KoinMedya
Home Bitcoin Bitcoin Haber ”Bitcoin Fiyatı 100 Dolar’a Düşecek” Nobel Ödüllü Ekonomist Joseph Stiglitz

”Bitcoin Fiyatı 100 Dolar’a Düşecek” Nobel Ödüllü Ekonomist Joseph Stiglitz

”Bitcoin Fiyatı 100 Dolar’a Düşecek”  Nobel Ödüllü Ekonomist Joseph Stiglitz
“bayebit”


0

BTC için bir çok fiyat tahmini okumuştuk ancak ”Bitcoin 100 Dolar’a düşecek oldukça iddalı.


Bitcoin 100 dolara düşecek. Bitcoin (BTC) fiyatının gelecek dönemde ne olacağına dair medyada bir çok haber ve yorumlar yapılmaya başlandı. Gelişmekte olan kripto döviz piyasası, teknoloji, pratikler ve topluluklar açısından hala gelişmekte olup, diğerleri arasında geçicilik ve yasadışı kullanım gibi engellere maruz kalmaktadır. Ayrıca Joseph Stiglitz, Kenneth Rogoff ve Nouriel Roubini gibi dünyanın önde gelen ekonomistlerine göre düzenleyiciler tarafından sert bir şekilde sıkıştırılarak çok hazin bir şekilde çökecektir.

 

Kripto, Ünlü Ekonomistler için Rant Kapısı

 

Şu anda, Bitcoin fiyatı geçen yılın Aralık ayından beri 19.500 $’lık zirvede iken değerinin yaklaşık yüzde 65’ini kaybetti. Ancak, dünyanın önde gelen ekonomistlerine göre durum daha da kötüleşecek ve fiyatlar tepetaklak olacak.

Nobel Ödülü’nü kazanan ekonomist ve Dünya Bankası’nın eski baş ekonomisti Joseph Stiglitz geçtiğimiz günlerde şunları söyledi:

Şeffaf bir bankacılık sistemi oluşturmaya çalışırken gizliliğe dayalı bir ödeme yöntemine sahip olamazsınız.

Stiglitz’e göre, kripto para birimleri yeterince önemli hale gelir gelmez, hükümet ve yetkililer bir gücü ellrine alacak ve yatırımcılara aman vermeyecekler. Ünlü ekonomist, Bitcoin ve diğer şifrelerin yasa dışı kullanımına işaret ederek, diyor ki:

Eğer Bitcoin gibi bir delik açarsanız, o zaman bütün bu çirkin faaliyet o delikten geçer. Hal böyle olunca hiçbir hükümet buna izin veremez, vermemeli.

Bu saldırıda Stiglitz yalnız değil, ekonomistler Kenneth Rogoff ve Nouriel Roubini de boğa piyasası hakkındaki hislerini paylaştılar.

2008 mali krizini öngören Dr. Doom (Nouriel Roubini) kripto için çaylak birisi değil. Daha önce Bitcoin’e  “Bull – t” adını vermişti. Kripto paraların ödemeler için bir kaos, hatta daha fazlası olduğunu ifade etti. Roubini, para birimi olarak Bitcoin üzerindeki düşüncesine şöyle yer verdi:

Bitcoin’un bir para birimi olması için bir hesap birimi, bir ödeme aracı ve istikrarlı bir değer deposu olmak zorundadır. Bunların hiçbiri değil. Bitcoin konferanslarında Bitcoin bile kabul edilmiyor. Bir para birimi düşünün ki bir günde yüzde 20 düşüyor ama daha sonraki gün yüzde 20 oranında yükseliyor. Böyle bir döviz istikrarlı bir değer deposu olabilir mi?”

Bitcoin Hazin Bir Şekilde Düşecek ve Yokluğa Mahkûm Olacak

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) eski baş ekonomisti Kenneth Rogoff, yönetmeliklerin yayınlanacağını ve Bitcoin fiyatlarının aşırı düşük seviyelere ineceğine inanıyor. Bitcoin’in geleceğinin dibi görmeye doğru gittiğini belirten Rogoff şu sözlerini ifade etti:

Bitcoin 100 Dolar’a düşecek ancak bu 10 yıl içinde olabilir dedi.  Anonim işlemleri düzenlemek için iktidardaki insanlar hareket edecektir. Emin olabilirsiniz. Bu da, Bitcoin meraklıları için bir sonun başlangıcı olabilir.”

Bu ünlü iktisatçılar ayrıca hükümetin para aklamak ve vergileri önlemek için kripto para kullanan suçlulara daha fazla baskı yapması konusunda da uyardı. Ancak bir taraftan uzmanlar Bitcoin fiyat tahminlerine son derece bağlı kalırken, bir yandan da dünya ekonomistleri bitcoin ve kripto para birimlerine karşı çıkıyorlar. Son zamanlarda, Clem Chambers da Bitcoin fiyatıyla ilgili düşüncelerini paylaştı ve Bitcoin’in 20 bin dolara ve hatta 100 bin dolara ulaşmadan önce kendisinin 2 bin dolar kazanabileceğini söyledi.

Kripto para birimi hala yeni bir başlangıç aşamasındadır. İstikrar kazanmaya başlaması ve yüksek fiyatta bulunma istikrarını kaybetmesi için yıllar geçmesi gerekmektedir. Teknoloji, yatırımcılar ve pazar ilerledikçe sağlam bir temel oluşturulacaktır. Bununla birlikte, bu düzeye giderken, sahtecilik, yasadışı kullanım ve aşırı dalgalanmalar şeklinde engellerin de ortaya çıkacak olması imkânsız ve gerçekdışı değildir.

Sunulan içerik kişisel görüşümü içermektedir. Piyasa koşullarına tabidir. Kripto paraya yatırım yapmadan önce pazar araştırmanızı yapın.

Bitcoin 100 Dolar’a düşecek  iddası sizce gerçekçi bir yaklaşım mı?

Coinajans