“Avrupa bankacılığında yaşananlar 2008 benzeri bir çöküşü tetikleyebilir!” Peki Bitcoin ne olur?

Analistten bu 3 büyük kripto para için kritik çöküş uyarısı: BNB,...
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa bankacılık sektöründe sorunlar çığ gibi büyüyor! Bölgenin önde gelen iki finans kuruluşu ciddi mali sorunlarla boğuşurken; uzmanlara göre, bugün yaşananlar 2008 benzeri bir çöküşü tetikleyebilir! Peki böyle bir durumda Bitcoin ne olur?

Olası bir küresel mali krizde Bitcoin ne olur?

Avrupa’nın önde gelen bir finans kuruluşu, aylardır devam eden süren likidite ve sermaye pozisyonuyla ilgili söylentilerin ardından, şimdi de hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Hafta sonu basına yansıyan haberlere göre, İsviçre’nin önemli bankalarından Credit Suisse için bu olumsuz gidişat, 2008 mali krizini tetikleyen Lehman Brothers çöküşüne benzer yankılara yol açabilir.

 

"Avrupa bankacılığında yaşananlar 2008 benzeri bir çöküşü tetikleyebilir!" Peki Bitcoin ne olur?

2 Ekim’de Reuters, banka yöneticilerinin müşterilere finansal durumu hakkında güvence vermeye çalıştıklarını bildirdi. Ayrıca, bankanın piyasa değerinin sadece bir yıl içinde yarıdan fazla değer kaybederek, yaklaşık 10 milyar dolara düştüğü bildirildi. Banka hissesi de bir yılda %56 düşüşle 4 doların biraz altına düştü.

Ayrıca, Credit Suisse’nin beş yıllık kredi temerrüt swapları (CDS*) cuma günü altı baz puanlık artışla, son 10 yılın en yüksek seviyesi olan 247 baz puana yaklaştı. 

(*CDS, bir borç temerrüdü veya başka bir kredi sağlama durumunda satıcının alıcıyı tazmin edeceği bir finansal anlaşmadır.)

Bu arada bazı raporlar, Deutsche Bank’ın, geçtiğimiz yıldaki hisse senedi performansının da gösterdiği gibi, yine aynı şekilde zor durumda olabileceğini gösteriyor.


 

 

Kripto topluluğunda tepkiler artıyor!

Kripto topluluğu, finansal felaketten yine bankaların sorumlu olduğuna işaret ederek, bu haberlere tepki gösterdi. 

Nitekim kripto topluluğunda popüler olan YouTuber Lark Davis bugün Twitter’dan, Credit Suisse ve Deutsche Bank’ın yönetim altında çok sayıda varlığa sahip olduğunu ve bir çöküşün başka bir finansal krizi tetikleyebileceğini aktardı.

"Avrupa bankacılığında yaşananlar 2008 benzeri bir çöküşü tetikleyebilir!" Peki Bitcoin ne olur?

 

 

Diğer makro yatırım uzmanları ve analistleri de böyle bir olasılığın tüm Avrupa bankacılık sektörünü çökertebileceğini öne sürerek, bankacılık çıkmazlarını ele aldılar. Ve onlara göre, bugün Avrupa bankacılık sektöründe yaşananlar, 2008 benzeri bir çöküşü tetikleyebilir. Peki bu durumda Bitcoin ne olur?

 

 

Peki 2008 benzeri bir küresel finans krizinden Bitcoin nasıl etkilenir?

Öncelikle Bitcoin (BTC)’in, 2008 yılında yaşanan büyük ekonomik kriz sonrası, Wall Street’e bir tepki olarak doğduğunu hatırlayalım. Bitcoin’in kurulmasındaki ana hedefler, satıcıyı sorumlu kılmak, aracıyı ortadan kaldırmak, faiz ücretlerini iptal etmek, işlemleri şeffaf hale getirmek, yolsuzlukları ve ücretleri minimalize etmekti. Bu hedefler doğrultusunda da ortaya, fonunlarınızı kontrol edebildiğiniz ve neler döndüğünü bildiğiniz merkeziyetsiz bir sistem çıktı.

İlginizi çekebilir:

“4 ay içinde dolar çökecek! Gümüş ve Bitcoin alın!”

Fiat paralardan kaçan yatırımcılar, Bitcoin hacmini coşturdu!

Bununla birlikte, Bitcoin savunucuları arasında kabul gören şöyle bir düşünce var: Satoshi Nakamoto, 2008’de yaşanan krizden daha büyük bir mali kriz öngördü ve buna çözüm olarak Bitcoin’i icat etti.

Hatta Kraken’in CEO’su Jesse Powell gibi bazı Bitcoin destekçileri daha önce, bir adım öteye giderek, 2008’de yaşanan krizden daha büyük bir mali kriz öngörmüş olabileceğini iddia etmişti. Dolayısıyla böyle bir kriz ortamı, Bitcoin’in güvenli bir liman olarak görülmesine katkı sağlayabilir.

Nitekim bugün Avrupa bankacılık sektöründe yaşanan sorunlara bakıldığında, Lark Davis, Credit Suisse ve Deutsche Bank’ın bunları yaşamasının nedenini “çok zayıf ve döngüsel olarak savunmasız bir sektöre (Avrupa bankaları) ait olmaları ve kendine özgü zayıflıklardan muzdarip olmaları” olarak ifade ediyor.

İlginizi çekebilir:
İşte boğa piyasası başlamadan takibe alınacak kripto paralar!

Sterlin USD karşısında değer kaybettikçe İngilizler bu kripto paraya yöneliyor!

Kripto piyasalarında düşüşler devam ediyor!

Bu arada dijital varlık piyasaları hafta sonu boyunca geri çekilmeye; ancak haziran ortasında başlayan daha uzun vadeli bir aralığa bağlı kanal içinde kalmaya devam etti.

Pazartesi sabahı hem Bitcoin hem de Ethereum düştüğü için toplam piyasa değeri 966 milyar dolara geriledi. Yazımızı yayına hazırladığımız sırada BTC 19,169 dolardan işlem görürken; Ethereum 1,291 dolardan işlem görüyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
“Avrupa bankacılığında yaşananlar 2008 benzeri bir çöküşü tetikleyebilir!” Peki Bitcoin ne olur?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.