Home Bitcoin Çin Tahkim Mahkemesi Bitcoin ve Kripto Para Yatırımını Özgürleştirdi

Çin Tahkim Mahkemesi Bitcoin ve Kripto Para Yatırımını Özgürleştirdi

Çin Tahkim Mahkemesi Bitcoin ve Kripto Para Yatırımını Özgürleştirdi

brave
0

Çin Halk Cumhuriyeti hükümeti kripto para yasağı konusundaki inadını hala sürdürürken Çin Tahkim Mahkemesi Bitcoin hakkında beklenmedik bir karara imza attı. Mahkeme verdiği kararında Bitcoin’i resmen bir emtia olarak tanıdı.


Çin Tahkim Mahkemesi Bitcoin ve Kripto Kararını Açıkladı

Çin’de güvenilir bir kripto-para haber kaynağı olan CnLedger haberine göre, ülke tüccarları kriptoyu bir ödeme yöntemi kullanabilecekler.  Shenzhen Uluslararası Tahkim Mahkemesi, Bitcoin’i bir mal olarak resmen tanıdı. Dolasıyla vatandaşların ve işletmelerin, mevcut finansal düzenlemelerle çelişmemek koşuluyla Bitcoin sahibi olmalarının ve onu istedikleri şekilde kullanmalarının yolu açıldı.

Mahkeme, kripto paralarla ilgili olan davanın karar duruşmasında Bitcoin’in yasalarla korunduğunu tasdik etti. Kararın gerekçesinde mahkeme, ilgili yasa gereği mülkiyet niteliği ve ekonomik değeri olan Bitcoin’e sahip olmak ve ticaretini yapmak yasaklanamaz ifadesini kullandı.

Çin’de Bitcoin Alışverişi ve Kullanımı Yasalara Aykırı Değil

Messari’deki bir kripto para birimi araştırmacısı olan Katherine Wu, Bitcoin’i bir mülk olarak değerlendiren mahkeme kararının ardındaki gerekçeleri incelemek için yayınlanan mahkeme belgelerini analiz etti. Wu, Bitcoin’in merkezi olmayan yapısının yanında, mal sahibine finansal özgürlük ve ekonomik değer sağlaması nedeniyle bir emtia olarak kabul edilebileceğini belitti.

Yargıcın meseleye bakış açısını da yorumlayan Wu, Bitcoin’in doğal olarak resmi para birimi ile aynı haklara sahip olmadığını ifade etti. Wu’ya göre, bu durum bile Bitcoin’in ticaretini yapmayı veya ona sahip olmayı illegal hale getirmeyecektir.

Yasağa Rağmen Kripto Kullananlar Artıyor. Peki Çin’de Neden Kripto Yasak?

Geçen ayın başında Çin’de saygın bir medya kuruluşu olan Beijing Sci-Tech Report (BSTR), blockchain ve kripto para kullanımını teşvik etmek için yıllık abone ücreti için Bitcoin’i kabul edeceklerini açılkladı. Bunun dışında ülkedeki yasağa rağmen birçok lüks otel ve iş yeri Bitcoin veya kripto para ile ödemeleri kabul ediyor.

Çin’in blockchain teknolojisine yönelik iyimser duruşu ve kripto para hakkında devlet kurumları ve yetkililerin yaptığı olumlu yorumlar dikkate alındığında, Çin’in kripto parayı yasaklamasının tek nedeni var. O da şu: Çin Hükumeti Yuan’ın devalüasyonunu önlemek ve piyasadaki spekülasyonları sınırlamak için kripto-para birimi ticaretine yasaklama getiriyor.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave