Home Kriptopara Haber Hukuki Haber Büyük Risk: Bitmain, Bitcoin Ağını Hackleyecek Güce Ulaşıyor. Bitcoin Hacklenir mi?

Büyük Risk: Bitmain, Bitcoin Ağını Hackleyecek Güce Ulaşıyor. Bitcoin Hacklenir mi?

Büyük Risk: Bitmain, Bitcoin Ağını Hackleyecek Güce Ulaşıyor. Bitcoin Hacklenir mi?

0
Bitcoin kripto para piyasa büyüklüğünün yaklaşık %40’ını elinde tutuyor. Bitmain ise Bitcoin  madencilik sektörünün %42’sine ulaştı. Şimdi akıllardaki soru Bitmain’in yükselişi Bitcoin için risk oluşturur mu? Yani, Bitcoin hacklenir mi?

Bitmain %51’e Doğru Yükseliyor

ASIC üreticisi ve kripto para madencilik devi Bitmain geçen hafta kazılan Bitcoin bloklarının %42’sinin kendileri tarafından kazıldığını duyurdu. Bitmain’in sahibi olduğu BTC.com ve Antpool firmaları sırasıyla %26.6 ve %15.3’lük yüzdeler elde ettiler. Topladığınızda rakam %41.8’e vuruyor.

Pekin merkezli Bitmain Teknolojileri Şirketi 2017’de 3 ila 4 milyar dolar arası kar elde etmişti. Bitmain sektörde kendi ürettiği ürünlerle rakiplerinin önüne geçmeyi başaran bir firma. Firma ekran kartlarına (GPU) göre daha verimli çalışan ASIC’leri (Application Specific Integrated Circuit; Uygulamaya Özel Tümleşik Devre) üretiyor.

Firma aynı zamanda madencilik maliyetlerini minimize etmek isteyen bireysel madencilere ise kurmuş olduğu madencilik havuzlarıyla hizmet ediyor. Ve hatta oluşturdukları madencilik çiftliklerinden hashrate kiralayabilir ve bu yolla bulut madencilik yapabilirsiniz.

Bitmain Bitcoin’in yanı sırda aynı algoritma üzerinden işlem yürüten Bitcoin Cash’in (BCH) de madenciliğini yapıyor. BCH için ayırdığı işlem gücünü BTC’ye aktardığında şu an teorik olarak tüm BTC madenciliğinin %45’ine ulaşabiliyor.

Bu rakam sektörde kritik rakam olan %51’e çok yakın. Bu da teorik olarak Bitmain’e Bitcoin ağındaki işlemleri iptal edecek ve çift ödeme yaptıracak %51 saldırısı yapma gücü veriyor.

 Peki Bitcoin Hacklenir mi? Muhtemelen Hayır

%51 sayısı sektördeki oyuncuları cidden gerginliğe sevk eden bir sayı. Öyle ki blockchainin en büyük kozu olan merkeziyetsizliği yerle bir ediyor ve tüm gücün belli odakların eline geçtiği izlenimini veriyor.Peki Bitmain %51’i ele geçirirse ne olur?

Bu durum Bitcoin tarihinde ilk kez yaşanmıyor. 2014 yılında Ghash madencilik havuzu %51’i görmüştü. O zamanlar da Bitcoin hacklenir mi? sorusu kripto para topluluğunda büyük tartışmalara yol açmıştı.

O dönem Ghash’in uyguladığı çözüm yöntemi kendisine üye olan madencilerin farklı havuzlara yönelmesiydi. Ama şu an durum oldukça farklı. Ghash binlerce küçük madenciden oluşan bir havuz iken, Bitmain devasa merkezi bir firma.

Bir diğer çözüm önerisi PoW algoritmasını değiştirmek. Bu seçenek sebep olacağı güvenlik açıkları yüzünden pek olası gözükmüyor. Benzer bir durum Monero hard-fork’u sonrası uzmanları da ikiye bölmüştü.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, herhangi bir havuz yada firma çoğunluğu ele geçirse dahi Bitcoin’in %51 saldırısı yeme ihtimali pek olası değil. Bitcoin’in asıl endişe etmesi gereken dahili değil harici bir bir saldırıya karşı ne yapabileceği.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial