor. 2017’de Bitcoin’i ICO çılgınlığı ateşlemişti, bir sonraki Bitcoin boğa koşusunun mimarları ise kurumsal yatırımcılar olacak.

Not: Yazı yatırım tavsiyesi içermez.

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave