Home Kriptopara Haber ICO Nedir? Neden Her İddialı Girişimci ICO Yapmayı Düşünmeli?

ICO Nedir? Neden Her İddialı Girişimci ICO Yapmayı Düşünmeli?

ICO Nedir? Neden Her İddialı Girişimci ICO Yapmayı Düşünmeli?

0

ICO nedir sorusunun yanıtını bu yazımızda vermeye çalışacağız. Bir girişimci olarak  her zaman paraya ihtiyaç var. Sonuçta, sermayesiz, başarı şansı sınırlıdır.  Çalışanlara ödeme yapmak, model oluşturmak, pazarlama kampanyaları yürütmek.Zaman kalırsa bir Cafe’ye gidip bir kaç çay ve bir kaç poğaça ile karnınızı doyurmak zorunda kalırsınız. Çünkü güzel bir yemeğe ayıracak vaktiniz pek kalmaz. Bu rutini değiştirebilirsiniz, ICO yapmak fikri sizi heyecanlandırabilir. 


 

Biraz Para Konuşalım

ico-yapmak

Ama Önce Para Nedir?

Analize geçmeden önce bazı önyargıları kırmak istiyorum. Para dolar değildir, yeşile, mora, sarıya, boyanan kağıtlarda değildir. Banka hesabınızda  ne kadar olduğuylada ilgilenmiyorum.

Para, gücün bir sembolüdür. İnsana, dünyayı şekillendirme yeteneği verir. En saf anlamıyla para; iki kişi arasında ya da bir toplulukta  iktidarı değiştirmek için kullanılan, tarafların üzerinde anlaştığı bir mekanizmadır.

 Peki, Parayı Değerli Kılan  Şey Nedir?

Sadece bir basit değer var – ”Güven”. Her iki taraf paranın değerine inandığı sürece, iş yapılabilir. Ancak, güven zarar görürse  ,satıcı mal veya hizmetini kitlelere götüremez.

Yüzyıllar boyunca devletler paranın  kefili oldular. Paralarını desteklemek için değerli varlıkların (altın, gümüş, toprak…) gücünden yararlandılar. Ve sonra, para birimlerinin değerini korumak için kendi isimlerini ortaya koydular.  “Amerika’nın tam inanç ve kredisiyle desteklenen” ifadesini hiç duymadınız mı?

 Kripto Para Birimleri, Yeni Bir Tür Paradır.

Değerlerini bir söz ile almazlar, bunun yerine, matematikle desteklenirler. 2009 yılında, Satoshi Nakamoto olarak bilinen anonim bir bilgisayar mühendisi, dünyanın ilk kripto parası  Bitcoin‘ni tasarladı, ve O dönemde değersizdi. Amaçları kripto para birimlerini tasarlayıp satın alma gücünü kanıtlamaktı.

Bugün her bir Bitcoin, 8,000 dolar civarında.

Piyasada şu anda 8.000’den(coinmarketcap da dahi) fazla kripto para var. Pazar payı şu anda 302 milyar dolar ve bu yıl 1 Trilyon dolar olması bekleniyor

 Neden ICO?

ico-yapmak-koinmedya.comBenim düşünceme göre, kripto para birimlerinin artan etkisinin arkasında üç temel neden var. İlki ve en önemlisi, elli yılı aşkın süredir hükümetler halkı büyük dolandırmak için mevcut sistemi kullanıyor. Çünkü, Paranın arkasında bir varlık olmadığında, bütün  hükümetler, piyasadaki para arzını arttırmanın, insanlar fark etmeden ekonomiyi manipüle etmenin güçlü bir yol olduğunu öğrendi. Dolaşımda daha fazla para varsa, her banknot daha az değerli olur, ama hiç kimse, ekonomist olmayan hiç kimse bunu göremez ve anlmak istemez.

İkincisi, oyunu anlayanlar ticari olarak öldürülüyor. Bitcoin’in değeri bir andamı 19.000-20.000 $ ‘ı gördü? Tabii ki hayır. Diğer taraftan, ABD doları ile karşılaştırıldığında, Bitcoin’e talep gözle görülür bir şekilde artıyor.

Üçüncü olarak, kripto para birimleri tasarım gereği anonim ve ülkesizdir. Devletler ve bankalar tarafından engellenmeden serbestçe elden ele geçebilirler. Bitcoin kullanarak bir serveti bir yerden diğerine taşıyabilirsiniz. Bu, elbette, devlet kurumlarını hiçbir şekilde işlevisiz bırakmaz ama tedirgin etmeye yeter.

ICO Nedir?

ico-yapmak-koinmedya.comŞimdi de ICO nedir sorusuna yanıt verelim. Bir girişimci olarak kendinize “tüm bunların benimle ne ilgisi var?” diye sorguluyor olabilirsiniz. Bir İlk Para Teklifi veya ICO, bir birey veya kuruluşun yeni bir kripto para birimi oluşturduğu ve bunu geniş bir halk kitlesine sattığı zaman dilimdir. Sadece bu yıl, bu yöntemle yeni projeleri finanse etmek için ICO ‘ya ilk üç ay da 700 milyon dolar , 2017 de ise 5.6 milyar dolar yatırım geldi.

Bu yeni finansman sağlama yöntemi Wall St yatırımcılarının dikkatini çekti. Birçok hedge(yatırım) fonu ortaya çıktı ve büyük ölçekli risk sermayesi şirketleri sahaya indi. Bloomberg, Forbes ve Reuters gibi başlıca finans sitelerinde ki haberler, blockchain girişimlerinin nasıl ön plana çıktığı konusunda size bir fikir verecektir.

Bu projelerin çoğu teknolojiye odaklanmış durumda. Hedef basit, kriptopara ekosistemlerini oluşturmak için gerekli olan temel teknolojik mimariyi yaratmak. Başlangıçta dev şirketler bunları finanse ediyordu, ama şu anda bu değişiyor. Küçük fonlar da bu alana yoğunlaşmış durumda

Kripto para birimleri daha evrensel olarak anlaşıldıkça, her tür projeye yönelik fırsatlar katlanarak büyüyecektir. ICO’lar, video oyunlarından, filmlere ve emlak girişimlerine kadar her şeyi finanse etmek için kullanılılıyor. Projenizi finanse etmek için bu yol, her türlü başlangıç ​​projesi için kayda değer bir alternatiftir.

Yapmanız Gerekenler

ico-yapmak-koinmedya.comICO nasıl çalışır? Bir ICO’yu çalıştırmak için neler yapmanız gerekiyor ve riskler nelerdir? Amacımız size yasal tavsiye vermek değil. Sektörde yasal düzenlemeler istenilen seviyede olmasada, devlet düzenleyicileri bu konuda size rehberlik edebilir. Vergilendirme ve diğer yasal konular için mutlaka profesyonel hukuk danışmanı ile çalışmanız önerilir.

Diğer bir konu spekülatif olan tokenlerdir. Bunlar yatırım ya da ödeme temettüleri için geri dönüş vaat eden jetonlardır. Bu jetonlar(token) menkul değer olarak kabul edilir ve menkul kıymetler kanununca istenen tüm uyum şartlarını karşılamalıdır.

Tamamen uyumlu olmak için, yatırımcıları tacizcilerden ve dolandırıcılardan korumak için, yasal zemin hukuka uygun olacak şekilde tasarlanmalıdır. Bu nedenle, gereklilikleri dikkatli bir şekilde karşılamaya hazır olmadıkça, tavsiyemiz hiç bir şekilde başlamamanızdır.

 Bir ICO Nasıl Çalışır?

ico-yapmak-koinmedya.comTemel olarak geleneksel bir kitle fonlaması ile (Kickstarter veya Indiegogo)  IPO arasında bir melezdir. Amacınız, projenizin gerçek değerine inanan ve jetonlarınızı satın almaya istekli olan bir topluluk oluşturmak olacaktır. Jeton satış ile  katılımcıların şirketinizde hisse satın almadığını unutmayın. Onların oy hakkı yoktur ve onlar işin menkul tarafındadırlar sadece jetona yatırım yapan insanlardır. Bununla, onlara içsel bir ortaklık hissi veriyorsunuz. Jetonun kâr’ını değerlendiriyorlar o kadar.

Tüm bunları yapmak için süreci iyi yönetmeniz gerekir. Projenizi ayrıntılı olarak anlatan bir white Paper yazmanız gerekecek. Bir web sitesi kurmanız ve gelecekteki alıcılarınıza iletişimi-etkileşimi teşvik eden mesajlaşma kanalları oluşturmalısınız. Son olarak, projenizin ciddi, güvenilir ve vizyonu olduğuna ve bunu yürütme yeteneğine sahip olduğunuza ikna etmeniz gerekecektir.

Bu süreçte size yardımcı olması için yapılacaklar listesi hazırladık.

Ne Kadar Maliyet Çıkar?

ico-yapmak-koinmedya.com

Bir ICO yapmak ve çalıştırmak küçük bir iş değildir. Dinamik  bir yapı gerektiren proje tasarlamanız ve  uygulamanız gerekecek. Projenin kapsamı hakkında bir fikir vermesi için, gereken bazı görevlerin kısa bir listesi aşağıdadır

  • İkna edici bir beyaz kağıt (white Paper) yazın ve yayınlayın
  • Kripto para biriminizi yayınlamak için gerekli akıllı sözleşmeleri oluşturun, test edin ve uygulayın.
  • Projenizi temsil eden güvenli bir web sitesi oluşturun.
  • Projenin arkasındaki fikri paylaşın açıklayıcı bir video oluşturun.
  • Kitlenizle etkileşim kuracağınız bir çevrimiçi iletişim merkezi kurun
  • Projenizle ilgili kavramları yaymak için insanları (jetonlarda) ödüllendiren programı (airdrop )tasarlayın, uygulayın ve yönetin.
  • Projeniz etrafında eksiksiz bir PR projesi tasarlayın, uygulayın ve yönetin.
  • ICO’unuzu başarıyla yürütmenize yardımcı olmak için deneyimli bir ekip oluşturun.

Genel olarak, deneyimlerimiz, tüm bu görevleri yerine getirmek için ilk tohum (başlangıç maliyeti) finansmanı olarak 40.000 ila 80.000 $ arasında yatırım yapmaz gerektiğini gösteriyor.

Ayrıca, ICO lansman tarihinden üç ila dört ay önce planlama sürecine başlamaya hazır olmanız gerekir. Bir ICO’yu çalıştırmak, birçok ayrı eylem alanının, doğru sırayla, doğru şekilde koordine edilmesini ve yürütülmesini gerektiriyor. Ancak, kazanç keyiflidir.

ICO Nedir, ICO Yapmak Size Ne Kazandırır?

 

ico-yapmak-koinmedya.comICO nedir ve size ne kazandırır birlikte bakalım. Açıkçası bu, projenizin ile yatırımcıyı ne kadar ikna ettiğinize bağlı olacaktır. Civic ICO, 33 milyon dolar topladı, MobileGo ICO 53 milyon dolar kazandı ve Bancor ICO 152 milyon dolar topladı ve bunlar sadece birkaç örnek.

Benim önerim, projenize paradan daha fazla odaklanmak. Projenizin çözdüğü problemler nelerdir? Hangi uzmanlık ve know tabloyu getiriyorsunuz? Bunlar, ICO’nuzu başarılı veya başarısız kılacak etkenlerdir. Kendinize bir kaç basit soru sorun, gerçekte ne kadara kaynağa ihtiyacınız var? Bu fonlardan nasıl yararlanacağınızı gösteren açık ve güvenilir bir plan sunabilir misiniz?

Unutmayın, ICO’nun amacı, projenizin vizyonunu gerçeğe dönüştürmenizi sağlamaktır. Gerçek ve acil bir sorunu çözmek için tutkunuzu aktarmanız ve ardından kitlenize sorunu çözebilecek bir takım olduğunuzu ikna etmeniz gerekir.

Fonları, uygun gördüğünüz şekilde kullanmakta özgür olacaksınız ve proje üzerinde  kontrol sizde olacak. Ancak bu, kitlenizi görmezden geleceğiniz anlamına gelmiyor. Projenizin başarılı olması için, ICO’DAN SONRA ne olduğu konusunda net bir plana sahip olmanız gerekecektir.

Jetonlarınız nerede işlem görecek? Alıcılar bunları ne zaman ve nasıl kullana bilecek? Kitlenizin ilgisini ne kadar çekebilecek ve coşkularını nasıl artıracaksınız?

En başından itibaren ICO’nuza bütünsel uzun vadeli bir proje olarak yaklaşıyorsanız, başarı şansınız çok daha fazla olacaktır. Jetonlarınızı satın almak istediğiniz kişi aptal değildir. İyi kalibre edilmiş BS detektörlerine sahipler ve paralarını nerede kullanılacağını bilmedikleridnen dolayı ihtiyatlı davranırlar. Onlara her zaman saygıyla davranmayı ve onlarla gerçek bir ilişki kurmayı unutmayın.

ICO Yapmak Size Kaybettirmez

ico-yapmak-koinmedya.com

Projenizi finanse etmek için bir ICO kullanmanın en büyük avantajlarından biri, başarısız olsanız bile kazanmış olmanızdır. En kötü senaryoyu düşünün. Beklediğinizden çok daha azını kazandınız. Kesinlikle hoş bir durum değil. Ancak, ICO’nuzu doğru bir şekilde çalıştırdıysanız, bir start up ​​şirketi olarak önünüzde güzel bir gelecek var. Projenizi duymuş bir insan kitlesi oluşturmuş olacaksınız. Artık fikirlerinize değer veren bir kitle var. Karşılaştığınız her sorunla ilgili bir çözümle gelen önemli kişilerin  e-posta adreslerine sahip olacaksınız. Değişiklikleri ve yeni stratejileri tartışabileceğiniz etkin bir topluluğa sahip olacaksınız. Çok daha büyük bir sosyal medya varlığına sahip olacak ve alanınızda “önemli bir oyuncu” olarak tanınacaksınız. Ayrıca biraz para kazanmış olacaksın. Belki de işin vizyonunu tamamlamak için dışarı çıkıp biraz daha geleneksel finansman bulmanız gerekecek. Belki, bir melek yatırımcıya veya yatırım şirketine bir miktar hisse senedi sunmanız gerekece. Bu şeklde başarı şansınız çok daha büyük olacakı

ICO Yapmak ve Sonuç

ico-yapmak-koinmedya.com

Bir ICO projesinin yürütülmesi  sadece belirsiz, soyut blok zinciri girişimi işi değildir. Ulusal sınırlar veya diller tarafından engellenmezsiniz. Kripto para topluluğu, dünyanın dört bir yanındaki yetenekli insanların dinamik, büyüyen ve farklı bir topluluğudur.Ve bu topluluğu tanıma ayırcalığına sahip olacaksınız.

Düzenlemeler olgunlaştıkça, umut verici başlangıç ​​projelerini finanse etmek için ICO’ları kullanmak ana akım haline gelebilir.

Tabi ki dikkatli olmalısınız. Projenizi dikkatli bir şekilde planlamalı, çalışmalı ve yürütmelisiniz. Bu şekilde bir ICO ile hayalinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Bundan daha iyi bir yol olduğunu sanmıyoruz.

ICO nedir sorusunu yanıtlamaya çalıştık. ICO nedir konusu şüphesiz her yatırımcının dikkatini çeken bir konudur. Duygu ve düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Paylaşarak destek ol !!!
error
Etiketler:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial