Anasayfa Kripto para Haber SWIFT GPI teknolosiyle Ripple (XRP)’a hodri meydan diyor!

SWIFT GPI teknolosiyle Ripple (XRP)’a hodri meydan diyor!

SWIFT GPI teknolosiyle Ripple (XRP)’a hodri meydan diyor!
0
koinmedya_googlenews

Küresel sınır ötesi ödeme devi SWIFT, GPI teknolosiyle Ripple (XRP)’a meydan okuyor. Şirket yeni teknolojisinin Ripple’dan daha iyi performans gösterdiğine emin.


SWIFT GPI teknolosiyle Ripple (XRP)’a meydan okuyor

Ripple ile SWIFT’in uzun bir süredir aynı hedef kitleye hizmet vermek istemesinden dolayı birbirine rakip olduğunu sanırım bu sektörde duymayan kalmamıştır. Her iki tarafta sınır ötesi para gönderim işlemlerin en iyi kendileri olduğunu iddia ediyor. Gerçi bugüne kadar SWIFT tarafından bu iddia dile getirilmemişti ama bugün SWIFT tarafından yapılan açıklamada GPI teknolojisinin Ripple çözümünü alt edeceği iddia ediliyor.

Bakınız: Ripple SWIFT’i ekarte etmek için ard arda hamleler gerçekleştiriyor

SWIFT yeni teknolojisinin şu an faal durumda olduğunu ve dünya genelinde 450 banka ve on binlerce şubesiyle birlikte günlük işlem hacminin 300 milyar dolar olduğunu rapor etti!

Bakınız: Twitter üzerinden yayılan Ripple (XRP)’lerinizi satın mesajlarına dikkat!!!

Raporda, işlemlerin %50’sinin 30 dakika içerisinde ve %40’nın ise 5 dakika içerisinde gerçekleştiğini belirtiliyor. Şirket bu teknolojiye geçmeden önce işlemlerin günler aldığı göz önünde bulundurulduğunda geldikleri nokta oldukça başarılı.

Bakınız: Western Union Ripple’ın XRP tokenini kullanacak- İşte son açıklamalar

Ancak, Ripple teknolojisiyle bu işlemlerin saniyeler içerisinde gerçekleştiğini hesaba katarsak SWIFT’in gitmesi gereken daha uzunca yolu olduğunu gönül rahatlığıyla söylemek mümkün. SWIFT’in en büyük kozu dünya boyunca zaten bankalar ile anlaşmış olması. Zaten kendini kabul ettirmesi..

Diğer taraftan, SWIFT’in GPI teknolojisi şeffaflık, hız, güvenlik ve geri dönüş vaad ediyor. GPI teknolojisi bankalara paranın izini sürmesine olanak tanıyor. Paranın gönderimi sırasında anlık olarak aynı kargodaki bir evrak gibi takip sistemiyle nerede olduğu izlenebiliyor.

Bakınız: SWIFT Ripple ile dalaşmaya başladı: Blockchain ödemelerde gecikmeleri önlemiyor

Şirket tarafından açıklanan bir başka özellik ise, GPI teknolojisiyle para gönderi sırasında göndericinin işlemleri durdurabilmesi ve parayı geri talep edebilmesidir. Tam bu noktada, bankalr hileli ya da şüpheli bir işlem oldğunu hissettiğinde işlemleri geri alma özelliğine sahiptir. Bu özellik, yasal merciler tarafından daha takdir ile karşılanacağını tahmin edersiniz.

İşlemlerin geri alınması durumu kripto paralarda pek mümkün görünmüyor. Hatta topluluk tarafından hiddetle karşı çıkılıyor. EOS bir ara airdrop düzenlemiş ve cüzdan adreslerine fazlasıyla EOS tokeni göndermişti. EOS, fazla gönderdiği tokenleri öüşterilerin bilgisi dışında geri çekmiş, bu durum kripto topluluğu arasında EOS’a karşı güvensizliğe sebep olmuştu.

X