Anasayfa İNCELEME COİN Maker Coin (MKR) Nedir? Maker Coin Kapsamlı Analizi, Maker Coin’e Yatırım Yapılır mı?

Maker Coin (MKR) Nedir? Maker Coin Kapsamlı Analizi, Maker Coin’e Yatırım Yapılır mı?

Maker Coin (MKR) Nedir? Maker Coin Kapsamlı Analizi, Maker Coin’e Yatırım Yapılır mı?
0
Maker Coin (MKR) nedir? Para dediğimiz olgu bugünlerde tam manasıyla dun ki değerine sahip değildir. En azından kripto para dünyasında değeri günlük olarak değişmektedir. Bununla birlikte kripto paralar, paranın konseptini ve neler yapabileceğini yeniden belirlemektedir.


Maker Coin (MKR) Nedir? Coin Kapsamlı Analizi

 

Para dediğimiz olgu bugünlerde tam manasıyla dunkü değerine sahip değildir. En azından kripto para dünyasında değeri günlük olarak değişmektedir. Bununla birlikte kripto paralar paranın konseptini ve neler yapabileceğini yeniden belirlemektedir.

Maker Coin nedir? Maker Coin (bundan sonra MKR olarak geçecektir.) kripto paraların hareketli yapısını, kusursuz olmadıkları, sabitlenmiş arzının ve spekülatif bir yatırım oldukları olumsuz algısını çözmeye uğraşmaktadır.

MKR Ethereum güvenlik altyapısına gömülü akıllı sözleşme platformu olarak tanımlanmış bir kripto paradır. Amacı DAI olarak bilinen tahvillerin değerlerini Teminatlı Hesap Pozisyonları (Collateralized Debt Positions CDP) şeklinde adlandırılmış akıllı sözleşmeler vasıtasıyla dengelemektir. Akıllı sözleşmelerin ömrü sona erdiğinde MKR de yok olacaktır. Herhangi bir Ethereum hesabıyla ya da  MKR transfer fonksiyonu aktif olan herhangi bir akıllı sözleşmeyle gönderilip alınabilir. Marketteki dijital paraların çoğundan dengeli olması ne şekilde değerinin belirlendiğiyle alakalıdır.

Maker Coin’in Değeri Nereden Gelir? 

Maker Coin (MKR) nedir? ve Maker (MKR)‘in değeri her biri 1 amerikan doları olarak sabitlenmiş şekilde DAI tahvillerine bağlıdır.  Buna ek olarak fiyatını dengelemek için faiz oranlarını da kullanır. Teminatlı yatırımlara sahip kişiler THP (CDP)ler  aracılığıyla Maker üzerinde DAI tahvili alabilirler. Bu THP ler kullanıcılar tarafından kendilerine kapora olarak verilen yatırımları tutarlar ve daha sonra MKR alıp satmak için DAI tahvili üretmeye izin verirler.

Her ne kadar DAI tahvili almak aynı zamanda borçlanmak olsa da bu borç sabitleneceği, THP lere kapora olarak verileceği ve daha sonra DAI tahvili olarak geri ödeneceği için sorun teşkil etmemektedir.DAI geri ödendiğinde kullanıcı teminatını geri alabilecek ve tekrar alım satıma başlayacaktır. Hayatın döngüsü.

Maker Coin (MKR) = DAI + CDP

DAI üretimi ve THP lere aktarılan para miktarı arasında doğrudan bir ilişki vardır. DAI tahviline dolayısıyla THP lere olan ihtiyacın artması MKR miktarının daha fazla artmasıyla sonuçlanır. Özetle DAI ve THP ler nasıl birlikte çalışır anlatılacaktır.

Maker Coin Alım Satım İşlemleri Nasıl Yapılır?

 1. ADIM: THP akıllı sözleşme oluşturma ve teminat verme

MKR ile alım satım yapmak için kullanıcı öncelikle THP akıllı sözleşmesi oluşturarak bunu Maker Platformuna göndermelidir. Daha sonra kullanıcı teminatın miktarı ve tipine bağlı olarak DAI tahvili üretmek üzere akıllı sözleşmesine bir miktar para göndermek için ikinci bir işlem yapacaktır. (yasal ve insanlar tarafından normal olarak algılanması için). Bir kez para göndererek fonlama yapıldıktan sonra teminatlı ya da destekli olarak düşünülebilir.

 1. ADIM: THP Akıllı Sözleşmelerinden DAI Üretimi

THP sözleşmesi kullanıcısı platformda daha sonra sözleşmeden istediği DAI tahvili miktarını -ki borçtaki miktarla aynı olacaktır-geri almak için bir işlem daha yapacaktır. Kullanıcılar DAI tahvilini elde ettiğinde borçları ödenene kadar para çekmelerini önlemek adına teminatlarını dondurmuş olurlar.

 1. ADIM: THP Borcu Nasıl Ödenir?

Daha önce belirtildiği gibi, kullanıcıların teminatlarının pozisyonlarını/sahip olduklarını yeniden elde etmek için borçlarına ek olarak günlük gerçekleşen faizi (‘’ denge ücreti’’) ödemeleri gerekmektedir. Borcun tamamı ödendiğinde kullanıcının MKR yi kullanmak istediği işlemleri başlatarak ve kaynak zincirinden onu çıkararak MKR gitmiş olacaktır.

MKR Nasıl Düzenlenir?

Bir bakıma, MKR nin kendi kendini düzenlediğini söyleyebilirsiniz.Maker coin nedir? MKR nin amacı iflas riskini azaltarak teminatı yükseltmektir. THP teminatlarının azalması durumunda yeni MKR üretip bunu platforma satan, hesabı iflas durumundan denge durumuna getiren MKR nin özsermayesini zorlayan Otomatik Yeniden Mallandırma devreye girecektir. Böylece bireysel olarak herhangi bir sahtekarlık, dolandırıcılık veya kötü niyetli bir davranışın önüne coinlere herhangi bir zarar verilmeden geçilmiş olunacaktır.

 

Paylaşmak Güzeldir...
 •  
 • 8
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  8
  Shares
 • 8
  Shares
Sitedeki içerikler riskli bir yatırım türü olan kripto para için yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Başarılı bir kripto para yatırımı bilgi, haber ve analize dayanır. Doğru bilgi ve anında haber için bizi Twitter ve Facebook'dan takip edebilir Whatsapp ve Telegram gruplarında toplulukla sohbet edebilirsiniz.
Gökçe Demir 2013-2017 yılları arasinda akademisyen olarak görev yaptı. Sağlık alanında akademik yayın ve çalışmalarda bulundu. Halen sağlık alanında, özel sektörde görev yapıyor. Blockchain teknolojisiyle 1 yıldır ilgileniyor. Teknolojik yenilikleri yakından takip ediyor. Alternatif Tıp, Fotoğrafçılık, Sinema ve Edebiyatla ilgileniyor.
Coinajans