Home Ethereum 16 Ocak’daki Ethereum Constantinople forku hakkında bilmeniz gereken her şey

16 Ocak’daki Ethereum Constantinople forku hakkında bilmeniz gereken her şey

16 Ocak’daki Ethereum Constantinople forku hakkında bilmeniz gereken her şey

0

Beklenen gün geldi çattı. Ethereum için büyük güne 9 gün kaldı. Ethereum Constantinople forku hakkında bilmemiz gereken önemli konuları sizler için derledik.


Ethereum Constantinople forku hakkında

Constantinople, Ethereum 2.0 versiyonu için önemli kilometre taşlarından birisidir. Bu uygulama ile Ethereum, PoW’den (Proof of work: İş ispatı) PoS’ye (Proof of Stake: Varlık ispatı) geçiş yapacak. Bu tarihte işlem kodunda birkaç önemli güncelleme yapılacak. Güncellemelerle birlikte madencilik faaliyetlerinin zorluk yükü azaltılacak (yüksek işletim sistemi ve enerji tüketimi ile ilgili). Blok kazımından elde edilecek ödüller ise kısılacaktır.

Ethereum teknik kadrosundan Peter Szilagyi’ye göre güncellemenin 7.080.000 (yedi milyon seksen bininci) blokta gerçekleştirilecek.

Hard fork etkinleştirildiğinde düğümler güncel yazılım üzerinde çalışacaktır. Eski fork üzerindeki tokenlar ise kullanışsız hale gelecek. Kullanıcılar ellerindeki Ethereum’ları otomatik olarak yeni fork’ta harcayabilecekler.

Eski blockchain’de çalışmama konusunda Ethereum yazılım ekibi arasında yüzde yüz fikir birlikteliği bulunmaktadır. Bundan dolayı Bitcoin Cash ve Bitcoin SV örneğinde olduğu gibi ikili token oluşmayacak.

Constantinople, 5 Ethereum geliştirme tasarısı (EIP) getiriyor

EIP 1234: Az önce bahsedilen madencilik sektöründeki değişim. PoS ile iş yükü azalacak ve madencilik ödülleri elde bulunan Ethereum’larla orantılı dağıtılacaktır.

EIP 145: dApps geliştiricileri için işlem optimizasyonu sağlıyor. Bu sayede bilgisayar işletim maliyetlerinin azaltılması hedeflenmektedir.

EIP 1014: blockchain’e yeni kullanıcıların girmesini kolaylaştırıyor.

EIP 1052: özel tip adreslerin oluşturulmasında yeni işletim kodu tanıtır.

EIP1283: Mevcut SSTORE kodunda güncellemeye gidiyor.

Bu geliştirme tasarılarının (EIP) genel amacı, madencilik iş yükünü azaltarak madencilerin hayatını kolaylaştırmaktır.

Bu hard fork’un genel gayesi az önce belirtildiği üzere Ethereum ağı kapasitesini arttırmak ve aynı zamanda enerji maliyetlerini azaltmak. Bu gelişmeler Ethereum piyasasını nasıl etkileyecek sorusuna ise Ethereum’un yetkilileri şu şekilde cevap veriyor:

Son bir aydır Ethereum fiyatları 80 dolardan neredeyse 160 dolara kadar çıktı. Fiyatını ikiye katladı. Piyasa, hard fork’u olumlu karşılıyor.

Kaynak

Tavsiye ettiğimiz yazılar

Tron kurucusu Ethereum kurucusundan daha başarılı- işte nedeni

Ethereum yükselişini sürdürebilir mi? ETH kritik direnç seviyesine yaklaştı

Ethereum hala rekabet edebilir mi?

Profesör Tuur Demeester neden Ethereum’a karşı olduğunu açıkladı?

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
brave